Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vítanie leta v Zoologickej záhrade v Bratislave

Marta Bartošovičová

Vítanie leta v Zoologickej záhrade v Bratislave

Letné prázdniny sa nezadržateľne blížia. Najmä rodičia školopovinných detí už tuho premýšľajú nad tým, aký program vymyslieť, aby zaujal ich ratolesti. Hneď prvá júlová nedeľa je ako stvorená na návštevu zoologickej záhrady, napríklad v hlavnom meste. 

Na nedeľu 2. júla 2017 v čase od 10.00 do 16.00 hod. pripravila ZOO Bratislava pre deti a ich rodičov pestrý program, plný atrakcií, hier a zábavy. Deti budú môcť súťažiť na rôznych stanovištiach, fotiť sa s maskotmi – Hrochom Paulom a Medveďom Kodim alebo si zatancovať na minidiske. V tombole budú super ceny od partnerov podujatia Aquapark Senec. Ku každej detskej vstupenke do ZOO dostanú deti aj vstupenku do Aquaparku Senec zdarma.

Vozenie sa na koníkoch

Od 13.00 do 15.00 hod. budú na hornom detskom ihrisku pripravené koníky, na ktorých sa môžu deti povoziť.

Pohľad do ZOO Bratislava

V ZOO Bratislava sú dva detské komplexy. Horný komplex (neďaleko výbehu zebier) pozostáva z pestrofarebných preliezok, lanovej preliezky, trampolíny, rodeo zvieratiek, detských elektrických autíčok a priestoru na kultúrne a zábavné podujatia. Detský komplex pri pavilóne šeliem má preliezku a menšie prvky pre malé deti (hojdačky na strunách), detský bager i nafukovaciu atrakciu. Detské komplexy sú určené na zábavu a hru všetkým vekovým kategóriám detských návštevníkov. Aj dospelí tu strávia príjemné chvíle odpočinku, nakoľko súčasťou komplexov sú aj odpočívadlá, stánky s občerstvením a nápojové automaty.

Kŕmenie vybraných druhov zvierat

Popri účasti na komentovaných kŕmeniach, sa deti i dospelí dozvedia niečo nové o vybraných druhoch zvierat. Zhruba každých 10 až 15 minút od 14.00 do 16.10 hod. budú mať príležitosť nielen vidieť, ale niektoré zvieratká aj nakŕmiť potravou, ktorú pripravia chovatelia pre svojich zverencov.  

Program nedeľného komentovaného kŕmenia

Medveď hnedý – ZOO Bratislava14:00 Kozy kamerunské
14:10 Medveď hnedý
14:20 Veľké mačkovité šelmy (leopardy, jaguáre, tigre, levy)
14:50 Makaky magoty
15:00 Gibony zlatolíce
15:15 Diviaky visajanské
15:25 Diviaky lesné
15:35 Somáre, poníky
15:40 Ťavy dvojhrbé
15:50 Kulany turkménske
15:55 Vlky eurazijské
16:10 Zubry európske

Komentované kŕmenia sa budú realizovať iba za pekného počasia.

Zoologická záhrada Bratislava sa rozprestiera na celkovej ploche 96 ha, z čoho 35 ha tvorí expozičná časť. K najvzácnejším druhom patria: adax núbijský, zubor európsky, nosorožec tuponosý, kulan turkménsky, hrošík libérijský, gibon zlatolíci, leopard cejlónsky, tamarín pinčí, maki myšovitý, útloň malý, pes hyenovitý, kôň Przewalského, koza skrutkorohá a mnohé ďalšie. Prestíž a popularita Zoologickej záhrady v Bratislave sa postupne zvyšuje. Rastie nielen jej návštevnosť, ale aj počet zvierat, ktoré tam chovajú. Podľa údajov z konca roka 2016, z pôvodných 238 jedincov v 74 druhoch sa počet jedincov zvýšil na 968 v 174 druhoch.

Pre deti je obľúbenou atrakciou detské paleontologické ihrisko a preliezačky. Súbežne so zoologickou záhradou je otvorený DinoPark. 

Dinopark je unikátna výprava do druhohôr… Tyrannosaurus, Stegosaurus, Diplodocus a mnohé iné druhohorné plazy tvoria unikátnu expozíciu s rozlohou 3 ha. V lesnom prostredí je umiestnených množstvo modelov dinosaurov v životnej veľkosti, ktoré sú ozvučené a niektoré aj pohyblivé. Modely sú riadené vlastným počítačom a poháňané vzduchotechnikou.

Celý komplex je synchronizovaný centrálnym počítačom. Scény a zákutia simulujú život v druhohorách a ich súčasťou je náučný chodník o vývoji života na Zemi. Jedinečné je aj 3D kino, ktoré dokáže premietať 2 obrazy súčasne, čím vzniká dojem plastickosti vnímaného obrazu. Návštevníkom sú zadarmo zapožičané 3D polarizačné okuliare, vďaka ktorým dokáže film vnímať plasticky, vzniká tak ilúzia trojrozmernej projekcie.

Unikátom svetového významu je od roku 2006 v DinoParku umiestnená druhohorná rastlina WOLLEMI NOBILIS. Tento strom, druh pravekej borovice, bol objavený v roku 1994 v počte len 39 exemplárov v austrálskej divočine. Pre botanika je stretnutie s touto rastlinou to isté, čo pre biológa stretnutie so skutočným, živým dinosaurom. Rastlina žila na Zemi pred 175 mil. rokov.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj:

ZOO Bratislava

Spoznaj.EU

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky