Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Českí vedci predstavili genetickú mapu šupinavcov. Môže pomôcť proti ich pašovaniu

VEDA NA DOSAH

Ilegálny obchod so zvieratami prispieva k poklesu rozmanitosti života na Zemi. Obrat z neho vedci odhadujú na miliardy eur ročne.

Medzinárodná štúdia sa zaoberá šupinavcom bielobruchým. Zdroj: pangolinsg.org

Medzinárodná štúdia sa zaoberá šupinavcom bielobruchým. Zdroj: pangolinsg.org

Genetická detekcia pôvodu šupinavcov pomôže proti ilegálnemu obchodu s týmito tvormi. Na medzinárodnej štúdii sa podieľali aj vedkyne z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe (ČZU).

Ako uvádza portál ČT24, pašované zvieratá často nepochádzajú z miesta, kde boli zabavené a odkiaľ ich transportovali. Určenie ich pôvodu je preto podľa vedcov pre ochranu prírody zásadné. Štúdiu publikovali i v časopise Science.

„Identifikácia centier alebo takzvaných hotspotov pytliactva je v boji proti nemu i proti následnému pašovaniu extrémne dôležitá,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Barbora Černá Bolfíková z Fakulty tropického poľnohospodárstva ČZU.

Medzinárodná štúdia sa zaoberá šupinavcom bielobruchým, ktorý obýva rozsiahlu oblasť Afriky. Vyskytuje sa od Guiney až po Angolu.

Použili genetické metódy

Na jednoznačné určenie pôvodu pašovaných šupinavcov museli vedci použiť genetické metódy. Najprv vytvorili porovnávaciu databázu, ktorá obsahuje vzorky čo najväčšieho počtu oblastí výskytu.

„Vďaka takzvanej genetickej mape, založenej na 96 jednonukleotidových polymorfizmoch, sa im následne podarilo geograficky dotrasovať 32 zásielok, ktoré predstavovali vyše stotisíc ulovených šupinavcov,“ načrtla ďalšia z autoriek štúdie Iva Bernáthová.

Ako krajina, odkiaľ šupiny pochádzajú, býva podľa jej slov v 95 percentách všetkých zachytených zásielok označená Nigéria. Vedci však vďaka mape preukázali, že len 4 percentá šupín zachytených v Nigérii skutočne pochádzajú odtiaľ.

Najčastejšie išlo o šupiny z južného Kamerunu, Rovníkovej Guiney a Gabonu či zo západného Kamerunu. Nigéria je však obchodné centrum, kde všetky šupiny zhromažďujú a potom ich odosielajú do Vietnamu, Hongkongu a Číny, vysvetľujú vedci.

Miliardy eur ročne

Ilegálny obchod so zvieratami a s ich produktmi podľa vedcov do veľkej miery prispieva k celosvetovému poklesu rozmanitosti života na Zemi. Obrat tohto obchodu odhadujú na miliardy eur ročne.

Ohrozené cicavce s rohovitými šupinami

Šupinavce sú ohrozené cicavce s telom pokrytým rohovitými šupinami. Podľa odborníkov patria k najčastejšie pašovaným zvieratám na svete. V Ázii považujú ich mäso za delikatesu a ich šupiny používajú v tradičnej čínskej medicíne, a to aj napriek tomu, že ich účinky zatiaľ nik nepreukázal. Obsahujú proteín keratín, ktorý sa nachádza i v rohoch nosorožcov. S tými sa na čínskom trhu obchoduje tiež.

Zdroj: ČT24

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky