Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

GPT-4 je šikovnejší ako jeho predchodca. Pracuje aj s obrázkami, ale nie zadarmo

VEDA NA DOSAH

OpenAI prináša novú generáciu jazykového modelu umelej inteligencie, ktorá je multimodálna a vie pracovať s dlhším textom.

Komunikácia s chatbotom cez smartfón a počítač. Zdroj: iStockphoto.com

ChatGPT. Zdroj: iStockphoto.com

GPT modely spôsobili vo svete umelej inteligencie veľký rozruch a vzápätí prichádza ďalší. OpenAI predstavila včera 14. marca 2023 najnovšiu verziu jazykového modelu GPT-4. Pozitívnu správu o pripravovanom spustení avizoval už minulý týždeň Microsoft, ktorý momentálne vlastní veľkú časť spoločnosti OpenAI.

Čo nové nás čaká?

GPT modely majú v porovnaní s existujúcimi architektúrami neurónových sietí jednoznačne lepší výkon a s bezprecedentným rozsahom spôsobili revolúciu v spracovaní jazyka umelou inteligenciou.

Nový výkonný model GPT-4, ktorý nazýva spoločnosť „najnovším míľnikom v jej úsilí o rozšírenie hlbokého učenia“, dokáže podľa jej oficiálneho webu reagovať na obrázky – navrhne vám napríklad možné recepty z fotografií ingrediencií. Okrem toho vám vo svojom textovom výstupe všetko dopodrobna vysvetlí. Funguje teda multimodálne – vie vyhodnotiť vstupný text aj obrázky.

GPT-4 bude spočiatku k dispozícii pre predplatiteľov ChatGPT Plus, ktorí platia za prémiový prístup k službe 20 dolárov mesačne, čo je v prepočte asi 18 eur. Prémiový prístup ponúka neobmedzený prístup k chatu i počas najvyťaženejších hodín, rýchlu mieru odozvy a prednostný prístup k novým funkciám a vylepšeniam. OpenAI upozorňuje, že GPT-4 bude sprístupnený pre ChatGPT a vývojári sa môžu zapísať na čakací zoznam pre prístup k API (aplikačné programové rozhranie).

Chatbot. Zdroj: iStockphoto.com

Chatbot. Zdroj: iStockphoto.com

GPT-4 je šikovnejší ako jeho predchodca

GPT-4 dokáže spracovať až 25 000 slov, čo je asi osemkrát viac ako ChatGPT. OpenAI uviedla, že strávila šesť mesiacov vývojom lepších a bezpečných funkcií pre GPT-4, pomohla im v tom najmä spätná väzba od ľudí. Vývojári však varujú, že rovnako ako ChatGPT, ktorý funguje vďaka predošlej generácii GPT-3,5, nový model nie je dokonalý a dezinformácie sú jeho súčasťou.

GPT-4 má podľa spoločnosti pokročilejšie schopnosti uvažovania a je na rôznych odborných a akademických úrovniach lepší ako ChatGPT. GPT-4 zloží simulovanú advokátsku skúšku a na rozdiel od GPT-3,5, ktorý sa umiestni medzi najhoršími 10 percentami, sa umiestni medzi najlepšími 10 percentami účastníkov testu.

Model dokáže napríklad nájsť dostupné časy stretnutí pre tri rôzne pracovné kalendáre (plány). OpenAI tiež oznámila nové partnerstvá s aplikáciou na výučbu jazykov Duolingo a Be My Eyes, aplikáciou pre zrakovo postihnutých. Spolu vytvoria AI chatbotov, ktorí pomôžu používateľom pri používaní svojho prirodzeného jazyka.

Na základe konverzácií, ktoré viedli používatelia s ChatGPT, sa podarilo novú generáciu zlepšiť tak, aby citlivo reagovala na otázky a žiadosti týkajúce sa lekárskych rád alebo psychológie a mentálneho zdravia. Taktiež má až o 82 percent menšiu pravdepodobnosť, že ju používatelia dokážu prinútiť generovať nepovolený obsah.

ChatGPT a jeho využitie

Od jeho spustenia v novembri 2022 používajú ChatGPT denne milióny ľudí.

Verejné školy v New Yorku a Seattli už zakázali študentom a učiteľom používať ChatGPT a niektorí vývojári vrátane OpenAI, ktorá ho voľne sprístupnila, teraz pracujú na nástroji, ktorý by dokázal rozlíšiť originálny text od plagiátu chatbota.

Medzi najpopulárnejšie požiadavky patrí písanie piesní, básní, marketingových textov, programátorských kódov a domácich úloh alebo záverečných prác, hoci učitelia sú niekedy v beznádejnej situácii a stoja si za tým, aby študenti používali svoju hlavu a nie umelú inteligenciu.

„Ako pedagóg študentov žiadam, aby sa s AI oboznamovali. A súčasne si uvedomujem, že musím byť viac v strehu, aby som zistil, či zadanú prácu vypracovali oni alebo umelá inteligencia,“ tvrdí Peter Sinčák z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý si myslí, že AI by mohla zásadne zefektívniť prácu študentov i učiteľov.

AI nie je to ani zďaleka dokonalá a často sú jej odpovede nesprávne, ale jej vzostup môže spôsobiť zásadný prevrat v ľudských ekonomikách a spoločenských štruktúrach. Okrem iného je tiež celkom peknou zábavou na hranie.

Zdroj: Vedanadosah, digitaltrends, OpenAI, BBC

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky