Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najväčšia prehliadka inovácií a kreativity Maker Faire prichádza na Slovensko

Marta Bartošovičová

Natália Račák Vajdová, jedna z kľúčových organizátoriek Maker Faire na Slovensku

Interaktívna svetová výstava Maker Faire je veľtrh, na ktorom „makeri“ predstavujú svoju vychytávku, experiment alebo projekt. Prvý ročník tohto jedinečného podujatia na Slovensku sa uskutoční v piatok 15. novembra 2019 v Bratislave, v Starej tržnici, v čase od 9.30 do 20.00 hod. do 11.00 hod. bude vstup pre žiakov, študentov a pedagógov zdarma! 

Čo je Maker Faire? 

Maker Faire je najväčšia svetová prehliadka inovácií, kreativity a dômyselnosti pre celú rodinu. Je to priateľské stretnutie tvorivých a zvedavých ľudí, ktorých baví skúšať nové veci a zdieľať svoje poznatky a skúsenosti. Čiastočne je to zábavný jarmok, ale aj veľtrh pre makerov všetkých generácií. Maker Faire sa otvára inžinierom, remeselníkom, umelcom, kutilom, záhradníkom aj vedcom. Je to miesto, kde každý môže ukázať svoju vychytávku, hack, experiment alebo projekt. Maker Faire ponúka možnosť nielen nahliadnuť do budúcnosti, ale sa na nej aj aktívne podieľať.

Maker je vyšší level kutilov 21. storočia

Mohli by sme povedať, že maker (mejkr) je majster (kutil), ale v skutočnosti je o niečo viac – je to vizionár, inovátor a vynálezca. Svoje výtvory nechce schovávať v garáži alebo na záhrade, chce ich zdieľať s ostatnými. Je to všeumelec, ktorý prepája digitálnu výrobu s tradičnými remeslami. Nadšenec do vedy, techniky, dizajnu a umenia, ktorý vo voľnom čase testuje kreatívne nápady v DIY (z anglického Do-It-Yourself = urob-si-sám) dielňach, hackerspacoch, makerspacoch, fablaboch, garážach a kôlňach. Môže to byť hacker, ktorý sa okrem kódov a dát hrá tiež s hardvérom. Je to ale napr. aj záhradkár, ktorý experimentuje so senzormi pre automatizáciu zavlažovania, hydroponiou alebo akvaponikou. Na Slovensku máme tiež veľa makerov, ktorí sa môžu pochváliť nejakým vlastným zlepšovákom. Organizátori sa preto rozhodli priniesť fenomén Maker Faire aj do našej krajiny, aby predstavili našich makerov nielen doma, ale aj celému svetu.

Robot Cing, edukačná pomôcka programovania pre deti i dospelých. Autor: Stanislav Jochman, 19-ročný študent z Košíc

Robot Cing, edukačná pomôcka programovania pre deti i dospelých. Autor: Stanislav Jochman, 19-ročný študent z Košíc

Zameranie Maker Faire

Mini Maker Faire BratislavaMaker Faire nie je zameraný na konkrétny odbor a jeho hlavnou témou je tvorivosť. Je určený pre deti, dospelých i seniorov hľadajúcich aktívnu zábavu, užitočné zručnosti a nové nápady. Tento globálny festival digitálneho aj analógového, tradičného i technického kutilstva pre celú rodinu sa prvýkrát konal v roku 2006 v San Franciscu, kam tento rok zamierilo vyše 150 000 návštevníkov. Prvý ročník Maker Faire v Prahe v roku 2018 predstavil asi 180 projektov a počas víkendu sa ho zúčastnilo okolo 10 000 ľudí. Teraz sa pripravuje Maker Faire aj na Slovensku. Organizátorom podujatia Maker Faire Bratislava je občianske združenie Inovácie a Tradície. 

Návštevníci Maker Faire v Bratislave budú mať možnosť vidieť tlač pomocou čokolády, postaviť a ovládať vlastného robota, vyskúšať si 3D tlačené protézy, postaviť inteligentné zrkadlo, vidieť systém na pestovanie rastlín v tme, sadnúť si do vznášadla, prejsť sa v kolese pre ľudského „škrečka“, stretnúť sa s najlepšími cosplayermi, analyzovať svoje strelecké zručnosti v airsofte, obdivovať umenie vytvorené z jedla a spoznať mnoho ďalších projektov, s ktorými sa dá zažiť budúcnosť už dnes. 

Natália Račák Vajdová, jedna z kľúčových organizátorov Maker Faire na Slovensku, uviedla, že Maker Faire predstavuje príležitosť pre makerov získať kontakty na investorov, modelárov, elektrotechnikov, programátorov či umelcov, ktorí im vedia pomôcť s vývojom projektu a posunúť ho na vyššiu úroveň. Ďalšou výhodou je poskytnutie spätnej väzby od návštevníkov na funkčnosť, vzhľad a používateľskú prívetivosť prototypu. A do tretice, bude tam skvelá atmosféra, kde stretnú ľudí rovnakej „krvnej skupiny” z celého Slovenska a Českej republiky.

Peter Mišenko, dizajnér, konštruktér a programátor: Od Teslovej cievky k USS Enterprise. Plošný spoj nemusí byť len zelený obdĺžnik…

Príďte sa pozrieť na prehliadku ľudskej tvorivosti a inovácií! U jednotlivých makerov si môžete všetko vyskúšať a prediskutovať. Súčasťou festivalu budú aj reálne dielne a workshopy.

Interaktívna výstava Maker Faire Bratislava sa uskutoční dňa 15. novembra 2019 v Bratislave, v Starej tržnici na Námestí SNP, v čase od 9.30 do 20.00 hod. Pripomíname, že od 9.30 do 11.00 hod. bude vstup pre žiakov, študentov a pedagógov zdarma! 

Katalóg projektov a makerov: bratislava.makerfaire.com/makers-exhibits/

Partneri Maker Faire Bratislava 2019

Informácie o programe a vstupenkách: bratislava.makerfaire.com/

V prípade záujmu o hromadný vstup kontaktujte: oz.itsk@gmail.com

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a fotozdroj: Informácie a Tradície, o. z. 

Fotozdroj: bratislava.makerfaire.com/category/mf-vo-svete/

bratislava.makerfaire.com/maker/entry/20/

www.facebook.com/events/2453738968038938/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=A9eIAHiXQ_I

 

Vedecký kaleidoskop

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky