Okolo hviezdy Proxima Centauri obiehajú už dve známe telesá.
Naše vesmírne susedstvo sa zrejme rozrastie. Astronómovia našli dôkazy, že okolo hviezdy Proxima Centauri, ktorá je najbližšie k Slnku, obieha už tretia planéta. Podľa dostupných pozorovaní patrí k najľahším objaveným telesám, jej hmotnosť je zhruba štvrtina našej Zeme.
Prvé náznaky nového kandidáta na planétu objavili ešte v roku 2020. Postupne zhromažďovali ďalšie informácie, aby sa dozvedeli viac. Zistenia opísali v štúdii, ktorú zverejnili v časopise Astronomy & Astrophysics.
Bližšie než Merkúr
Proxima Centauri sa nachádza približne 4,2 svetelného roka od našej slnečnej sústavy. Je to červený trpaslík, ktorý má sotva viac ako desatinu hmotnosti nášho Slnka. Patrí medzi eruptívne premenné hviezdy, ktoré sa vyznačujú náhlymi zmenami jasnosti a tie sprevádzajú erupcie.
Okolo hviezdy obiehajú dve planéty. Proxima Centauri b je podobná Zemi a hoci sa nachádza v obývateľnej zóne (oblasť, kde sú podmienky priaznivé pre život, ako ho poznáme), jej vhodnosť pre život je však vzhľadom na hviezdne erupcie otázna. Rok na nej trvá jedenásť dní. Proxima Centauri c je sedemkrát hmotnejšia ako naša planéta, čím sa radí medzi superzeme. Jeden obeh jej trvá viac ako päť rokov.
Novoobjavený kandidát s označením Proxima Centauri d je veľmi malý, má približne štvrtinu hmotnosti Zeme. Materskú hviezdu obieha vo vzdialenosti približne štyri milióny kilometrov, čo je desaťnásobne bližšie, ako je Merkúr od Slnka, a tak nebude obývateľná. Jeden obeh jej trvá približne päť dní.
„Po niekoľkých pozorovaniach sme mohli potvrdiť, že signál je nový kandidát na planétu,“ píše v tlačovej správe Európskeho južného observatória hlavný autor štúdie astrofyzik João Faria.
„Objav ukazuje, že okolo nášho najbližšieho hviezdneho suseda je mnoho zaujímavých svetov, ktoré môžeme v budúcnosti pozorovať a aj preskúmať,“ hovorí výskumník.
Najmenšia nájdená planéta touto metódou
Teleso objavili pomocou jednej z dvoch hlavných metód na hľadanie planét – radiálnej rýchlosti. Druhou je tranzitová, pri ktorej planéta zatieni časť svetla hviezdy, čo vieme spozorovať.
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, ale hviezdy, okolo ktorých sú planéty, nestoja na mieste. Pod vplyvom svojich obežníc aj ony kolíšu sem a tam a opisujú malý kruh či elipsu. Z nášho pohľadu to vyzerá, že hviezda sa k nám chvíľu približuje a chvíľu sa od nás vzďaľuje. Tento pohyb vplýva na to, ako vidíme vyžiarené svetlo. Keď sa približuje, svetlo sa nám zdá modré, keď sa zas vzďaľuje, zdá sa nám červené. Z tohto sa dá zistiť prítomnosť planéty, no treba ju ešte dodatočne potvrdiť ďalšími spôsobmi a inými prístrojmi.
Proxima Centauri d je v súčasnosti najmenej hmotnou planétou, ktorú vedci objavili prostredníctvom radiálnej rýchlosti. Pomocou tejto metódy pátrali po oveľa väčších planétach. Ukazuje sa však, že technológia pokročila a je dostatočne presná, aby odhalila aj malé telesá.
Zdroje: DOI: 10.1051/0004-6361/202142337, Tlačová správa ESO