Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Turnaj mladých fyzikov

VEDA NA DOSAH

Logo IYPT

International Young Physicists‘ Tournament (IYPT) – Medzinárodný turnaj mladých fyzikov, niekedy označovaný aj ako „Physics World Cup“ – „Svetový pohár fyziky“. IYPT je tímová súťaž určená pre študentov stredných škôl.

 

História IYPT nie je krátka. Koncept súťaže pochádza z bývalého Sovietskeho zväzu. Od svojho založenia, teda od roku 1988 prerástol do jedného z najväčších svetových a najprestížnejších súťaží fyziky. Každoročne sa tam stretávajú rôzne národy z celého sveta.

 

Jedným z najdôležitejších aspektov, ak nie najdôležitejším je prípravná fáza. Úlohou účastníkov (spolu s ich vedúcim tímu) je v priebehu prípravnej fázy získať čo najviac poznatkov o experimentálnych problémoch. Neexistujú žiadne obmedzenia na to, ako to urobiť. A tak riešenie problémov, a dokonca aj spôsob, ako sa dostať k riešeniu je úplne neznámy.

 

Na tohtoročnom turnaji, ktorý sa uskutočnil v dňoch 26. júna až 4. júla 2015 v meste Nakhon Ratchasima v Thajsku dosiahol tím zo Slovenska mimoriadny úspech. Viac informácii o tomto úspechu sa dozviete z článku vo Vedeckom kaleidoskope.

 

 

Zdroj a foto: www.iypt.org

Spracovala a preložila: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky