Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová iniciatíva ESSENCE spojí vedcov a odborníkov pre ochranu prírody z celej Európy

VEDA NA DOSAH

Ako prvá vznikla jej slovenská sekcia. Informácie o aktuálnych vedeckých výskumoch, činnostiach či výzvach tak budú na jednom portáli.

Logo ESSENCE_lastovička vlietajúca do kruhu - modro-biela farebnosť. Zdroj: ESSENCE

Logo Európskej spoločnosti vedcov a odborníkov pre ochranu prírody (ESSENCE). Zdroj: ESSENCE

Prvotná myšlienka založiť Európsku spoločnosť vedcov a odborníkov pre ochranu prírody ESSENCE (z anglického European Society of Scientists and Experts for Nature Conservation) odznela už v roku 2018 na Ekofestivale v Nitre. Činnosť tejto organizácie sa však naplno rozbieha až túto jeseň, pričom ako prvá vzniká jej slovenská sekcia. Tá by mala byť vzorom aj pre ostatné európske krajiny a jej členom sa môže stať každý, komu nie je ľahostajný osud prírody.

Hlavnou víziou ESSENCE je spojiť vedeckú a ochranársku obec naprieč štátmi, ale aj v rámci nich do jedného silného a rozumne previazaného celku. Vďaka takémuto spojeniu bude možná efektívnejšia výmena informácií o prebiehajúcich vedeckých výskumov, praktických činnostiach či odborných výzvach, a to prostredníctvom spoločnej e-mailovej skupiny, portálu www.es-sence.eu alebo plánovaných medzinárodných konferencií Ochrana prírody v praxi.

Ako ESSENCE prepojí výskum s praxou

„Poznáte to určite z vlastných skúseností – často sa stáva, že vedci nevedia, čo vlastne robia ich kolegovia z praxe a naopak. Ochranári niekedy potrebujú poradiť s odbornými otázkami a vedcom zas pomáhajú oni s informáciami priamo z terénu. Takisto všetci občas hľadáme nových kolegov či partnerov do projektov, organizujeme ochranárske aktivity a zháňame pomocníkov alebo chceme vytvoriť a podporiť nejakú odbornú výzvu, napríklad teraz za reformu národných parkov,“ hovorí Jakub Cíbik, národný koordinátor ESSENCE Slovakia.

ESSENCE má za cieľ ozdravenie planéty

Dlhodobé ciele a poslanie iniciatívy ESSENCE sú naozaj ambiciózne – zastaviť úbytok biodiverzity a neekonomickú likvidáciu ekosystémových služieb, zmierňovať následky klimatickej zmeny či znižovať environmentálnu stopu ľudstva. Prvým krokom k ich naplneniu je vybudovanie kvalitnej a širokej členskej základne.

ESSENCE spúšťa svoje fungovanie ako neformálna iniciatíva, takže členstvo v nej nie je viazané žiadnymi povinnými aktivitami či poplatkami. „Členom ESSENCE sa môže stať naozaj každý, kto sa venuje výskumu či praktickej ochrane prírody. Je pritom jedno, či je akademickým vedcom, zamestnancom štátnej ochrany prírody alebo dobrovoľníkom v občianskom združení. Jediné, čo od našich členov očakávame, samozrejme, na dobrovoľnej báze a v rámci ich časových možností, je aspoň trochu aktívny prístup. To napríklad znamená zdieľať z času na čas výsledky svojho vedeckého výskumu alebo práce v teréne,“ dodáva Cíbik.

Členmi iniciatívy sa už v prvých dňoch fungovania slovenskej sekcie stali výskumníci z našich popredných univerzít a Slovenskej akadémie vied, ale aj viacerí zástupcovia neziskových organizácií. Pridať sa k ESSENCE je možné prostredníctvom formulára na stránke www.es-sence.eu/sk/members/, kde možno súčasne nájsť ďalšie informácie o organizácii.

Zdroj: TS ESSENCE
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky