Na získanie medicínskych obrazových dát, či už CT, MRI alebo X-Ray sa využívajú rôzne prístroje. Lekári pomocou nich diagnostikujú príčiny ochorenia pacientov, získané dáta analyzujú a navrhujú liečbu. Tento proces je často extrémne náročný na čas, pozornosť tak treba sústrediť aj na výpočtovú techniku.
A čo v prípade, keď si diagnostikujúci lekár nie je diagnózou istý a potrebuje vyjadrenie špecialistu? Musí si s ním dohovoriť stretnutie, ukázať mu sporné miesto v snímkach a získať jeho názor. V prípade, že je nutných niekoľko konzultácií s rozličnými špecialistami, tento proces začína byť veľmi zložitý a aj časovo náročný, čo pri určovaní správnej diagnózy a odpovedajúcej liečbe môže byť až život ohrozujúce.
Tvorcovia projektu MedPix tak prišli s ideou a architektonickým návrhom ako poskytnúť plynulú analýzu medicínskych snímok na mobilných zariadeniach. Týmto spôsobom lekári získavajú možnosť vykonávať na mobilných zariadeniach reálnu analýzu a diagnostiku, pričom nebudú limitovaní výkonom ich zariadení. Pri tomto prístupe sa otvára aj celá škála využití, na ktoré je MedPix ako stvorený. Napríklad už spomínaná situácia, kde je nutná konzultácia diagnostikujúceho lekára so špecialistom.
S MedPix môže diagnostikujúci lekár buď zobrať mobilné zariadenie a v pohodlí kolegovej kancelárie alebo kaviarne konzultovať snímky so špecialistom alebo ho môže prizvať k spolupráci pri analýze priamo v aplikácii. Špecialista sa môže pripojiť a spoločne s diagnostikujúcim lekárom môžu v reálnom čase analyzovať a diagnostikovať.
Projekt MedPix prináša nápad ako zjednodušiť kolaboratívnu diagnostiku medicínskych snímok v prípadoch, keď je nutné, aby na jedných obrazových dátach spolupracovalo viac odborníkov z rôznych špecializácií. V súčasnosti existujú dva typy aplikácií. Robustné desktopové aplikácie, ktoré požadujú výkonný hardware alebo jednoduché mobilné aplikácie, ktoré ale zlyhávajú pri väčších množstvách dát vzhľadom na slabý výpočtový výkon zariadení.
„MedPix prináša ideové a architektonické riešenie, pri ktorom je výpočtová náročnosť pri analýze snímok prenesená na server a vďaka tomu je možné takéto snímky analyzovať aj na mobilnom zariadení. Tento prístup zároveň prináša lekárom a špecialistom príležitosť konzultovať a navzájom spolupracovať pri analýze snímok,“ uvádzajú realizátori projektu.
Tím tvorí šesť študentov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU ) v Bratislave, na projekte pracujú v rámci predmetu Tímový projekt. Členovia tímu: Daniel Machajdík, Svorad Sabatula, Ján Mikuláš Zigo, Tibor Nagy, Pavol Valko, Matej Valky, Miroslav Hurajt. Vedúcim tímu je Ing. Martin Tamajka.
************************************************
Fakulta informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave nadväzuje na skúsenosti, ktoré má s nápaditými IT projektmi. Študenti FIIT STU každý rok v rámci predmetu Tímový projekt simulujú prácu vývojárskych tímov a riešia témy, ktorým aktuálne čelia aj firmy pôsobiace v IT sektore. Tento rok riešia študentské tímy 27 projektov.
Práve IT sektor charakterizuje vysoká intenzita inovácií, ktoré komerčne zhodnocujú start-upy a pre študentov môžu byť tieto zručnosti veľkým prínosom.
„Tímové projekty sú u študentov jedným z najobľúbenejších predmetov. Je to dôsledok aj toho, aké témy študenti riešia. Zapojenie externého prostredia do projektov prináša ešte zaujímavejšie témy a tiež nové skúsenosti nielen pre študentov, ale aj pre ich vedúcich z radov učiteľov. Zároveň vzniká platforma na vytvorenie nových spoluprác s firmami, verejnými a mimovládnymi organizáciami a celkové posilnenie spolupráce univerzity s praxou,“ povedala profesorka Mária Bieliková, garantka predmetu Tímový projekt na FIIT STU v Bratislave.
Informačný a foto zdroj:
https://robime.it/medpix-analyzy-medicinskych-dat-tp-cup-2018/
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ