Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Inteligentné LED lampy ako naozaj šikovný nápad

VEDA NA DOSAH

svietidlo

Projekt Light Bro je zameraný na výrobu interiérových a exteriérových inteligentných LED lámp z prírodných materiálov, akými sú drevo a kov.

„Našim zákazníkom dodávame niečo pekné, príjemné na pohľad a dotyk, jednoduché na ovládanie, napájané z elektrickej siete alebo s vnútornou batériou. Farbu a intenzitu svetla, poprípade jednoduché farebné efekty si zákazník navolí intuitívnou aplikáciou,“ vysvetľuje tvorca projektu Jaroslav Rais.

Projekt je súčasťou programu Playpark Bratislava a bol vybraný do 1. tréningovej periódy po predĺžení výzvy. Má tak na pol roka miesto v coworkingovom priestore Univerzitného technologického inkubátora Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (InQb).

Aké sú vlastne ciele tohto projektu? „Momentálne pracujeme na lampe do exteriéru v tvare hranola a kocky. Chceli by sme tieto svetlá distribuovať predovšetkým do čo najväčšieho množstva domácností, záhrad, ale aj firiem, ktorým záleží na skutočne peknom osvetlení. Cieľom je ľuďom ponúknuť prijateľnú alternatívu, ale i jedinečné kúsky na mieru. Naše prvé dve lampy by mali byť vstupenkou na stredoeurópsky trh s ambíciou celoeurópskeho trhu do 3 – 5 rokov,“ hovorí Jaroslav Rais.

Ako väčšina nápadov, aj tento vraj vznikol z priamej potreby. „Pár dní som so svokrom zarezával na jeho záhrade a keď sme všetko dokončili, tak vytiahol čínske plastové lampičky. Skoro ma vystrelo. Vôbec sa mu to k jazierku a zeleni nehodilo. Tak som oslovil brata, či by mi nevyrobil zopár hranolov z dreva. Vo firme, v ktorej pracujem, sa venujeme LED technológiám, takže som pohľadal nejaké prebytočné LED pásiky a nainštaloval ich do hranolov. Následne som osadil plastový difúzor a použil powerbanku ako napájanie. Výsledok nás s bratom oslovil natoľko, že sme začali vymýšľať a snívať, aké by to bolo super, kebyže ich môžem ovládať telefónom. A nápad bol na svete.“

Princíp má fungovať predovšetkým veľmi jednoducho. „Chceme, aby naše lampy ľudia predovšetkým používali a nečítali manuál na použitie. Rovnako chceme, aby sa im predovšetkým páčili a nehanbili sa ich ukázať susedom. Ako som povedal, celé je to veľmi jednoduché. Vo vnútri lampy je LED panel, ktorý je ovládaný elektronikou a komunikuje s aplikáciou na vašom smartphone. Podľa potreby si lampy zapnete, nastavíte farbu či intenzitu.“

Lampy dodávajú na mieru, ale majú k dispozícii aj zopár skladových lámp v podobe hranola a kocky, kde si zákazník môže vybrať z niekoľkých druhov dreva a farieb.

V rámci Playparku sa tím okolo projektu Light Bro snaží vyvinúť ovládanie a vnútornú elektroniku. „Stále riešime rôzne tvary a design lámp, snažíme sa skúšať nové a nové materiály. Čiže, hráme sa. Súčasne pracujeme na firemnej politike, rozbiehame si základný marketing a rozhadzujeme siete, kade chodíme. Aj vďaka Playparku sa mi podarilo spoznať mnoho zaujímavých projektov a ľudí.“

Čo všetko je ešte teda potrebné na tomto projekte dotiahnuť? „Dobrá otázka. Nuž vnútornú elektroniku a aplikáciu. Momentálne máme hrubé jadro a základ aplikácie. Súčasne testujeme lampu na poveternostné podmienky. Samozrejme rozbehnúť marketingovú mašinériu, PR, atď. Vidina prvého distribuovania a predvedenia úplne funkčnej aplikácie je leto 2018. Tak držte palce!,“ vyzýva Jaroslav Rais.

svietidlo

*********************************************

Playpark Bratislava je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network). Je to miesto pre zvyšovanie zručností budúcich podnikateľov v oblasti nových technológií, inovatívnych produktov, služieb, procesov či sociálnych inovácií na Slovensku, ako aj v ďalších 6 regiónoch EÚ – v Česku, Chorvátsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Taliansku.

O vstup do Playparku sa môžu uchádzať študenti stredných a vysokých škôl, absolventi vysokých škôl, budúci podnikatelia a iní nepodnikatelia s inovatívnym nápadom z oblasti ekonomických a sociálnych inovácií. Jednou z požiadaviek projektu je zachovanie rovnakého pomeru ženských a mužských účastníkov programu.

Playpark Bratislava 12 vybraným účastníkom ponúka miesto na 6 mesiacov v coworkingovom priestore Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave (InQb), sedem praktických workshopov podnikateľských zručností, networking v rámci medzinárodnej siete Playparkov v 7 krajinách EÚ, 5-dňový študijný pobyt v partnerskom Playparku v zahraničí, osobné poradenstvo pre ďalší rozvoj podnikania a tiež účasť na medzinárodnom Playpark pitching finals.

Stačí, ak uchádzač pri vstupe do Playparku Bratislava deklaruje svoj záväzok absolvovať tréningový program a využívať výhody poskytované v rámci tohto programu za účelom skvalitnenia a rozšírenia svojho vedomostného obzoru v podnikateľskej oblasti a zároveň nasmerovať svoj inovatívny zámer k dosiahnutiu hlavných výstupov programu. Počas účasti v 1. tréningovej perióde Playparku Bratislava má úspešný uchádzač za úlohu napísať podnikateľský plán, ktorý spolu s pitch videom a účasťou na lokálnej súťaži podnikateľských nápadov, prípadne účasťou na Playpark pitching finals v Stuttgarte budú hlavnými výstupmi.

 

Informácie a foto poskytol: Jaroslav Rais, tvorca projektu Light Bro

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky