Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecká show M. Londesborougha mala v Bratislave opäť úspech!

VEDA NA DOSAH

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D.

Kto je Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D.?

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie Akadémie vied ČR. Narodil sa v roku 1978 v Londýne. V roku 1999 absolvoval štúdium chémie na University of Leeds vo Veľkej Británii, kde neskoršie obhájil aj Ph.D. Od roku 2002 realizuje výskumnú činnosť v Prahe, kde aj žije. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech. Podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Trikrát získal cenu v súťaži mladých českých a slovenských anorganických chemikov, spolupracuje na projektoch s British Council v Prahe, na popularizačných projektoch Akadémie vied ČR, Českej televízie a Národného technického múzea. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike. V roku 2009 získal od Akadémie vied ČR Medailu Vojtěcha Náprstka za popularizáciu vedy. V rokoch 2011 a 2014 bol opäť odmenený za popularizáciu vedy Akadémiou vied ČR.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D.Vedeckú show Michaela Londesborougha pripravilo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR v rámci projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku. Dňa 28. apríla Michael Londesborough predviedol dve fenomenálne vedecké show. Načal tak, prvú sériu týchto show. Divákom sa predstavil v priestoroch Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (Aula prof. Kneppa).

Prepojenie svojich znalostí s praxou demonštroval svojimi pokusmi. Show Tajomstvo energie bola určená najmä pre stredoškolskú mládež. V tejto téme Michael divákom objasnil, čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje, ako ju môžeme využiť pre vlastné potreby a či má výroba energie negatívny dopad na životné prostredie.

Na začiatku „prednášky“ sme vzhliadli film o vzniku vesmíru. Avšak nik z návštevníkov ešte netušil čo bude nasledovať. Čo si pre nás Michael pripravil? Dych vyrážajúce pokusy. Miestami sa z publika ozývali výkriky ľaku. Od pokusu s jablkom pripevneným o šnúrku, v ktorom vysvetlil gravitáciu, prekonanie gravitačnej sily, sa v sále strieľalo z kyslíkovo-vodíkovej bazuky a taktiež viackrát aulou zarezonovali i výbuchy, ktoré na značný čas ohlušili publikum.

O tom, že Michael je v prvom rade uznávaný vedec, nemožno pochybovať. No zároveň je vynikajúci v ľahkom spracovaní, ale hlavne podaní, zložitých tém. Vyčerpávajúce, ubíjajúce, informačne nasýtené prednášky na jeho show nečakajte. Michael si totiž vie z vedy aj „vystreliť“. Svedčí o tom aj jeho vyjadrenie, že „kyslík je krásna holka, ktorá není moc vybíravá.“

Druhá vedecká show so špecifickým názvom Špióni, raketové palivá, drogy a mikroelektronika: úžasná chémia boranov! bola adresovaná primárne pre vysokoškolskú mládež a odbornú verejnosť. Pýtate sa, že čo sú to borany? Odpoveď na otázku poznajú určite všetci návštevníci podujatia. Borany sú zlúčeniny bóru a vodíka. Avšak, diváci disponujú aj poznatkami o prvom storočí ich výskumu (plného špionáže), tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky. Michael sa vyjadril, že po skončení prednášky, chce aby sa z nás všetkých stali „odborníci boranov“.

Ak ste sa nezúčastnili, nezúfajte. Obe vedecké show sa postupne predstavia v každom kraji Slovenska. Najbližšie sa Michael Londesborough predstaví v Žiline 12. mája, presnejšie na Žilinskej univerzite v Žiline (Aula č. 5, Univerzitná 1). Bližšie informácie o podujatí a možnosť registrácie nájdete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné podujatia.

V závere možno dodať, ako by povedal Michael: „dobrý chemik je živý chemik!

Spracovala a foto: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky