Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Mária Tvarožková Pohronská

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

K štúdiu informatiky som sa dostala po dlhom uvažovaní, na ktorú školu podám prihlášku? Taká prihláška nie je lacná záležitosť. Rozhodovala som sa medzi prírodovednými odbormi, psychológiou, pohrávala som sa s dizajnom a farmáciou. Potom mi blyslo, že som technický typ. Ale prekvapenie ešte len prišlo. Popri štúdiu na FIIT STU sa mi postupne začali otvárať oči, čo všetko sa za pojmom informatika skrýva a aké nekonečné sú možnosti sebarealizácie.

Môžete sa „umelecky vyžiť“ pri tvorbe grafiky alebo používateľského rozhrania, aby bolo prívetivé. Môžete sa „vyrozprávať“ pri komunikácii s klientmi. A samozrejme, môžete pracovať s množstvom profesionálov (z lekárskeho prostredia, pri tvorbe aplikácií pre geografov, učiteľov, meteorológov a iné). Človek sa veľa dozvie a nikdy to nie je nuda. A či vás práca bude napĺňať? Verte, že je to obrovská radosť, keď vidíte, ako vami navrhnuté riešenie pomohlo stovkám ľudí.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Mária Tvarožková Pohronská, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustračná foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky