Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Som ženou v IT: Alena Kovárová

VEDA NA DOSAH

prof. RNDr. Ľudovít MOLNÁR, DrSc. odovzdáva ocenenie Alene Kovárovej, rok 2008

„Keď som sa učila na skúšku, často som nerozumela terminológii. Bol to podobný pocit, ako keď pred tebou niekto vysypeMgr. Alena Kovárová, PhD. vo Výskumnom centre používateľského zážitku ( User eXperience Research Centre) puzzle a ty netušíš, aký obrázok má z toho vzniknúť. Niektoré ‚dieliky‘ som síce spoznala počas prvého semestra, ale odrádzala ma zostávajúca veľká kopa neznámych častíc. V takejto situácii to človek môže vzdať alebo to skúša znova a znova, ktoré diely k sebe pasujú. A keď sa začne rysovať obraz, vtedy prichádza skutočná zábava. Keď som prišla na to, čo je na obrázku (inak, učiteľ to na začiatku aj povedal, ale vtedy si to ešte nikto nevedel predstaviť), potom som to s radosťou dala celé dohromady…,“ hovorí Alena Kovárová o „zoznamke“ s informatikou.

Alena je dnes doktorkou. Mgr. Alena Kovárová, PhD.Zúčastňuje sa výskumu na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a popritom stíha učiť matematiku a programovanie. „Teší ma, že k nám neustále prichádzajú mladí ľudia, ktorí dokážu rozmýšľať.“ V dizertačnej práci sa venovala vzdelávacím aplikáciám a riešila, ako zlepšiť vzťah a interakciu medzi človekom a programom. Jej projekt Virtual FIIT výrazne zjednodušuje orientáciu a fungovanie v neznámom priestore a s obľubou ho využívajú študenti FIIT STU.

Keďže som študovala na „matfyze“ a na FIITke, stredoškoláci sa ma často pýtajú, aký je rozdiel, keď človek študuje informatiku na rôznych univerzitách či v rôznych mestách. Vždy im hovorím, že všetko je to iba o vás a o tom, čo chcete dosiahnuť.“

 

http://www.ajtyvit.sk/Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Jednou z nich je aj Alena Kovárová.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Aleny Kovárovej

Uverejnila: ZVČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky