Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Mária Virčíková

VEDA NA DOSAH

Máriina Hana, najmúdrejší pes; zdroj: archív Márie Virčíkovej

Aj na Slovensku vieme robiť atraktívne IT.

„Chcem byť pri vzniku úplne nových vecí. Preto je umelá inteligencia a s ňou spojené IT pre mňa vzrušujúce. Nevenujem sa len robotom. Mám v rukách nástroj, ktorým môžem realizovať svoje sny“, hovorí úspešná vedkyňa Mária Virčíková z Technickej Univerzity v Košiciach.

Nesedí celé dni za počítačom. Nehrá sa ani s robotmi. Navrhuje, ako má medzi človekom a technológiou vyzerať prirodzená komunikácia. Je to ako osviežujúce smoothie alebo veľmi lahodný zákusok. Bude chutiť, iba ak dobre zmiešate všetky ingrediencie. „Je to trošku dizajnu, psychológie, filozofie, umelej inteligencie a biológie,“ dodáva Mária. Ak by si ešte raz vyberala školu, nič by nemenila. Išla by na tú istú univerzitu, za svojimi robotmi.

Pes AIBO, ktorý bol projektom Sony; zdroj: archív Márie Virčíkovej

Čo by poradila dnešným stredoškoláčkam? „Je dôležité myslieť aj na to, čo asi budete robiť po škole. Ťažko človek vie, čo bude o šesť rokov. Ale IT tu budú určite. Pochybujete, či na to máte? Tiež som pochybovala. Dokonca som v prvom ročníku opakovala elektrotechniku. Ale dnes sa z toho smejem. Keď má človek cieľ a sústredí sa naň, dosiahne ho.“

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Mária Virčíková, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Márie Virčíkovej

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky