Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kapsula SpaceX Odolnosť je pripravená na štart

Galina Lišháková

15. novembra pred 2. hodinou rannou európskeho času by mala na ISS odštartovať ďalšia komerčná misia SpaceX, tentokrát so štvorčlennou posádkou.

Posádka Crew-1, zľava: Shannon Walker, Victor Glover, Michael Hopkins (kapitán) a Soichi Noguchi. Zdroj: SpaceX

Posádka Crew-1, zľava: Shannon Walker, Victor Glover, Michael Hopkins (kapitán) a Soichi Noguchi. Zdroj: SpaceX

Posádku tvoria traja muži: Michael Hopkins, Victor Glover, Soichi Noguchi a jedna žena: Shannon Walker. Pôjde o druhý očakávaný míľnik spolupráce medzi vesmírnou agentúrou NASA a súkromnou spoločnosťou SpaceX, ktorá v máji tohto roku prvýkrát prostredníctvom plne autonómnej vesmírnej kapsuly Crew Dragon vyniesla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dvoch astronautov Roberta Behnkena a Douglasa Hurleyho (na Zem sa vrátili v auguste).

NASA dala v roku 2014 zadanie na vesmírny raketoplán schopný dopraviť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS nielen spoločnosti SpaceX, ale aj spoločnosti Boeing. Rátala s tým, že komerčné spoločnosti dokážu znížiť náklady aj podnietiť inovácie, a NASA bude mať viac času aj zdrojov na hlbší výskum slnečnej sústavy. Boeing vyvíja raketu Starliner, ktorá však pri testovacom lete chybovala a musela sa vrátiť na Zem, takže SpaceX má náskok.

SpaceX dostal certifikát na ďalšie vesmírne lety

Historicky prvý komerčný vesmírny dopravný systém, ktorý predstavuje kapsulu Crew Dragon, raketu Falcon 9 a súvisiace pozemné systémy, dostal oficiálny certifikát od NASA len pár dní pred štartom, a to tento týždeň v utorok. Znamená to, že NASA sa v spolupráci so SpaceX po vyše 40 rokoch vracia k pravidelným pilotovaným misiám z USA na amerických raketách a vesmírnych lodiach.

Štart je naplánovaný na 14. novembra 19.49 floridského času, u nás bude už 1 hodina a 49 minút po polnoci, čiže nedeľa.

Raketa Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon. Zdroj: SpaceX

Raketa Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon. Zdroj: SpaceX

Kapsulu vylepšili

V porovnaní s predchádzajúcou misiou Crew Dragon má Crew-1 vylepšenia. Okrem toho, že namiesto dvoch astronautov teraz poletia štyria, v kapsule je miesto až pre siedmich. Zatiaľ sa však neobsadený priestor využije pre náklad.

Misia nebude dvojmesačná ako predchádzajúca, ale šesťmesačná, takže na Zem sa posádka vráti až niekedy v apríli budúceho roka. Rovnako dlho by mali trvať aj ďalšie spoločné misie SpaceX a NASA. Crew-1 má manévrovacie vylepšenia a aj jej softvér má nové autonómne možnosti. Je vybavená odolnejšími solárnymi panelmi, ktoré by mali vydržať vesmírne teploty aj slnečné žiarenie dlhšie ako tie predchádzajúce, ktorých kvalita sa mala začať zhoršovať po 110 dňoch. Pretože štít kapsuly sa pri návrate z prvej misie zohrial v atmosfére na 2000 stupňov Celzia, teraz je z pevnejšieho materiálu.

Zmeny budú aj pri pristávaní kapsuly na Zemi. Padáky sa roztvoria skôr a fanúšikovia Crew-1 sa nedostanú k miestu dopadu kapsuly bližšie ako 16 km. Je to z dôvodu ich bezpečnosti, kapsula totiž mohla vypúšťať do okolia toxické plyny, aj keď len v nízkych hladinách. Do akcie sa teraz zapojí aj oveľa viac členov pobrežnej stráže.

Prečo má názov Odolnosť

Mike Hopkins, Shannon Walker a Victor Glover sú astronautmi NASA, Soichi Noguchi je zamestnancom japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Počas tlačovej konferencie venovanej tejto misii na konci septembra jej veliteľ Mike Hopkins prezradil, že kapsula Dragon Crew-1 číslo 207, v ktorej posádka poletí do vesmíru, bude odteraz známa pod menom Resilience, v preklade Odolnosť.

„Myslím si, že všetci môžeme súhlasiť s tým, že rok 2020 bol náročným rokom: globálna pandémia, hospodárske ťažkosti, občianske nepokoje, izolácia. Názov Resilience je skutočne poctou tímov SpaceX a NASA.“ Ďalej vysvetlil, že názov zvolili aj ako poklonu všetkým ľuďom, ktorí sami prekonávali ťažkosti, a napriek tomu naďalej podporovali túto misiu. „Naše rodiny, naši kolegovia, naši spoluobčania, naši medzinárodní partneri, naši vodcovia, ktorí všetci preukázali v týchto zložitých dobách rovnakú rozhodnosť.“

Symbolika vesmírnych letov

„Pomenovanie kozmických lodí s posádkou má desaťročia trvajúcu tradíciu,“ vysvetľuje portál Teslarati. Siaha až k prvému NASA pilotovanému vesmírnemu programu Merkury. Vtedy v roku 1961 Alan Shepard, prvý Američan vo vesmíre, označil svoju kozmickú loď Freedom 7 (v preklade sloboda; číslo 7 symbolizuje poctu prvým 7 astronautom NASA, ktorých si táto vesmírna agentúra vybrala v roku 1959). Pozoruhodné názvy vznikli aj počas éry mesačného prieskumu Apollo agentúry NASA. Pre misie na Mesiac boli potrebné dve kozmické lode, veliteľský modul a lunárny modul. Aby sa medzi nimi dalo počas rádiovej komunikácie rozlišovať, potrebovali mená, a tak ich dostali podľa komiksových postáv Charlie Brown a Snoopy.

Tretiu vesmírnu misiu plánujú na jar

Crew-1 bude prvou zo šiestich operačných misií s posádkou plánovaných NASA a SpaceX v rámci kontraktu za 2,6 miliardy dolárov, ktorý tieto spoločnosti podpísali v roku 2014. Tretia misia s posádkou, Crew-2, je naplánovaná už na jar 2021. Mali by ju tvoriť dvaja astronauti NASA, Megan McArthur a Shane Kimbrough, astronaut JAXA, Akihiko Hoshide a astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Thomas Pesquet, ktorí už trénujú so SpaceX.

Zdroje: NASACNNTeslaratiYouTube

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky