Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svet podľa Muska

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto /hyperloop/

Miliardára Elona Muska vníma široká verejnosť ako vizionára, ktorý svojimi nápadmi a vážnymi krokmi na ich realizáciu neprestáva udivovať svet a ako jeden z mála ľudí udáva smer ďalšieho vývoja.

Začiatky každého nového roku sa spájajú s predpoveďami a trendmi, ktoré majú naznačiť ďalší vývoj, či sa majú v tom-ktorom roku realizovať. Predstavy a nápady Elona Muska však nielenže výrazne presahujú obdobie roka, zväčša sa pohybujú za hranicou desaťročia. No on niektoré svoje doslova sci-fi vízie postupne mení na realitu. A tak sa mnohí pýtajú: Je to bohatý blázon alebo génius?

Elon MuskVšetko sa dá

Elon Musk sa narodil 28. júna 1971 v Južnej Afrike a má americké a kanadské občianstvo. Už ako malého chlapca ho začali zaujímať počítače, ako 10-ročný sa mohol pochváliť vlastným. Rýchlo sa naučil programovať, takže ako 12-ročný zarobil prvých 500 dolárov, keď predal svoju prvú počítačovú hru s názvom Blastar.

Druhou jeho veľkou záľubou bolo denné snívanie. Nevedno, kam až siahali Elonove predstavy, ale jeho matka Maye viac ráz povedala, že počas spoločných rozhovorov si často všimla, že jej syn, mysľou ktoviekde vzdialený, jej nevenuje nijakú pozornosť. A možno aj pre pričasté rojčenie ho spolužiaci považovali za plachého a nevýrazného. Niektorí dokonca hovoria, že si ho zo školských lavíc ani nepamätajú. No tí, ktorí ho registrovali, jednomyseľne tvrdia: Nielenže mal vždy na vec pevný názor, ale preňho odpoveď, že niečo nejde, neexistovala. Podľa jedného spolužiaka, keď Elona niečo zaujalo, prejavoval o vec v porovnaní s nami extrémny záujem. Toto Elonovi zostalo doteraz a tým sa aj líši od zvyšku sveta.

Dva dni na Stanforde

Ak si niekto myslí, že Elon bol prímus triedy, mýli sa. K vzdelávaniu pristupoval pragmaticky – v predmetoch, ktoré plánoval využiť v budúcnosti, exceloval, inak mu stačilo, že neprepadol. Svoje vzdelávanie videl v kontexte neskoršieho praktického využitia. Preto neprekvapí, že po zisku titulov bakalára ekonómie a bakalára fyziky na univerzite v Pennsylvánii a po nástupe na Stanfordovu univerzitu, kde sa vybral študovať energetickú fyziku, zostal na tejto prestížnej univerzite iba dva dni. No písal sa rok 1995 a internetový biznis bol na prudkom vzostupe, ktorý chcel mladý vizionár zachytiť, a tak s bratom založili svoju prvú spoločnosť s názvom Zip2 Corporation. Zaoberala sa najmä poskytovaním internetových podkladov pre rozvíjajúce sa stránky veľkých denníkov, magazínov, ale aj miest a rôznych turistických organizácií.

Spoločnosť si vytvorila takú pozíciu, že v roku 1999 prišla ponuka od firmy Compaq, ktorá za akvizíciu spoločnosti Muskovcov ponúkla približne 270 miliónov eur v hotovosti a ďalších asi 30 miliónov v akciách. Nebolo čo riešiť a z Elona sa stal multimilionár.

Platba cez internet

Hoci bol ešte mladý Elon už za vodou, na rozdiel od iných boháčov svoje ďalšie projekty primárne nepodmieňoval finančným ziskom. Vo svojich predstavách rieši problémy, ktorým by v budúcnosti mohlo ľudstvo ako celok čeliť. Vďaka tomu je o krok pred väčšinou ostatných, pretože tí sa zameriavajú skôr na prítomnosť.

A tak aj v búrlivom rozvoji internetu mladý multimilionár nezaspal na vavrínoch, práve naopak – videl možnosti internetu ďalej ako konkurencia. Preto neprekvapuje, že okamžite po predaji Zip2 Corporation sa pustil do ďalšieho projektu, z ktorého sa nakoniec vykľul jeden z najdôležitejších internetových portálov súčasnosti. Vďaka svojej prezieravosti založil v roku 1999 internetovú banku X.com, ktorej najvýznamnejšou inováciou bola bezpečná metóda prevodu peňažných prostriedkov prostredníctvom e-mailovej adresy prijímateľa. O rok neskôr fúzoval Elon Musk s firmou Confinity, ktorá ponúkala službu prevodu peňazí pod názvom PayPal.

Mladému vizionárovi bolo jasné, že možnosť platby cez internet má nielen veľký obchodný potenciál, ale najmä si nájde veľkú obľubu u ľudí. Rok po zlúčení oboch firiem sa spoločnosť X.com premenovala na PayPal. Keďže sa potvrdilo, že platenie cez internet sa medzi ľuďmi rýchlo rozširuje, portál eBay prišiel v roku 2002 s neodmietnuteľnou ponukou – za výmenu populárneho platobného systému ponúkol vyše 1,3 miliardy eur v burzových akciách. Zväčšilo sa aj Muskovo osobné bankové konto, pretože ako majoritný akcionár PayPal zinkasoval za 11,7 % akcií 165 miliónov dolárov.

 

Spracovala a foto: redakcia Quark

Uverejnila: VČ

 

Viac o víziách Elona Muska, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 01/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky