Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvú slovenskú družicu skCUBE vynesie do vesmíru indická raketa

Marta Bartošovičová

Prvá slovenská družica skCUBE

Už o niekoľko hodín – v piatok 23. júna 2017 o 05.59 hod. stredoeurópskeho letného času – je plánovaný štart prvej slovenskej družice skCUBE. Indická raketa PSLV-C38, na vrchu ktorej bude umiestnená slovenská družica, odštartuje z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre, známym pod názvom Šriharikota. Ide o historickú chvíľu pre Slovensko. Štart družice je vyvrcholením niekoľkoročnej práce mnohých slovenských pracovísk.

Túto skvelú správu sme sa dozvedeli dnes na tlačovej besede Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) v B-klube Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Unikátny projekt realizuje SOSA v spolupráci s niekoľkými slovenskými univerzitami a technologickými spoločnosťami. Cieľom je najmä popularizácia vedy a techniky a demonštrácia nových technológií vo vesmírnom sektore. Súčasťou projektu je aj vedecký experiment a niekoľko medzinárodných spoluprác.

Z tlačovej besedy S0SA, 22. 6. 2017. Zľava: Ing. Miroslav Šmelko, PhD., Mgr. Michaela Musilová, PhD., Jakub Kapuš, prof. Ing. Peter Ballo, PhD.

Všetky podstatné informácie týkajúce sa priebehu príprav 1. slovenskej družice skCUBE, ako aj podrobné údaje k štartu družice z Indie, poskytli: Mgr. Michaela Musilová, PhD., hosťujúca profesorka na FEI STU, predsedníčka SOSA, Jakub Kapuš, podpredseda SOSA, Ing. Miroslav Šmelko, PhD., z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (vľavo) a prof. Ing. Peter Ballo, PhD., z FEI STU v Bratislave (vpravo).

Predsedníčka SOSA Dr. Michaela Musilová zdôraznila: „Vďaka projektu skCUBE sme získali nesmierne cenné skúsenosti a znalosti z oblasti vývoja náročných kozmických technológií a podarilo sa nám popri tom vyvinúť niekoľko inovačných technológií, o ktoré je veľký záujem zo zahraničia. Príkladom toho je množstvo medzinárodných partnerstiev a spoločných projektov, ktoré sme začali práve na báze záujmu o skCUBE a jej technológie.“ Ďalej uviedla: „Projekt skCUBE je pre nás pevným základom, na ktorom môžeme stavať ešte väčšie projekty na Slovensku i v zahraničí. Okrem toho, projekt pomáha popularizovať štúdium technických smerov medzi mladými ľuďmi a aj vďaka nemu Slovensko začalo spoluprácu s Európskou vesmírnou agentúrou. Dá sa povedať, že hlavné ciele tento projekt splnil už pred samotným štartom.“

Dr. Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach doplnil: „Už len fakt, že sa niekomu podarí vyvinúť, vyrobiť, otestovať a kvalifikovať satelit pre kozmický let, je zdroj obrovských skúseností, znalostí a inovácií a je základom pre ďalšie podobné projekty. Letecká fakulta od svojho vstupu tento projekt podporovala a vyzdvihovala jeho prínos.“

Podpredseda SOSA Jakub Kapuš zasa pripomenul: „Pri každom vesmírnom lete je naozaj obrovské množstvo vecí, ktoré môžu zlyhať. Po rokoch a po tom, koľko času, námahy, najrôznejších problémov a financií sme do toho všetci investovali, si ani nechcem predstavovať, že sa niečo môže pokaziť. Ale treba s tým počítať. Tak isto treba brať do úvahy fakt, že termín štartu nemusí byť definitívny. Nepriaznivé počasie alebo zlý údaj jedného z tisícok senzorov na rakete môže štart pozastaviť. Pri kozmických letoch je to celkom bežné a musíme s tým počítať. Avšak už teraz je za nami kus práce, ktorá by sa nepodarila bez našich partnerov. Za ich podporu a dôveru projektu som im nesmierne vďačný.“

Prof. Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU v Bratislave uviedol: „Projekt prvej slovenskej družice skCUBE patrí k nosným projektom SOSA. Vynesením satelitu na obežnú dráhu Zeme ale ich práca neskončila. Za podpory ministerstva školstva zriadili sieť podzemných anténnych sytémov a riadiace stredisko, kde budú zachytávať signály z skCUBE a iných satelitov, čím pomôžu aj zahraničným tímom. SOSA taktiež spustila tzv. kozmické inkubátory, ktorých náplňou je vzdelávanie a odovzdávanie cenných skúseností s vývojom kozmických technológií študentom slovenských univerzít. Som rád, že sa aj naša univerzita mohla podieľať na tomto unikátnom projekte. Talenty treba podchytiť a vytvoriť im vhodné a stimulujúce prostredie pre ďalší rozvoj. Myslím, že práve toto sa nám v spolupráci so SOSA úspešne darí.“

Indická raketa PSLV-C38

Indická raketa PSLV-C38, ktorá vynesie 1. slovenskú družicu skCUBE do vesmíru

Družica skCUBE bude súčasťou misie, ktorá na orbitu vynesie 31 družíc vrátane indického satelitu Cartosat-2E a českého cubesatu VZLUSAT-1. K oddeleniu družice od stupňa nosnej rakety dôjde v čase medzi 17. a 23. minútou po tom, čo 44 metrov vysoká a 320 ton vážiaca raketa zapáli svoje motory. V tom okamihu sa začne misia 1. slovenskej družice. Počas dňa sa SOSA pomocou anténnych systémov bude pokúšať o zachytenie prvých signálov a dát z družice. 

SOSA pri príležitosti štartu skCUBE organizuje aj živý prenos na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

 

Informácie poskytli: Dr. Michaela Musilová, predsedníčka SOSA a Jakub Jakuš, podpredseda SOSA

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto z tlačovej besedy: NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky