Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prečo potrebujeme jednotný digitálny trh

VEDA NA DOSAH

Časť obálky brožúrky:  EÚ a jednotný digitálny trh.

Jednotný trh EÚ dáva európskym občanom a podnikom dôležité slobody a práva – cestovať, obchodovať a fungovať v celej Únii. Tieto slobody zas prinášajú rýchlo rastúce inovácie s tým najširším záberom, vďaka čomu majú občania veľkú možnosť výberu a mnoho príležitostí.

Či už plánujete dovolenku, nakupujete, študujete, sledujete film alebo predkladáte ponuku na verejnú zákazku, pravdepodobne pritom využívate online nástroje. Čoraz viac výrobkov a služieb je k dispozícii buď online, alebo v digitálnej podobe. Napriek všetkým prekážkam, ktoré sa Európska únia už dlhé roky usiluje odstrániť, užívatelia sa v Európe naďalej stretávajú s rôznymi problémami. Mnoho ľudí sa nedostane k širokej palete tovarov a služieb online či k mnohým príležitostiam, ktoré ponúka internet. Znamená to, že niektoré internetové spoločnosti a startupy majú obmedzené možnosti a nemôžu podnikať v takej miere, v akej by chceli, v dôsledku čoho mnohé podniky nemôžu profitovať z vysokokvalitných digitálnych služieb. Práve v tom spočíva význam jednotného digitálneho trhu v Európe: bol vytvorený s cieľom zabezpečiť rovnaký prístup k výrobkom a službám, vytvárať vhodné prostredie pre dynamické a bezpečné online inovačné ekosystémy v Európe a s cieľom zaistiť, aby mohol každý európsky občan, podnik a verejná správa dôverovať online službám a využívať prínosy digitálnej revolúcie.

Prečo potrebujeme jednotný digitálny trh

Odborníci upozorňujú, že ani absolventi stredných škôl nie sú dostatočne pripravení na prax a je nevyhnutné zmeniť spôsob výučby informatiky na školách. Čo je digitálny trh a čo robí EÚ vám prináša najnovšia brožúrka Európskej komisie s názvom EÚ a jednotný digitálny trh.

Je to najnovšie vydanie tejto brožúrky. Stiahnuť si ju môžete na stránke EÚ Bookshop.

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky