Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zostať na Slovensku či odísť? Budúcnosť mladých Slovákov

Marta Bartošovičová

Budúcnosť mladých Slovákov

Organizácia Future Generation Europe, pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, a s podporou Nadácie ESET vyhlásili súťaž o najlepšiu esej pre mladých ľudí, ktorí vycestovali do zahraničia a chcú priniesť svoje skúsenosti, nápady a know-how domov a zlepšiť nimi Slovensko. Vyvrcholením súťaže bude záverečná konferencia dňa 28. 2. 2018 o 18.00 hod. v Binariu v Bratislave, kde bude diskusia s účastníkmi a odovzdanie cien.

Súťaž Back from Abroad je zameraná na tri oblasti, s ktorými sa denno-denne stretávajú v zahraničí študenti zo Slovenska alebo mladí ľudia vo veku do 28 rokov, ktorí pracujú alebo podnikajú v zahraničí a pritom majú slovenské občianstvo. Ide o oblasť vzdelávania, rozvoj miest a rozvoj komunít.

Logo súťažeProjektová líderka Back from Abroad a podpredsedníčka FGE Ivana Čorbová v súvislosti s vyhodnotením súťaže uviedla: „Do súťaže sa zapojilo veľa mladých ľudí, ktorí priniesli svoje nápady zo zahraničia, ktoré by radi videli aj na Slovensku. Boli sme pozitívne prekvapení kvalitou aj kvantitou prác a aj na základe toho vidíme, že mladým ľuďom nie je situácia tu doma ľahostajná! Musím uznať, že výber víťazov bol veľmi náročný a vybrať len dve najlepšie eseje v každej kategórii bola ťažká úloha. Nakoniec, v spolupráci s našimi partnermi, sme sa rozhodli vybrať nápady, ktoré veríme, že sa nám podarí aj zrealizovať.“

Organizácia Future Generation Europe v spolupráci s Nadáciu ESET vyhlásila výsledky esejistickej súťaže Back From Abroad:

V kategórii „Rozvoj komunít”

1. miesto: Katarína Čardášová s esejou Nenechajme ľudí zomierať na ulici (študentka na Canterbury Christ Church University, Anglicko, písala o tom, čo zažila v Anglicku a čo by rada videla aj na Slovensku)

2. miesto: Simona Lelkešová s esejou Integrácia v plnom prúde (študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, Fakulta podnikového manažmentu. Napísala o tom, čo zažila počas svojho pobytu v Nemecku)

V kategórii „Rozvoj miest”

1. miesto: Tatiana Lekýrová s esejou Znamená doprava budúcnosti nevyhnutne lepší pohon a lepšie stroje? (študentka ČVUT v Prahe, Fakulta informačných technológií. Opísala čo zažila počas svojho pobytu v Číne a čo by rada videla aj na Slovensku)

2. miesto: Kristína Janačková (Rakúsko) za esej Spotrebujte do… (študentka Universität Wien, Rakúsko. Písala o tom, čo zažila v Rakúsku zažila a čo by rada videla aj na Slovensku)

V kategórii „Rozvoj vzdelávania”

1. miesto: Veronika Klimková (Česká republika)

2. miesto: Lucia Petrikova (Holandsko)

Záverečná konferencia sa uskutoční dňa 28. februára 2018 od 18.00 do 21.00 hod. Miesto konania: Binarium, Staré grunty 18, 84104 Bratislava.

Na konferencii budú ocenení víťazi esejistickej súťaže Back From Abroad. Okrem stretnutia s ocenenými, účastníci podujatia budú mať jedinečnú príležitosť zapojisť sa do viacerých diskusií so zaujímavými hosťami. Hlavnou témou debát bude budúcnosť mladých ľudí na Slovensku, či tu má zmysel ostať alebo či zbaliť kufre a odísť.

Hostia: Jozef Detko, Erasmus SAAIC a Pavol Luka, ESET

Moderuje Gabi Čepičanová, študentka žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Na podujatí sa stretnú aj vystavovatelia poskytujúci možnosti krátkodobého a dlhodobého vycestovania do zahraničia.

Registrácia na podujatie

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

http://futuregenerationeurope.eu/bfa/

https://www.facebook.com/FutureGenerationEurope/

https://www.facebook.com/events/777286869124701/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky