Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mapy, ktoré pomáhajú zachraňovať životy

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: mapa; Pixabay.com /sweetlouise/

Mapovacie maratóny, na ktorých dobrovoľníci podávajú pomocnú ruku a spoločne vytvárajú a dopĺňajú mapy oblastí, ktoré nie sú zmapované, sa konajú po celom svete. Účastníci k tomu pritom potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš. Po Bratislave, Nitre, Zvolene, Košiciach a Žiline sa koncom marca už po tretíkrát konal aj tzv. Prešovský mapatlon. Nadšenci mapovania si na pôde Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU v Prešove stanovili cieľ digitálne zmapovať „neobjavené“ miesta na svete, ohrozené humanitárnymi krízami. Spoločne sa im podarilo zmapovať vyše 1 000 budov v Somálsku.

„Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napr. očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, resp. čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Ako doplnila, účastníci tohtoročného prešovského mapathonu sa po úvodnej prednáške a školení, pod vedením Viktórie Vargovej a Jany Michalkovej, spoločne pustili do mapovania mesta Galcayo v Somálsku. Ich cieľom bolo zlepšiť mapové podklady a uľahčiť tak prácu najmä humanitárnych tímov, ktoré v tejto oblasti pôsobia.

Prešovský mapatlon 2019

„Lekári bez hraníc pôsobia v regióne Galcayo North od mája 2017, kde vykonávajú zdravotnícku prácu v regionálnej nemocnici. K tejto činnosti sú kvalitné mapové podklady nevyhnutnosťou. Účastníkom nášho mapovacieho maratónu sa podarilo zmapovať vyše 1 000 budov v meste, za čo im patrí veľká vďaka,“ dodala Michalková. Všetky aktivity prebiehajúce v určitej krajine sa realizujú v spolupráci s miestnymi obyvateľmi. Veľkým pozitívom celého projektu je taktiež využívanie a zároveň aj rozširovanie otvorených máp (OpenStreetMap), ktoré zaisťujú, že rôzne dáta získané pod týmto projektom sú voľne dostupné.

„Nie každý má možnosť vycestovať na druhý koniec sveta a pomáhať najviac ohrozeným. Mapathon je ale jasným dôkazom toho, že priložiť ruku k dielu sa dá aj ´od stola´ – vytvorením mapy – mapy, ktorá môže v konečnom dôsledku zachrániť život,“ uzavrela Michalková.

Organizáciu mapathonov na Slovensku organizačne zabezpečuje združenie AMAVET klub č. 962.

 

Informácie a foto poskytla: Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove

Redigovala: ZVČ

Ilustračné foto: Pixabay.com /sweetlouise/

Uverejnila: VČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky