Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Humanoidná robotka namaľovala portrét kráľovnej Alžbety

Andrea Fedorovičová

Obrazom by chcela vzdať britskej panovníčke hold pri príležitosti jej platinového jubilea.

Humanoidná robotka Ai-Da a jej maľba. Zdroj: Aidan Meller

Algorithm Queen. Zdroj: Aidan Meller

Robotická umelkyňa na svete Ai-Da namaľovala pri príležitosti platinového jubilea kráľovnej Alžbety II. portrét britskej panovníčky. Podľa informácií z The Guardian chcela takto prvá ultrarealistická humanoidná robotka vzdať hold „úžasnej ľudskej bytosti“.

„Chcela by som sa poďakovať Jej Veličenstvu kráľovnej za jej vernosť a za službu, ktorú poskytuje toľkým ľuďom. Je to úžasná, odvážna žena, ktorá je úplne oddaná verejnej službe,“ povedala robotka.

Algorithm Queen. Zdroj: Aidan Meller

Algorithm Queen. Zdroj: Aidan Meller

Ai-Din portrét je nielen jedinečný dar, ale podľa robotkinho konštruktéra a špecialistu na súčasné umenie Aidana Mellera aj skvelý spôsob, ako vyjadriť kráľovnej vďaku. „Sme nadšení, že sa Ai-Da zapísala do histórie práve v čase kráľovninho jubilea,“ poznamenal.

Prvý portrét panovníka zhotovený robotom

Viacdimenzionálny portrét kráľovnej Alžbety s názvom Algorithm Queen Ai-Da namaľovala s absolútnou presnosťou. Kráľovná na ňom doslova hýri farbami. Má oblečený bledomodrý kostým, na hlave typický klobúk a na krku perlový náhrdelník. Jej stoický výraz v tvári však pôsobí na prvý pohľad trochu neľudsky.

https://twitter.com/darling_dee2021/status/1530106105023561728?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1530106105023561728%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fvat.pravda.sk%2Ftechnologie%2Fclanok%2F628323-humanoidna-roboticka-umelkyna-namalovala-portret-k-jubileu-kralovnej-alzbety-ii%2F

Prvý portrét panovníka zhotovený robotom poskytuje podľa Mellera príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo všetko sa počas 70-ročného panovania Alžbety II. zmenilo. V čase kráľovninej korunovácie v roku 1952, viac ako rok po jej nástupe na trón, vynašli v Británii prvé počítače s plošnými spojmi.

Nasledujúcich sedem desaťročí zaznamenalo Spojené kráľovstvo v oblasti počítačových technológií mimoriadny pokrok, ktorý napokon viedol až k zrodu umelej inteligencie.

Neprežíva emócie, ale rozpoznáva ich

Ai-Da, ktorá dostala meno po britskej matematičke a počítačovej priekopníčke Ade Lovelaceovej, na rozdiel od ľudských umelcov neprežíva emócie. Možno však vytrénovať jej „učiaci sa systém“ tak, aby dokázala rozpoznávať emocionálne výrazy tváre.

V očiach má kamery a na premenu digitálnych dát na fyzické kresby a maľby pomocou robotickej ruky využíva počítačovú pamäť.

Ai-Da maľuje pomocou robotickej ruky. Zdroj: Aidan Meller

Ai-Da maľuje pomocou robotickej ruky. Zdroj: Aidan Meller

Humanoidnú robotku vyvinul tím programátorov, robotikov, odborníkov na umenie a psychológov na univerzitách v Oxforde a Birminghame. Dokončili ju v roku 2019. Odvtedy ju priebežne vylepšujú a aktualizujú jej nastavenia.

Otvorila Bienále v Benátkach

V druhej polovici apríla Ai-Da otvorila veľkú výstavu súčasného umenia La Biennale di Venezia v slávnom benátskom Giardini. Bolo to po prvý raz, čo humanoidný robotický umelec predstavil samostatnú výstavu umeleckých diel.

Výstava s názvom Leaping into the Metaverse, skúmajúca rozhranie medzi ľudskou skúsenosťou a umelou inteligenciou, potrvá do 3. júla.

Algorithm Queen bude vystavený v Londýne ešte tento rok.

 

Zdroje: The Guardian, BBC, Exhibition – Ai-Da

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky