Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na nočnej oblohe nás čaká fotogenický úkaz – hviezdokopa v objatí Marsu a Venuše

VEDA NA DOSAH

Dnes 9. júna 2023 budú hviezdokopu Jasličky z oboch strán symetricky dopĺňať planéty.

Hviezdokopa M44-Jasličky v súhvezdí Raka. Foto: Fried Lauterbach/Wiki.

Hviezdokopa M44 (Jasličky) v súhvezdí Raka. Foto: Fried Lauterbach/Wiki.

Obloha nám na dnes, piatok 9. júna 2023, prichystala pekný pohľad, ku ktorému nepotrebujeme ani ďalekohľad, len kúsok miesta bez rušivého osvetlenia. Dve voľným okom viditeľné planéty, červený Mars a veľmi jasná Venuša, budú večer pozorovateľné v blízkosti zoskupenia hviezd s názvom Jasličky (Praesepe) v súhvezdí Raka.

Hviezdokopa s veľkosťou troch mesačných splnov

Hviezdokopa M44, teda Jasličky, je skupina hviezd, ktoré vznikli z jedného plynoprachového medzihviezdneho oblaku a stále spolu gravitačne interagujú. Hviezdokopa je pozorovateľná mimo mesta aj voľným okom, vtedy uvidíme Jasličky ako hmlistú škvrnu. Jej plnú krásu však oceníme až pri pohľade malým ďalekohľadom, ktorý odhalí, že pozostávajú z množstva hviezd.

Jej najjasnejšia časť na oblohe zaberá plochu s priemerom približne 1,5 stupňa, teda troch mesačných splnov vedľa seba.

Planéty Mars a Venuša pred hviezdokopou Jasličky v prvej polovici júna 2023 o 22:30 SELČ. Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

Planéty Mars a Venuša vedľa hviezdokopy Jasličky v prvej polovici júna 2023 o 22.30 hod. SELČ. Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

V objatí jasných planét

Do hviezdokopy sa najskôr premietala červená planéta Mars, ktorá sa najbližšie k jej stredu nachádzala 2. júna 2023. Pri pohľade cez malý ďalekohľad planéta s kopou akoby splynula. V tom čase mal Mars jasnosť –1,5 magnitúdy a bol objektom veľmi dobre viditeľným aj z miest. Javilo sa to tak, že planétu obklopuje mnoho malých hviezd.

Zaujímavá situácia sa odohrá 9. júna 2023, keď hviezdokopu budú z oboch strán symetricky dopĺňať Mars (z východu) a Venuša (zo západu). Obe planéty pritom nájdeme približne 3,5 stupňa od centra hviezdokopy, každú na inej strane. Mimoriadne jasná Venuša sa potom ocitne necelý stupeň nad centrom kopy 13. júna 2023.

Približovanie planét s Jasličkami si môžeme pozrieť každý júnový večer v neskorých nočných hodinách okolo 22.30 hod. stredoeurópskeho letného času (SELČ) veľmi nízko nad severozápadným obzorom. Z miest je dôležité sledovať scenériu s dokonale odkrytým obzorom. V tomto čase navyše môžu byť viditeľné nočné svietiace oblaky, takže to bude veľmi zaujímavé fotogenické obdobie.

Ak budeme mať šťastie, uvidíme nočné svietiace oblaky

V júni a júli 2023 bude možné zachytiť mrazivú krásu nočných svietiacich oblakov, ktoré úzko súvisia s meteorickým prachom a kolísaním slnečnej aktivity. Tá bude v roku 2023 vysoká (maximálna sa očakáva v roku 2025). Vysoké vrstvy zemskej atmosféry budú mať menej stabilné podmienky, čo môže zapríčiniť menší výskyt oblakov než v minulých rokoch. Napriek tomu by sa mohli občas vytvoriť vo výške okolo 85 kilometrov.

Oblaky sú pozorovateľné v spomínaných mesiacoch medzi 22.00 hodinou až polnocou alebo ráno medzi 2.00 a 4.00 hodinou, a to vždy na severe, respektíve medzi severozápadným a severovýchodným obzorom.

Ich žiaru spôsobuje Slnko, ktoré ich v uvedených hodinách osvetľuje odspodu. Vyzerajú ako žiariace pavučinky na oblohe a niekedy môžu ponúknuť skutočne majestátne divadlo. Pokiaľ nechcete o nočné svietiace oblaky prísť, sledujte webové kamery alebo sa prihláste k odberu upozornení na stránke http://ukazy.astro.cz/nlc.php.

Zdroj: SAV, Astronovinky

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky