Urbán Oszkár má len 14 rokov a už sa stal „Talentom Novej Európy“. Od roku 2012 je členom robotického tímu Talentum, s ktorým sa mu podarilo dosiahnuť viacero medzinárodných úspechov. Od roku 2015 je hlavným konštruktérom tímu. Zaujal aj hodnotiteľov programu „Talenty novej Európy“, ktorí ho ocenili. Pochádza z Košíc a medzi jeho záujmy patrí robotika, informatika a matematika. Prezradil, že v súťažení na robotických súťažiach by chcel pokračovať naďalej a dúfa, že práve skúsenosti získané vďaka nim bude môcť využiť na vyriešenie každodenných problémov, ktoré všetkým uľahčia život. „Naša rodina je štvorčlenná, mám staršieho brata, ktorý bol tiež členom robotického tímu a on ma priviedol k robotike,“ povedal Urbán Oszkár.
M. HUCÁKOVÁ: Projektov, do ktorých si sa zapojil a aktivít, ktorým sa venuješ je naozaj množstvo. Ktorý svoj úspech však považuješ za najväčší?
U. OSZKÁR: Za najväčší doterajší úspech považujem výsledky dosiahnuté na Svetom Šampionáte súťaže FIRST LEGO League (FLL), ktorý sa uskutočnil v roku 2017 v americkom St. Louis. Táto súťaž pozostáva zo štyroch rovnocenných kategórií. Robot Game, Robot Design, Research Project a Team Work. V kategórii Robot Game, má tímom skonštruovaný a naprogramovaný robot splniť čo najviac rôznych úloh na hracom stole. Úlohy na hracom stole sú pre každý tím jednotné. Robot Game trvá dve a pol minúty, počas čoho sa robot niekoľkokrát môže vrátiť na základňu, kde mu konštruktéri tímu vymenia nadstavce a pripravia robota na nový výjazd.
M. H.: Čo sledovala porota v ďalších kategóriách?
U. OSZKÁR: V kategórii Robot Design odborná porota sleduje technické prevedenie robota a spoľahlivosť programu. V kategórii Research Project, má tím za úlohu vymyslieť inovatívne riešenie na dopredu určenú problematiku vo svete. A v kategórii Team Work porota sleduje schopnosť tímu spolupracovať. Ja som sa najviac venoval kategóriám Robot Game a Robot Design. Mojou úlohou bolo vymyslieť spôsob ako bude robot plniť dané úlohy a postaviť samotného robota s rôznymi nadstavcami na splnenie úloh. Mojou úlohou bolo taktiež vymieňať nadstavce a spúšťanie nových výjazdov počas kategórie Robot Game. Na spomínanom Svetovom Šampionáte súťaže FLL sa mi spolu s tímom Talentum podarilo získať 13. miesto v kategórii Robot Game zo 108 tímov, a taktiež sme dosiahli 2. miesto za zvláštnu cenu Gracious Professionalism.
M. H.: Aká je budúcnosť Tvojho projektu? Kam až by si sa chcel svojou prácou a úsilím dostať?
U. OSZKÁR: Sezóna súťaže FIRST LEGO League sa začína od publikovania zadania, čiže zhruba od začiatku septembra. Základným cieľom je pripraviť sa na regionálne kolo, odkiaľ celkový víťaz postupuje na nasledujúce kolá. Vyvrcholenie celej sezóny je postup na Svetový Šampionát, kde sa stretáva 108 tímov z 80 krajín sveta. Mojim cieľom je z každej sezóny získať čo najviac skúseností, a kvalifikáciu na Svetový Šampionát vnímam ako odmenu za vytrvalú prácu.
M. H.: Čomu sa ešte v živote venuješ, pokiaľ možno v oblasti vedy a výskumu. Robí Ti to radosť?
U. OSZKÁR: Čiastočne aj vďaka súťaže FLL som sa naučil programovať v programovacom jazyku HTML. Vo voľnom čase sa preto venujem programovaniu internetových stránok. Zatiaľ v tejto oblasti nemám veľké plány ale myslím si, že v budúcnosti sa mi to môže zísť, ako každý iný programovací jazyk.
M. H.: Považuješ seba za človeka, ktorý raz bude vedcom, ktorý prináša ostatným riešenia uľahčujúce život?
U. OSZKÁR: Sám zakladateľ súťaže FLL, Dean Kamen, je vynálezca Segwayu a mnohých zdravotníckych prístrojov. Je pre mňa vzorom a určite ma táto súťaž nasmerovala na určitý smer, ale neviem ešte posúdiť či zo mňa bude vynálezca, no nie je to ani vylúčené.
M. H.: Čím sa v živote riadiš a prenáša sa to potom do všetkých oblastí života? Nielen možno do tej „pracovnej, vzdelávacej“, ale aj osobnej?
U. OSZKÁR: Aj vďaka tejto súťaži som zistil, že nie všetko sa musí podariť na prvý pokus, dôležité je neprestať, ale vymýšľať nové riešenia. Práve preto bolo v mojom prípade nutné mnohokrát prestavať niečo, kým som sa dostal takmer k dokonalému riešeniu. Touto myšlienkou sa pokúšam riadiť nielen v „pracovnej“ oblasti, ale aj v ostatných oblastiach života.
M. H.: Ďakujeme za rozhovor a želáme všetko len to najlepšie k splneniu ďalších plánov a cieľov.
Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnila: VČ