Študenti architektúry uspeli v súťaži o „škôlku budúcnosti“

19. jan. 2018 • Stavebné inžinierstvo

Študenti architektúry uspeli v súťaži o „škôlku budúcnosti“

Študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave významne zabodovali v medzinárodnej študentskej súťaži ActiveHouse Award 2017 (VELUX), ktorá niesla tému  „škôlky budúcnosti“. Získali 1. aj 2. cenu, jedno čestné uznanie a cenu detí. Víťazom súťaže sa stali Máté Asbóth a Josef Borák, na druhom meste skončil Tomáš Jozefík, cenu detí si odniesol Dávid Magyarics a čestné uznanie si prevzala Lenka Baková z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Medzi ďalších ocenených čestným uznaním patria tímy: Tereza Zvolská a Ivona Uherková; Kamil Gross a Markéta Němcová a trojica Jakub Brahmi, Karolína Langnerová a Marieta Malíková, všetci z Technickej univerzity v Brne.

Cenu poroty získali Martin Odehnal a Jakub Marek, VŠ J. Gočára v Prahe. V porote sedeli odborníci ako Kamil Mrva – Kamil Mrva Architects, Michal Krištof – Chybik + Kristof Architects & Urban Designers, Martin Jančok – Plural, Lone Feifer – Velux Dánsko, Active House Institut a Klára Bukolská – Velux Česká republika.

1. miesto

„Strediská starostlivosti o deti a tiež školy samotné nesú osobitnú potrebu dobrého a zdravého vnútorného prostredia, pretože majú za úlohu posilňovať blahobyt a schopnosť učiť sa, ako aj znižovať riziko ochorení,“ uvádzajú organizátori súťaže.

Vízia súťažného projektu ActiveHouse Award je stanoviť nové štandardy pre budúce udržateľné strediská starostlivosti o deti. Spočíva na princípoch aktívnych domov a budov, ktoré dávajú viac ako berú, a to nielen deťom, ale aj dospelým, prostrediu a celému okoliu. Definujú  rámec pre zdravé vnútorné prostredie, kde sa deti učia žiť v harmónii s prírodou a bez negatívneho vplyvu na životné prostredie.

2. miesto

Princíp Active House pracuje na holistickom prístupe; ide o víziu budov, ktoré vytvárajú zdravší a pohodlnejší život pre svojich obyvateľov bez negatívneho vplyvu na klímu – posúvajú nás k čistejšiemu, zdravšiemu a bezpečnejšiemu svetu. Označenie Active House je celosvetová známka kvality pre pohodlné a udržateľné budovy, ktoré spĺňajú minimálne požiadavky na vnútorné pohodlie, energetickú účinnosť a životné prostredie.

detská cena

 

Active House Velux

Fakulta architektúry STU v Bratislave

Zdroj informácií a foto: Active House Velux

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Hore
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Prvú „technickú vysokú školu“ založila Mária Terézia 13. decembra 1762.
Zistite viac