Naši študenti zabodovali na medzinárodnej súťaži v Dubaji

21. jún. 2018 • Stavebné inžinierstvo

Naši študenti zabodovali na medzinárodnej súťaži v Dubaji

Študenti zo Slovenska získali špeciálnu, študentskú cenu v rámci medzinárodného finále 14. ročníka študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House Students Contest, ktorá sa konala v Dubaji (Spojené arabské emiráty). Sú nimi Bc. Lukáš Kopiar a Bc. Ľubomír Štulrajter z Katedry architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (SvF STU BA), ktorí mali podľa zúčastnených študentov najlepší projekt.

Témou aktuálneho ročníka bol návrh rezidenčnej zóny na okraji tzv. kultúrnej dediny (Culture Village) v Dubaji. Dubaj ako hlavné mesto je najväčším a najobývanejším mestom v Spojených arabských emirátoch. Nachádza sa na južnom pobreží Perzského zálivu. V súčasnosti je vnímané ako globálne mesto, významné obchodné centrum Blízkeho východu a dôležitý uzol pre obchod a civilnú dopravu.

Projekt študentov zo Slovenska zaujal originalitou, ktorú sa im podarilo docieliť prepracovanou hmotou a dispozíciou, vychádzajúcou v pôdoryse zo schémy arabskej päť hviezdice. Návrh ako celok predstavuje ucelenú štruktúru, ktorá v sebe nesie odkaz tradičnej úzkej zatienenej mestskej ulice. Tento princíp tradičnej štruktúry mesta je pretransformovaný do novej modernej rozoberateľnej štruktúry, v ktorej je úzka ulica vytváraná vyberaním z hmoty. Princíp natáčania skladačky s geometrickým tvarom vytvára navonok kompaktnú architektúru „zrastlice“, ktorá je v druhom pláne obohatená o mnoho zatienených pobytových mikropriestorov a vnútorných dvorov, ktoré chránia pred slnkom. Parter je odkazom na štruktúru pôvodných sídel v tejto zemepisnej šírke, kde hra svetla a tieňa je jedným zo znakov tradičnej architektúry.

„Študentská súťaž ISOVER MultiComfort House Student Contest predstavuje unikátny a silný rámec na rozvoj zručností študentov, pretože im ponúka možnosť navrhnúť skutočnú prevádzku budovy a zvládnuť tak výzvu vytvoriť komfort v extrémnych podmienkach,“ konštatoval David Basulto, člen poroty, zakladateľ a výkonný riaditeľ stránky Arch Daily.

V rámci celej súťaže prezentovalo svoje projekty päťdesiat tímov súťažiacich študentov z 28 krajín pred medzinárodnou porotou zloženou zo zástupcov mesta Dubaj, architektov a expertov. Prvá cena bola udelená Vahinovi Parmanandovi a Mthokozisi Sibisimu z University of KwaZulu-Natal v Južnej Afrike. Druhú cenu dostala Veronika Supruniuk z Brest State Governmental University v Bielorusku. Tretiu cenu dostali študenti z Nemecka, Tobias Bretz a Dill Khan z Hochschule Darmstadt.

Ocenenia udeľovala spoločnosť Saint-Gobain, porote predsedal Pierre-André de Chalendar, predseda a výkonný riaditeľ skupiny Saint-Gobain, a Dawood Abdul Rahman Al Hajiri, primátor mesta Dubaj.

Študentská súťaž spoločnosti ISOVER Saint-Gobain vznikla v roku 2004 a jej cieľom je vytvoriť projekt, ktorý sa zakladá na zásadách konceptu MultiComfort: optimálne vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu a zároveň tepelný, vizuálny a akustický komfort, ktorý je trvalo udržateľný a energeticky efektívny.

Zadanie 14. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER MultiComfort House Students Contest spoločnosti Saint-Gobain je výsledkom úzkej spolupráce oddelenia strategického plánovania mesta Dubaj a skupiny Dubai Properties Group a je ním živá vizualizácia rozvoja komunity na okraji mestskej časti Cultural Village, ktorá predstavuje viacúčelovú oblasť pozdĺž pobrežia Dubajskej zátoky Al Jaddaf. Výzvou bolo horúce a vlhké podnebie Dubaja. Študenti mali nájsť riešenie ako zosúladiť zníženie spotreby energie na chladiace a vetracie systémy s požiadavkou na vytvorenie peknej a vysoko efektívnej konštrukcie budovy. Nesmeli však znížiť komfort rezidentov a mali navrhnúť optimálne prepojenie, vďaka ktorému by budova mala iba minimálny vplyv na okolité prostredie.

„Aj tento rok sa zapíše do rekordov vďaka vysokej úrovni prác, s ktorými sa študenti zapojili do súťaže ISOVER MultiComfort Students Contest 2018. Vždy ma ohromí ich inovatívne myslenie pri použití multikomfortných riešení od spoločnosti Saint-Gobain a vytváraní lepších miest na život kdekoľvek na svete. Chcel by som im všetkým poďakovať!,“ povedal Pierre-André de Chalendar, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Saint-Gobain.

„Študentská súťaž ISOVER MultiComfort House Student Contest vrhá svetlo na neuveriteľné úsilie mladej generácie talentovaných architektov, ktorých práca je dôvodom, prečo sa Dubaj môže tešiť z udržateľného životného prostredia, ktoré je v súlade s našou víziou,“ povedala Samira AlRais, riaditeľka stratégie a politiky, udržateľného rozvoja z Generálneho sekretariátu Výkonnej rady Dubaja.

 

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.isover.sk/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Na Slovensku sa za malú vodnú elektráreň (MVE) považujú zdroje s inštalovaným výkonom do 10 MW.
Zistite viac