Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová 3D tlačená koža má slúžiť ako náhrada testovania na zvieratách

VEDA NA DOSAH

Tento materiál tiež môže poslúžiť aj na testovanie liekov regenerujúcich tkanivá.

Nový materiál môže znížiť množstvo testovanej kozmetiky na zvieratách. Zdroj: Graz University of Technology

Nový materiál môže znížiť množstvo testovanej kozmetiky na zvieratách. Zdroj: Graz University of Technology

Aj keď už mnohé kozmetické značky upúšťajú od testovania na zvieratách, ešte stále sa nájdu výrobcovia, ktorí ho praktizujú. Vyžaduje si to najmä regulačné opatrenia, medzinárodnú spoluprácu a vedecký pokrok pri vývoji spoľahlivých alternatív. Vyzerá to tak, že sme už o krok vpred. Vedci totiž vyvinuli 3D tlačenú imitáciu ľudskej kože so živými bunkami. Ide o významný pokrok, pretože tento materiál môže ešte znížiť množstvo testovanej kozmetiky na zvieratách.

Výskumníci z Technickej univerzity (TU) v Grazi v Rakúsku a Technologického inštitútu vo Vellore v Indii vyvinuli spôsob 3D tlače hydrogélových prípravkov spolu so živými kožnými bunkami. Tie sa nakoniec vyvinú do podoby tkaniva, ktoré môžeme použiť na testovanie novej kozmetiky. Nová štúdia, publikovaná v časopise STAR Protocols, prichádza uprostred obmedzení zavedených v Európskej únii na testovanie kozmetiky a jej zložiek na zvieratách.

Podporí množenie kožných buniek

Hydrogél je syntetický ekvivalent biologického tkaniva, ktorý poskytuje pružnú matricu obsahujúcu vodu pre živé bunky. V tejto aplikácii musí hydrogél podporovať kožné bunky, aby sa mohli množiť. Je to zložité, pretože hydrogél potrebujete aj na výrobu chemicky a mechanicky stabilných 3D výtlačkov.

„Hydrogély pre našu imitáciu pokožky z 3D tlačiarne musia spĺňať množstvo požiadaviek,“ uviedla Karin Stana Kleinscheková, jedna z autoriek novej štúdie z TU v Grazi v Rakúsku. „Hydrogély musia byť schopné interagovať so živými kožnými bunkami. Tieto bunky musia nielen prežiť, ale musia byť aj schopné rásť a množiť sa.“ Takáto imitácia kože sa potom môže použiť na ďalšie testovanie kozmetiky.

Rakúski výskumníci momentálne pracujú na optimalizácii hydrogélových formulácií. V Indii zatiaľ testujú odolnosť a toxicitu 3D výtlačkov v bunkovej kultúre a sledujú ich počas dvoch až troch týždňov, ktoré sú potrebné na to, aby sa z nich vyvinulo kožné tkanivo.

Štruktúra s ľudskými keratinocytmi vytlačená 3D tlačou. Zdroj: TU Graz

Štruktúra s ľudskými keratínocytmi vytlačená 3D tlačou. Zdroj: TU v Grazi

V tomto bode tkanivo napodobňuje trojvrstvovú štruktúru a biomechaniku ľudskej kože. Vedci poznamenávajú, že teraz sú pripravení použiť svoju prvú sériu modelov kože pri testovaní nanočastíc. Ak to bude fungovať a tím dokáže ďalej optimalizovať zloženie hydrogélov, pravdepodobne by mohli byť vhodné na celý rad testov kozmetiky.

Zdroj: Independent

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup