Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ján Čapka: Vzácny zmijovec obrovský možno o pár rokov rozkvitne zas

Zuzana Šulák Hergovitsová

Na vzácny Amorphophallus titanum sú v botanickej záhrade hrdí. Možno opäť rozkvitne o 2 až 4 roky, keď načerpá silu.

V Botanickej záhrade UK majú z amorfofala radosť. Vpravo Ján Čapka a vľavo jeho zverenec, zmijovec obrovský.

V Botanickej záhrade UK v Bratislave majú z amorfofalusa radosť. Vpravo Ján Čapka, vedúci záhradník botanickej záhrady, a vľavo jeho zverenec zmijovec obrovský. Foto: ZŠH

O raritnom kvitnutí rastliny s názvom zmijovec obrovský (Amorphophallus titanum) v Botanickej záhrade Univerzity Komenského (UK) v Bratislave sme informovali v článku na portáli VEDA NA DOSAH včera, keď sme si boli impozantnú rastlinu pozrieť. Pri tej príležitosti nám poskytol krátky rozhovor Ján Čapka, vedúci záhradník Botanickej záhrady UK v Bratislave, ktorý sa o rastlinu staral spolu s botanikom Norbertom Zlámalom.

Hoci bol po „nočnej zmene“ z dôvodu veľkého záujmu o kvitnúci amorfofalus a spal len 4 hodiny, ochotne zodpovedal naše otázky. V čase nášho rozhovoru zmijovec obrovský ešte kvitol.

„Sme naň hrdí vzhľadom na to, že je pomerne mladý, má len 6 rokov a je naozaj veľký.“ Ján Čapka, vedúci záhradník botanickej záhrady

Ako uviedol v krátkom rozhovore pre portál VEDA NA DOSAH Ján Čapka, amorfofalus pritiahol veľký záujem verejnosti.

Z toho, že sa im zmijovec za láskyplnú a odbornú starostlivosť odvďačil svojím smradľavým kvetom, majú v botanickej záhrade veľkú radosť. Jeho pestovanie si totiž vyžaduje špecifické podmienky, napríklad určite potrebuje viac miesta ako iné rastliny. Viackrát ho museli presadiť do väčšieho kvetináča či premiestniť do iného skleníka.

„Potrebuje veľa tepla, svetla, vody, hnojiva, ale najmä veľa priestoru. Listy dokážu vyrásť do výšky aj vyše šiestich metrov. Hľuza, z ktorej vyrástol tento veľký kvet, mala pri poslednom vážení viac ako 60 kilogramov. Sme naň hrdí vzhľadom na to, že je pomerne mladý, má len 6 rokov a je naozaj veľký,“ uviedol vedúci záhradník botanickej záhrady Ján Čapka pre Spravodajský portál UK.

Pôvodne bolo v pláne rastlinu opeliť. Ak by sa to podarilo, vytvorilo by sa súplodie a vyčerpaná hľuza by pravdepodobne zahynula. Je to teda, ako povedal Ján Čapka, dvojsečné.

Je o kvitnutie raritného amorfofalusa veľký záujem?

Áno, záujem je enormný. To sme ani nečakali. Vedeli sme, že príde veľa ľudí, ale to, čo sa dialo (6. 8. 2024 v popoludňajších hodinách čakali na vstup do Botanickej záhrady UK v Bratislave zástupy ľudí, pozn. red.), sme nečakali.

Máte už približný odhad, koľko ľudí si prišlo rastlinu pozrieť?

Okolo kvetu je malý priestor. Možno sa tam vystriedalo 2000 ľudí, ale ťažko povedať presne.

Botanická záhrada UK sa vďaka kvitnutiu amorfofalusa teší veľkému záujmu verejnosti.

Botanická záhrada UK v Bratislave sa vďaka kvitnutiu amorfofalusa teší veľkému záujmu verejnosti. Foto: ZŠH

Rastlinu ste plánovali opeliť, ale zatiaľ sa tak nestalo…

Neopeľovali sme ju. Peľ sme totiž objednali zo západnej Európy a zásielka skončila niekde na pošte, nevieme však kde. Takže už dva a pol týždňa čakáme na peľ.

Kvet teda zostane neopelený. Čo to pre rastlinu znamená?

Áno, zostane neopelený. Je to v podstate výhoda aj nevýhoda. Keby bol opelený, tak by sa vytvorili semená, ktoré sa môžu vymeniť s inými botanickými záhradami a podobne. V tom prípade by ale rastlina podľa všetkého zahynula.

Prípadne by po rozpade starej hľuzy prežili maličké mladé rastlinky, pretože vytvorením súplodia sa rastlina tak vyčerpá, že to väčšinou znamená jej koniec.

Keďže amorfofalus opelený nebol, je pravdepodobné, že o dva, štyri, možno šesť rokov, keď hľuza opäť naberie dostatok živín, znova rozkvitne. Podľa toho, ako sa mu bude dariť, rozkvitne opäť v plnej sile.

Zmijovec obrovský kvitne zriedkavo, a to raz za približne sedem rokov. Tento rozkvitol po šiestich rokoch. Ako prebiehalo kvitnutie?

Tento náš exemplár sa nespráva vôbec tak, ako by sa mal správať, čo hovoríme od začiatku. Začal rozkvitať poobede. Prvé príznaky, že začne rozkvitať, sme teda pozorovali až poobede (v utorok 6. 8. 2024, pozn. red.).

Je to netypické, pretože väčšinou sa ukazuje už ráno, že sa chystá rozkvitnúť. Teraz by mal už začať vädnúť (7. 8. okolo 9.00 hod., pozn. red.), no zatiaľ je plne roztvorený. Aj keď pach je už slabší, čo znamená, že bude pomaly odkvitať.

Fotografia vľavo zachytáva kvet popoludní 6. 8. 2024. Obrázky uprostred a vpravo sú z nasledujúceho dňa o 9.00 a 15.00 hod.

Fotografia vľavo zachytáva kvet popoludní 6. 8. 2024. Obrázky uprostred a vpravo sú z nasledujúceho dňa o 9.00 a 15.00 hod. Foto: Michal Valentin, Lujza Laudárová (vľavo), ZŠH (uprostred a vpravo)

V čase kvitnutia vydáva kvet hnilobný zápach. Bol naozaj taký intenzívny, ako sa v súvislosti s kvitnutím amorfofalusa uvádza?

Teraz ho už tak necítiť. Ale keď bol v plnom kvete, bolo ho vraj cítiť až dole pod Most Lafranconi. Hoci keď trávite hodiny v takom pachu, tak ho už prestanete vnímať. Ale bolo to naozaj intenzívne.

Pach sa pritom menil. Od takého sladkastejšieho poobede po ostrejší večer. Aj farba listeňov, tulca, sa zmenila zo živšej bordovočervenej na takmer čiernu. Ako môžete vidieť, teraz začína byť opäť svetlejší.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky