Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Svetlana Margetová

VEDA NA DOSAH

Prednáška v The Spot na tému Prechod od programátora k UI/UX dizajnérovi

„K IT som sa dostala v 15-ich rokoch vďaka môjmu bratovi. Tvoril webové stránky a mne sa páčilo, že z grafiky vo Photoshope sa dá spraviť dynamická vec.“

Čím mám byť?

Je pravdou, že pôvodne som chcela byť učiteľkou. Nebola som si však istá, aké predmety chcem učiť. Mojej rodine sa darí v IT oblasti. Kým brat programoval už počas strednej školy, strýko bol učiteľom informatiky a bratranec robil grafiku vo Photoshope. Na nich som videla, že v IT sa môžu ľudia uplatniť v rôznych smeroch. Začala som stránkou jakpsatweb.cz, kde som sa naučila vytvárať prvé HTML stránky. Cítila som, že toto je moja cesta.

Testovanie pravého brnenského džúsu

Podpora nadovšetko

Ako stredoškoláčka som sa rozhodla ísť za informatikou z Banskej Bystrice do Bratislavy. Moja rodina ma od začiatku veľmi podporovala, priatelia tiež a je to tak dodnes. Keď im rozprávam, ako sa mi v práci podarilo skrátiť kód, či vymyslieť lepší algoritmus, nevedia o čom je reč, ale usmejú sa a prikývnu.

IT ma veľmi milo prekvapilo

Prvý semester na vysokej škole nebol náročný na štúdium. Skôr som cítila zmenu formy učenia a tiež prostredia. Kopec zábavy som zažila najmä na predmete Umelá inteligencia. Túžim, aby sme IT vedeli naplno využívať aj my, dievčatá. Pracujem na tom v Prahe, kde organizujem IT kurzy. Osobne ma baví Django, ktorému sa aktívne venujem.

So Zend Framework slonom, ktorý mi bol doručený spolu s podpisom zakladateľa Zendu :)

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Svetlana Margetová, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: z archívu Svetlany Margetovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky