Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ženské slzy znižujú mužskú agresivitu, zistila izraelská vedkyňa

VEDA NA DOSAH

V experimente muži hrali hru a vedci im pri tom do ovzdušia púšťali dva roztoky: fyziologický roztok a roztok ženských sĺz.

Ženské slzy obsahujú chemický signál, ktorý blokuje u mužov špecifickú agresiu. Zdroj: iStockphoto.com

Ženské slzy obsahujú chemický signál, ktorý u mužov blokuje špecifickú agresivitu. Zdroj: iStockphoto.com

Ženské slzy podľa vedkyne obsahujú chemické látky, ktoré u mužov znižujú agresivitu. Vo svojej štúdii, ktorá vyšla aj v odbornom časopise PLOS Biology, to opísala Shani Agronová z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Izraeli. Agronovej výskum preukázal, že vdychovanie vône sĺz preukázateľne vedie k zníženiu mozgovej aktivity súvisiacej s agresivitou.

Vedci už dávnejšie dokázali, že keď sú samce niektorých druhov hlodavcov vystavené slzám samíc, samčia agresivita sa znižuje. Ide o takzvanú sociálnu chemosignalizáciu. Je to proces, ktorý sa medzi zvieratami vyskytuje bežne, zatiaľ čo u ľudí nebol dosiaľ dostatočne preukázaný a pochopený.

Tím izraelských vedcov sa teda pustil do experimentu, aby to mohol preveriť. Dvaja muži v ňom hrali oproti sebe hru. Do ich okolia vedci vypúšťali dva roztoky: fyziologický roztok a roztok ženských sĺz. Testovaní muži netušili, ktorej vôni sú vystavení. Hra bola navrhnutá tak, aby vyvolala agresívne správanie voči protihráčovi. Vedci ju zmanipulovali, aby to vyzeralo, že protivník podvádzal, a oklamaný hráč sa mu v hre mohol následne pomstiť.

Agresivita klesla až o 40 percent

Keď však hráči boli vystavení vôni sĺz, ich agresivita poklesla o neuveriteľných 40 percent. Vedci vybraných mužov potom skúmali aj pomocou magnetickej rezonancie. Tá ukázala, že dve oblasti mozgu súvisiace s agresivitou sa aktivovali, keď muži boli počas hry vyprovokovaní protivníkom. Ak však čuchali ženské slzy, aktivita spomínaných častí mozgu výrazne zoslabla.

Sociálna chemosignalizácia je tak podľa vedcov významným faktorom agresivity živočíchov, ktorá preukázateľne existuje aj u ľudí. „Rovnako ako slzy myší aj tie ženské obsahujú chemický signál, ktorý blokuje špecifickú agresivitu u jedincov opačného pohlavia,“ uzatvorili autori výskumu.

Zdroje: ČT24, PLOS Biology

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky