Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rozhovor s Ing. Andrejom Fogeltonom, autorom technológie Eyeblink

VEDA NA DOSAH

Ing. Andrej Fogelton

Každodenné používanie počítača je často sprevádzané únavou očí, svrbením, bolesťou, červenými očami či rozmazaným videním. Ide o symptómy syndrómu suchého oka. Nový softvér Eyeblink odstraňuje nízku frekvenciu žmurkania, pripomína viac žmurkať a bojovať tak s chorobou očí.  

Autor technológie Eyeblink Andrej Fogelton je softvérový inžinier. Ako doktorand Slovenskej technickej univerzity sa venuje výskumu detekcie žmurkania, keďže sám trpí syndrómom suchého oka. Plánuje vytvoriť verziu pre platformy Linux a Mac a zároveň šíriť povedomie, že na žmurkaní záleží. Pracovné skúsenosti má zo Španielska, Veľkej Británie a Českej republiky.

Logo eyeblink

Kedy sa u Vás zrodil nápad vymyslieť aplikáciu na riešenie syndrómu suchého oka a ako dlho ste na nej pracovali?

„Problém so suchými očami sa začal silnejšie prejavovať už na začiatku môjho štúdia. Zistil som, že moje oči vysýchajú pretože málo žmurkám pred obrazovkou počítača. Prvý nápad vznikol v roku 2010, keď som pracoval na svojej diplomovej práci s témou Sledovanie ruky. Pomocou kamery som rozpoznával pohyb a uvedomil som si, že by bolo možné pomocou podobných algoritmov detegovať žmurkanie. Motivácia bola pomôcť najmä sebe až neskôr som si uvedomil pri navštevovaní rôznych startup podujatí, že Eyeblink by mohol byť užitočný aj pre iných.

Rozhodol som sa pokračovať v štúdiu na treťom stupni, ako to už býva, človek má málo času, tak som detekciu žmurkania kamerou začal vypisovať ako tému pre bakalársku prácu. Študenti boli šikovní, s Tomášom Drutarovským sa nám podarilo aj publikovať algoritmus, ktorý som plánoval použiť vo finálnej verzii  programu, avšak pri testovaní v reálnych podmienkach nedosahoval dostatočnú presnosť. Po troch rokoch štúdia bolo ukončenie doktorandského v nedohľadne, tak som sa rozhodoval, či sa mám zamestnať alebo skúsiť podnikať. Na FIIT STU máme doktorandské štipendium iba 3 roky.

Rozhodol som sa podnikať, pretože sa mi nechcelo byť len radovým programátorom, prípadne potom niekde kariérne rásť. Len málokedy počujem, že by kamarát vyvíjal niečo, čo ho baví. Ja verím v potenciál, ktorý Eyeblink má a rozhodol som sa to skúsiť. Sám som sa zaoberal témou detekcie žmurkania a po pol roku sa mi podarilo prísť s algoritmom, ktorý dosahuje dobré výsledky aj pri reálnom nasadení. Počas môjho štvrtého ročníka doktorandského štúdia som viedol tímový projekt, kde sa študenti zaoberali vytvorením samotnej aplikácie Eyeblink. Podobne ako Tomáš boli šikovní, prispeli k finálnej aplikácii. Ich výsledok bol dobrý základ pre môj následný asi polročný vývoj. Vývoju Eyeblink, som pri plnom pracovnom nasadení, venoval asi 1,5 roka.“

Aplikáciu Eyeblink ste sprístupnili na internete, aby pomohla aj ostatným, ktorí denne pracujú s počítačom. Máte ju patentovanú? Kto Vám pomohol s realizáciou nápadu? 

„Programy sa nedajú patentovať. Existujú rôzne formy ochrany, tou najlepšou ochranou je dobrý výskum a vývoj, aby ste nevytvorili priestor možnej konkurencii. Pri realizácii projektu mi pomohlo veľa mojich kamarátov, priučil som sa ešte viac grafike, použiteľnosti webovej stránky a mnohým ďalším veciam. Spolupracovníkov bolo viacero, nachádzal som si ich podľa jednotlivých úloh, ktoré bolo treba spraviť. Napríklad pri promo videu som oslovil kamarátku klaviristku, či by mi skomponovala hudbu do videa.“ 

Každý úspech inšpiruje k ďalším námetom. Máte už niečo vo výhľade? Samozrejme, povedzte iba to, čo môžete.

„Nápad by aj bol, ale čas nie je. Začatie predaja je veľký medzník, čaká ma však ešte veľmi veľa práce pri šírení povedomia o Eyeblink a o tom, že na žmurkaní záleží, pretože ako som pri vývoji zistil, veľmi veľa ľudí aj pociťuje príznaky syndrómu suchého oka, ale nevie o jeho rizikách. Ani ja som nevedel, až keď som mal vážne symptómy ako červené oči alebo ako ma ráno bolelo prvé otvorenie očí. Až vážne príznaky ma prinútili riešiť zdravotný stav mojich očí, upravil som si pracovné prostredie, snažím sa dodržiavať rôzne dobré zvyky. Snažil som sa to spísať na Eyeblink stránke. Mám veľa spätnej väzby, čo by Eyeblink ešte mohol robiť. Nateraz sa plánujem venovať Eyeblink-u a popritom si dokončiť doktorát.“ 

Želáme Vám veľa úspechov v aplikovaní Eyeblink v praxi a tiež veľa ďalších skvelých nápadov.

eyeblink – Blinking matters

 

Rozhovor pripravila: Marta Bartošovičová

Foto: FIIT STUBA SK

Uverejnila: BK

https://www.blinkingmatters.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky