Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Regenerone v Atlante uspel aj slovenský študent

VEDA NA DOSAH

Matej Gurňák sa s projektom Vývoj komplexného bezpilotného leteckého systému umiestnil vo svetovej konkurencii na 3. mieste.

Finalista Matej Gurňák na súťaži stredoškolákov Regeneron ISEF v Atlante. Zdroj: AMAVET

Ilustračný obrázok Zdroj: AMAVET

Na prestížnej projektovej súťaži stredoškolákov Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) v meste Atlanta v Georgii uspel aj Slovák. Jeden z finalistov minuloročného Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT AMAVET) Matej Gurňák sa s projektom Vývoj komplexného bezpilotného leteckého systému umiestnil vo svetovej konkurencii na 3. mieste.

Pre študenta bola účasť na súťaži podľa vlastných slov veľkou skúsenosťou. „Stretol som na nej veľa podobne zmýšľajúcich ľudí odhodlaných zlepšiť svet, v ktorom žijeme. Tiež som zistil, že pri spolupráci na vedeckých projektoch nie je pôvod žiadnou prekážkou,“ vyznal sa.

Vyhodnocovanie projektov stálo na osobných rozhovoroch s porotcami. „Všetci mali niekoľkoročné skúsenosti v oblasti inžinierstva, takže sa mi podarilo získať veľa cenných postrehov k projektu. Tretie miesto je pre mňa v prvom rade veľký úspech a ocenenie za takmer ročnú prácu na projekte,“ povedal študent. V kategórii, v ktorej súťažil, prezentovalo svoje práce ďalších 80 študentov.

Slovenské projekty sú konkurencieschopné

Slovenské projekty sú podľa vedúceho slovenskej delegácie a vedeckého pracovníka Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach Mariána Babinčáka veľmi konkurencieschopné. „Z dlhoročných skúseností sa nebojím povedať, že najkvalitnejšie projekty z Festivalu vedy a techniky AMAVET sú určite porovnateľné s projektmi na svetovej úrovni,“ uviedol.

Čerstvo ocenený Gurňák nabáda študentov, aby sa zamerali na témy, ktorých výskum ich bude baviť. Na to, aby so svojimi projektmi uspeli, by podľa neho mali zamerať pozornosť na potenciálne uplatnenie ich výskumu v praxi. „Tak sa pri práci na projekte toho veľa naučíte a je veľká šanca, že v budúcnosti vaše riešenia pomôžu celej našej spoločnosti,“ poznamenal študent.

Na súťaži sa každý rok zúčastní vyše 1500 študentov z viac ako 70 krajín sveta. Okrem Gurňáka sa na Regenerone predstavili aj ďalšie dve finalistky FVAT AMAVET Laura Ivančová a Katarína Fabuľová s projektom Porovnanie komerčných a prírodných dezinfekčných prípravkov a ich vplyv na mikroorganizmy.

V stredu sme v článku Študentka vymyslela technológiu na čistenie riek pomocou bublín upozornili ešte na jeden zaujímavý projekt – pätnásťročná Dakota Perry z mesta Mobile v Alabame predstavila vlastnú technológiu na čistenie riek, inšpirovanú veľkou bublinovou bariérou v Amsterdame.

Zdroj: TS AMAVET

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky