Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mladí startupisti rozbehli niečo, čo iní zatiaľ len chceli. A uspeli…

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Aj také niečo ako komentáre k článkom na webe môžu urobiť naozaj veľkú škodu. Najmä ak sú nenávistné, poškodzujú dobré meno, neprimerane zasahujú do súkromia alebo nebodaj navádzajú k trestnému činu. Mladí startupisti na čele s Andrejom Švecom z Fakulty informatiky a informačných technológií, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prišli na to, ako týmto nepríjemnostiam predchádzať.

Riešením je ich projekt moderateIT, s ktorým vyhrali prvé miesto v kategórii „Informačné technológie, mobilné technológie, web“ celoslovenskej súťaže „Slovak Student Startup Cup 2016“. A k tomu ešte jeden veľký úspech. Tím okolo Andreja Šveca získal tiež ocenenie absolútny víťaz, čím si vyslúžil pozíciu nominanta Slovenska na celosvetovú súťaž vysokoškolských startupov University World Startup Cup 2016 v Kodani. 

Šanca ukázať sa

Nejde však len o to, reprezentovať našu krajinu na prestížnej medzinárodnej súťaži. Absolútny víťaz má tiež možnosť predstaviť svoj nápad investorom z celej Európy. Práve myšlienka zorganizovať „Slovak Student Startup Cup 2016“ vznikla s cieľom oceniť a podporiť mladú generáciu podnikateľov, ktorí majú inovatívne nápady a chcú sa presadiť. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania. Projekt je organizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Študentské nápady s najväčším potenciálom, ktoré majú tiež originálny spôsob realizácie, vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných a mediálnych partnerov súťaže či spolupracujúcich organizácií.

V čom ale spočíva podstata víťazného start-upu? Jeho tvorcovia sa snažia pomôcť spravodajským webovým portálom s moderovaním diskusií k ich článkom. Tieto diskusie sú podľa tímu okolo Andreja Šveca častokrát plné nenávistných komentárov a na ich regulovanie je nutné vynaložiť množstvo finančných prostriedkov a ľudských síl. Následne mladí študenti zistili priamo na stretnutiach so zástupcami týchto portálov, že existuje veľký záujem mať diskusie bez nenávistných komentárov, avšak častokrát na to sami nemajú prostriedky.

Andrej Švec s projektom moderateIT vyhral kategóriu „Informačné technológie, mobilné technológie, web“, ale stal sa tiež absolútnym víťazom súťaže „Slovak Student Startup Cup 2016“

 

Čísla a komentáre

Startupisti tak vyvíjajú službu, ktorá dokáže vo väčšine prípadov sama posúdiť, či je príspevok vhodný do diskusie alebo nie je. Ich algoritmus funguje na základe strojového učenia. „Pre strojové učenie sú potrebné číselné hodnoty, ktorých kombináciou je možné odhadovať kvalitu komentára v súvislosti so vzorkou už ohodnotených dát. V praxi to znamená vytvorenie takých čŕt, ktoré do dostatočnej miery charakterizujú komentár a jeho autora,“ píše sa v popise výherného projektu na webe venovanom súťaži „Slovak Student Startup Cup 2016“

Zaujímavými črtami sú podľa riešiteľov projektu moderateIT napríklad sentiment, bohatosť slovnej zásoby komentára, použitie slov v určitom poradí alebo to, či sa autor vyjadruje k téme diskusie. Na základe týchto čŕt natrénovali model, ktorému bolo predložené veľké množstvo príspevkov s informáciou o tom, či daný príspevok je, alebo nie je vhodný. Tieto príspevky boli tiež vo väčšine ohodnotené profesionálnym moderátorom.

V súčasnej dobe sa ich model vraj dokáže zhodnúť s moderátorom v približne 70% prípadoch, čo vzhľadom na to, že ide o prvý prototyp, považujú za úspech. „Momentálne na Slovensku nie je známa žiadna konkurencia, ktorá by riešila tento problém. Analýzu v tejto oblasti už robilo viacero ľudí a výskumných skupín, dokonca vzniklo mnoho vedeckých článkov o nevhodnom správaní sa na diskusiách, ale doposiaľ to nikto neposkytuje ako verejnú službu,“ uvádzajú študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave v závere k svojmu projektu.

Balík zaujímavých cien

Ich úspech v tejto celoslovenskej súťaži im priniesol balík zaujímavých cien ako mentoring, konzultačné služby, právne služby, pobyt v AIESEC zahraničnom start-upe, starostlivosť od finančnej inštitúcie. Organizátori súťaže sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme start-upovej komunity. 

Projekt prebiehal aj v iných krajinách pod názvom University World Startup Cup 2016. Organizovala ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia  v spolupráci s AIESEC Slovensko. JCI –Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od vysokoškolákov. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V minulom roku oslávila 100 rokov od svojho založenia.

AIESEC Slovensko je najväčšou medzinárodnou študentmi riadenou organizáciou na svete. Je jednou z najväčších svetových platforiem mladých ľudí a dobrovoľníkov.

 

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: http://www.studentstartup.sk/vysledky.html

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky