Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Počítačová bezpečnosť

Monika Tináková

ilustračný obrázok

Informačné technológie dnes zo dňa na deň naberajú na svojom význame a dôležitosti, pričom nám neustále prinášajú potrebu ich hlbšieho porozumenia a hľadania nových riešení. K tomu sú potrební vzdelaní ľudia, ktorí sa prepracujú až k výskumu, alebo využijú svoj potenciál v komerčnej sfére a už v mladom veku sa uchytia v úspešnej firme. Nových výziev je vždy dosť, pretože pribúda čoaz viac nevyriešených problémov. Oblasť informačných technológií patrí na Slovensku k jedným z najlepšie finančne ohodnotených a voľných pracovných pozícií.

Nástrahy informačných technológií

Čím dôležitejší je pre nás svet informačných technológií, v ktorom žijeme, tým väčšie nástrahy prináša. Preto sa čoraz viac skloňuje pojem počítačová bezpečnosť. Pred škodlivými útokmi na počítače či webstránky v podobe vírusov sa treba brániť a neustále sa vzdelávať v rámci boja so škodlivými softvérmi. Vírusy sa najčastejšie šíria cez prílohy v emailoch. Približne 32 % počítačov je momentálne nakazených. Bez bezpečnostných riešení by  bola počítačová sieť veľmi náchylná na útoky a manipuláciu. Keďže sú všetky zariadenia prepojené, útočník sa dostane kamkoľvek. Medzinárodne úspešná slovenská firma v tejto oblasti je ESET.

Slovenská svetová firma

„ESET bol už vo svojich začiatkoch priekopníkom antivírusovej ochrany, ktorý vytvoril oceňovaný softvér detekcie hrozieb. Dnes je naším cieľom zaistiť, že úžasné možnosti, ktoré technológie ponúkajú, si bude môcť užiť naozaj každý. Naše bezpečnostné riešenia umožňujú zákazníkom a firmám vo viac ako 180 krajinách využívať digitálny svet naplno,“ uvádza firma ESET na svojej webstránke.
„Už viac ako 25 rokov pomáhame ľudom chrániť ich digitálne svety. Z malej a dynamickej firmy sme vyrástli na svetovú značku s viac ako 100 miliónmi používateľov v 180 krajinách. Za ten čas sa toho zmenilo veľa, ale naša filozofia, hodnoty a zásady zostali rovnaké – chceme pomôcť vybudovať lepší digitálny svet, v ktorom si bude môcť každý užívať bezpečnejšie technológie,“ tvrdí Richard Marko, Chief Executives Officer ESET.1

Zneužívanie údajov najmä na internete

Skimming bankomatov a bezkontaktných kariet či phishing bankových hesiel na podvodných stránkach patria k účinným nástrojom,  ako vybrať peniaze z vrecka obete. Toto zneužívanie rastie najmä na internete. Spôsobov na ukradnutie dát z platobnej karty je niekoľko. Banky sa ich snažia  eliminovať tým, že každoročne investujú do technológií, ktoré odhaľujú tieto podvody. Dôležité však je, aby si na svoje údaje dávali pozor najmä samotní majitelia bankových účtov a kariet, pretože v mnohých prípadoch ich sami poskytujú neoprávneným osobám a túto nedbanlivosť banky nevedia ovplyvniť inak, ako dostatočnými upozorneniami zákazníkov.2

Nemáš zálohu, nemáš dáta

Počítačová bezpečnosť však nie je iba o vírusoch a spamoch. Softvérová spoločnosť zabezpečuje užívateľské dáta, osobné údaje či fungovanie internetu. „Dáta, ktoré nemáte zálohované, ste práve teraz stratili“ – zaznieva vo videu. Tvorcovia počítačových hrozieb budú vždy o krok vpred pred bezpečnostnými informatikmi. Aj vďaka výskumu nových metód na Slovensku sa tento krok neustále  skracuje.


1 https://www.eset.com/sk/o-nas/spolocnost/

2 http://banky.sk/zneuzitie-platobnych-kariet-rastie-na-internete/

Spracovala: Monika Hucáková pre NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: eset.com; banky.sk

Foto: Pixabay.com

Uverejnil: MZ

 

 

ZvedaVEC je cyklus krátkych filmov, ktoré sa venujú vede a technike. Ako „sprievodca“ novými technológiami v nich  vystupuje Branči (Branislav) Kováč alias raper Vec a za nás zvedavých divákov kladie otázky. Odľahčenou formou nám ukazuje možné využitie rôznych technológií a vedeckých výdobytkov v našej súčasnosti a budúcnosti.

 

Operačný program MSSR

Investícia do Vašej budúcnosti
Tento projekt je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja

Táto webová stránka vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja
(kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.