Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nepremeškajte jedinečnú príležitosť a pomenujte exoplanétu

Justína Mertušová

Prihlášku môžete podať do 11. decembra 2022.

ilustacia planet

Zdroj: iStockphoto.com

Kultúry na celom svete sa odnepamäti snažia spojiť s prírodným svetom tak, že dávajú predmetom mená vo svojom rodnom jazyku.

Medzinárodná astronomická únia (IAU) oslavuje tento rok 10. výročie zriadenia svojho Úradu pre popularizáciu astronómie (OAO). Na jeho počesť vyhlasuje súťaž NameExoWorlds, ktorej cieľom je vybrať mená pre 20 exoplanetárnych systémov. Ide o jedny z prvých exoplanét, ktoré na svojej vesmírnej odysei bude pozorovať Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.

Do súťaže sa môžu zapojiť jednotlivci aj skupiny, študenti, učitelia a fanúšikovia vesmíru. Uzávierka prihlášok je 11. decembra 2022. Prihlasovať svoje nápady môžete prostredníctvom webového formulára.

Slovensko sa jednou exoplanétou už pýši

Vesmírom putuje viac ako 5 000 zatiaľ objavených exoplanét. Väčšina nesie kódové označenie, ale viac ako sto z nich je vďaka súťaži NameExoWorlds pomenovaná v rôznych svetových jazykoch.

V roku 2019 dala únia IAU všetkým krajinám sveta možnosť nazvať vybrané exoplanéty a ich materské hviezdy. Slovensko sa tiež zapojilo do súťaže a dalo názov exoplanéte s označením HAT-P-5b a jej materskej hviezde. Víťaznou témou sa pomocou hlasovania verejnosti stali staroslovenské pomenovania Slnka a Jupitera – Kráľomoc a Chasoň. Naša exoplanéta sa premieta do súhvezdia Lýra neďaleko druhej najjasnejšej hviezdy severnej hviezdnej oblohy s názvom Vega.

O ktoré exoplanéty sa súťaží?

Tohtoročná súťaž má iné pravidlá a požiadavky ako pred troma rokmi. Krajiny celého sveta budú súťažiť iba o 20 mien a každý tím si vyberie jednu exoplanétu a jej hviezdu. Jednou z podmienok je, že tím usporiada verejnú akciu (prednášku, vonkajšie pozorovanie, tvorivú dielňu a iné), ktorá bude s exoplanétami súvisieť.

Dvadsať systémov, ktoré únia IAU vybrala na pomenovanie, leží v rôznych častiach oblohy, niektoré sú dokonca pozorovateľné aj u nás. Navzájom sa od seba líšia, dvanásť hviezd sa radí k červeným trpaslíkom, tri sú podobné Slnku, štyri majú väčšiu hmotnosť ako Slnko a jedna je biely trpaslík. Medzi exoplanétami je jedna, ktorá je ľahšia ako Zem, niektoré majú hmotnosť porovnateľnú so Zemou, tri z nich majú dokonca tisíckrát väčšiu hmotnosť.

planety

Exoplanéty na pomenovania. Zdroj: IAU

Ako má vyzerať prihláška?

Prihláška má obsahovať tri časti:

  • písomné odôvodnenie návrhu (po anglicky) s maximálnym rozsahom 300 slov,
  • krátke video v slovenčine s anglickými titulkami (maximálne tri minúty),
  • stručnú správu o verejnej popularizačnej aktivite (po anglicky) s obrázkami či videom z akcie.

Návrhy z jednotlivých krajín prevezme národná komisia, ktorá vyberie víťazov a dvoch náhradníkov, ktorých následne posúdi medzinárodná komisia. Celosvetové vyhlásenie výsledkov bude 20. marca 2023. Viac informácií nájdete na stránke https://www.nameexoworlds.iau.org/2022edition.

O Medzinárodnej astronomickej únii

Medzinárodná astronomická únia je v súčasnosti najväčšia vedecká organizácia profesionálnych astronómov na svete, ktorá združuje takmer 12 000 členov zo 107 krajín. Jej poslaním je prostredníctvom medzinárodnej spolupráce podporovať a zabezpečovať astronómiu vo všetkých jej aspektoch vrátane výskumu a rozvoja, ako aj komunikácie, vzdelávania a popularizácie.

Zdroj: Scinews, SAS, astro, AVCR, korzarsme

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky