Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Meteorický roj Geminíd čaká vrchol aktivity. Napočítame ich až tisíc za jednu noc

VEDA NA DOSAH

V noci zo 14. na 15. decembra 2023 nastane maximum meteorického roja.

meteorický roj Geminidy. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Geminíd. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Geminidy patria medzi hlavné meteorické roje. Pozorovať ich môžeme každoročne v závere roka. V roku 2023 si toto nebeské divadlo môžeme vychutnať do 17. decembra, pričom maximum aktivity nastane v noci zo 14. na 15. decembra o 20.30 hod. stredoeurópskeho času. Astronomické podmienky na pozorovanie Geminíd sú priaznivé – Mesiac nebude rušiť svojím svitom, keďže počas maxima aktivity roja bude len jeden deň po nove. Očakáva sa, že frekvencia v maxime dosiahne minimálne 120 meteorov za hodinu.

O meteorickom roji

Meteorický roj je jav, pri ktorom prúd častíc medziplanetárneho prachu križuje zemskú dráhu a tieto častice potom vstupujú vysokou rýchlosťou do zemskej atmosféry. Pri prelete v nej sa trením rýchlo zahrejú, vyparujú a vytvárajú za sebou žiariace stopy. Tie nazývame meteory, ľudovo padajúce hviezdy. V priebehu roka môžeme pozorovať hneď niekoľko meteorických rojov, z ktorých každoročne najaktívnejšie sú januárové Kvadrantidy, augustové Perzeidy a decembrové Geminidy. Tie budú vrcholiť v nasledujúcich dňoch.

meteorický roj Geminidy. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Geminíd. Zdroj: Petr Horálek/Fyzikální ústav v Opavě

Meteory zo súhvezdia Blíženci

Názov roja Geminidy pochádza z latinského názvu súhvezdia Blíženci (Gemini), z ktorého meteory zdanlivo vylietajú. V prípade Geminíd leží toto miesto (radiant) východne od dvoch najjasnejších hviezd súhvezdia, nazývaných Kastor a Pollux. Na decembrovej oblohe vychádza súhvezdie Blíženci aj s oboma hviezdami už za súmraku a je pozorovateľné celú noc. Najvyššie nad obzorom v polovici decembra býva okolo 2.00 hod. Vtedy dosahuje radiant meteorického roja v našich zemepisných šírkach výšku okolo 70 stupňov nad obzorom.

Vďaka tomu je možné v skorých ranných hodinách nad naším územím pozorovať maximum roja s početnosťou viac ako 120 meteorov za hodinu. Za celú noc maxima si užijeme možno až tisíc meteorov z meteorického roja Geminíd. Meteory z tohto roja sú pritom v porovnaní s iným rojom v roku pomerne pomalé. Do atmosféry vstupujú rýchlosťou 35 kilometrov za sekundu.

Ich zdrojom nie je kométa

Geminidy patria medzi jedny z mála meteorických rojov, ktorých zdrojom nie je kométa. Pohybujú sa v dráhe asteroidu MP 3200 Phaethon a ich genetickú súvislosť potvrdili až nedávne výskumy.

„Pri všetkých ostatných meteorických rojoch, kde sa podarilo nájsť zdrojové teleso, bola materským telesom kométa. Keď astronómovia zistili, že prachové častice Geminíd sa pohybujú okolo Slnka v dráhe asteroidu, považovali to najskôr za zhodu okolností. Asteroid ako možné materské teleso meteorického roja bol pre odborníkov vždy podozrivý,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, v. v. i.

Dráha asteroidu 3200 Phaethon, po ktorej sa pohybujú aj prachové častice meteorického roja Geminíd, vo vnútornej Slnečnej sústave. Zdroj: universemagazine.com

Dráha asteroidu 3200 Phaethon, po ktorej sa pohybujú aj prachové častice meteorického roja Geminíd, vo vnútornej slnečnej sústave. Zdroj: universemagazine.com

Do konca 21. storočia roj zrejme zmizne

Prvé správy o meteorickom roji Geminíd pochádzajú z roku 1862. Vtedy bol však roj veľmi slabý, frekvencia nepresiahla 30 meteorov za hodinu. Až v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia sa počet meteorov za hodinu zvýšil na dvojnásobok a do súčasných hodnôt stúpal až do roku 1990. Podľa niektorých modelov je tento nestály roj práve v maxime a jeho frekvencie sa budú z roka na rok znižovať. Do konca 21. storočia roj pravdepodobne zmizne.

Tento rok sú veľmi priaznivé podmienky

Geminidy majú tento rok veľmi priaznivé podmienky. Odborníci predpokladajú, že maximum nastane v noci zo 14. na 15. decembra 2023, konkrétne už o 20.00 hod. stredoeurópskeho času. V tom čase bude súhvezdie Blíženci ešte pomerne nízko nad obzorom. Ako bude stúpať spolu s radiantom roja, frekvencia meteorov porastie, pretože viac meteorov zažiari nad obzorom, nie pod ním. Najvyššie nad obzorom bude radiant Geminíd okolo 2.00 hod. Pri pozorovaní tohtoročného maxima Geminíd nebude svojím svitom rušiť Mesiac, ktorý bude len deň po nove a zapadne ešte zvečera.

Prvé meteory z meteorického roja Geminíd môžeme každý rok zaznamenať už 4. decembra, keď Zem začína prechádzať okrajom prúdu, a v priebehu ďalších dní aktivita pozvoľna stúpa. Po maxime je možné posledné meteory roja uvidieť ešte 17. decembra. Roj sa teda oplatí pozorovať aj niekoľko dní pred maximom alebo po ňom.

Na pozorovanie si pre dobrý rozhľad vyberte miesto bez stromov a domov, čo najďalej od svetelného znečistenia z miest (uvidíte tak aj slabšie meteory). Najlepšie sa úkaz sleduje poležiačky, odporúčame teda nejaké ležadlo či karimatku. Nepodceňujte mrazivé decembrové noci: vybavte sa čo najteplejším oblečením, spacím vakom a niekoľkými dekami. Počas decembrových nocí treba počítať aj s možným výskytom inverzií, preto je najlepšie vydať sa do hôr. Meteory padajú náhodne po celej oblohe. Takže stačí uprieť zrak do ľubovoľnej oblasti oblohy a čakať na záblesk prvého meteoru.

Zdroj: TS Slezská univerzita Fyzikální ústav, SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky