Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TEDx tento rok prináša Univerzita Komenského

VEDA NA DOSAH

Nový formát TEDxLive pod symbolickým názvom Obnova sa bude konať už zajtra. Umožňuje prezenčnú aj online účasť.

Ilustračný obrazok pre podujatie TEDxLive je umiestnené na kopci s veternými mlynmi, pri západe slnka.

TEDxBratislava Zdroj: Univerzita Komenského

Jedinečné zážitkové podujatie TEDxUniverzitaKomenskéhoLive predstaví v piatok 29. apríla o 16.00 hodine desať rečníkov – šiestich naživo a štyroch zo záznamu hlavného podujatia TED2022. Bude sa konať v novootvorených priestoroch univerzitného klubu UniK Mlyny v duchu hesla OBNOVA. Prednášať na túto tému budú napríklad fyzik Juraj Tekel či psychológ a psychiater Michal Hajdúk. Zo záznamov z TED2022 budete mať možnosť vidieť prednášky Billa Gatesa, Adama Mosseriho či Catherine Price a Garry Kasparov.

Prečo obnoviteľné zdroje energie tak meškajú

Slovo obnova v týchto dňoch rezonuje. Obnovujeme krajinu, zvyky, vzťahy. Zároveň skloňujeme slovo kríza, a to nielen v súvislosti s koronavírusom, ale aj v spojitosti s vojnou na Ukrajine, klimatickou krízou a energetickou krízou. Kedy je lepšie obnovovať a kedy radšej radikálne zmeniť a nanovo vystavať? Využijeme obnovu na zmenu toxických návykov ľudstva? Bude „nový normál“ udržateľnejší ako ten pred rokom 2020?

Tieto otázky si kladú aj rečníci TEDxUniverzitaKomenskéhoLive. S témou, prečo obnoviteľné zdroje energie tak meškajú, vystúpi fyzik z UK Juraj Tekel. Už roky o nich počúvame, ale aj tak stále kúrime plynom, jazdíme na benzín a väčšina elektriny pochádza z neobnoviteľných zdrojov. Kde je teda problém?

Teoretický fyzik Juraj Tekel napísal popularizačnú knihu Fyzika v slepých uličkách.

Teoretický fyzik a vysokoškolský pedagóg Juraj Tekel. Zdroj: Stanislav Griguš, FMFI UK

Zachránia elfovia sociálne siete?

Dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK Lucia Mokrá sa bude snažiť poukázať na to, že čas ukáže pravdu. Predstaví svoju cestu nastavovania procesov na fakulte, výzvy a prekážky. Hovorí, že čas ukáže pravdu aj o vysokých školách, kvalite vysokoškolského vzdelávania, odleve študentov či význame spoločenských vied.

Zachránia elfovia sociálne siete? Obsah na sociálnych sieťach sa vymkol kontrole. Proti trollom však nastúpili elfovia – moderátori obsahu. To, či je možné tento boj vyhrať, sa pokúsi zodpovedať absolvent politológie na UK Gabriel Tóth z digitálnej agentúry Katedry komunikácie.

Paranoidné presvedčenia nie sú len prejavom psychických porúch

Paranoidné presvedčenia sú v bežnej populácii relatívne časté a nie sú len prejavom vážnych psychických porúch. Tieto presvedčenia majú výrazný dopad na naše každodenné fungovanie vo vzťahoch. Psychológ a psychiater Michal Hajdúk z UK povie viac o ich príčinách.

Spoluzakladateľ KC Dunaja, tvorca konceptu rodinného remeselného pivovaru Shenk a Výčapu u Ernóho a najnovšie i tvorca nového multifunkčného, kultúrno-zábavného centra UniK Mlyny Ivan Pätoprstý má s obnovou svoje skúsenosti. Je lepšie zbúrať a postaviť znova alebo obnovovať? Vo svojom „talku“ povie, prečo sa prikláňa k obnove.

Krehká a pálčivá a hneď nato divá a drsná, s temnou predtuchou. Katarína Máliková je skladateľka, producentka, hudobníčka a speváčka. Jej štýl spája neo-classical, minimal synth-pop s prvkami experimentu, glamrock, retro 70. a 80. rokov. Jej vystúpenie na podujatí bude hudobné.

Názory svetových osobností sprostredkujú záznamy z TED2022

Účastníci TEDxUniverzitaKomenskéhoLive budú mať jedinečnú príležitosť vidieť záznamy z TED2022, ktorý sa konal 11. – 13. apríla 2022. Medzi nimi bude Bill Gates, Adam Mosseri, Catherine Price a Garry Kasparov.

„Dva roky diétneho režimu stretávania ukázali, ako veľmi nám všetkým chýba živé zdieľanie myšlienok. Prišli sme o prednášky, podujatia, konferencie. Stretnutia TED a TEDx sú stretnutiami komunity ľudí pripravených zdieľať zaujímavé myšlienky. Preto som rád, že sa nám po pandémii podarilo obnoviť tradíciu a na pôdu univerzity prinesieme už tretí ročník tohto formátu,“ povedal Radomír Masaryk, tímlíder TEDxUniverzitaKomenského a prorektor UK pre vonkajšie vzťahy.

Bill Gates na podujatí TEDx.

Bill Gates na podujatí TEDx v roku 2009. Zdroj: Wikimedia Commons

„Videá z podujatí TED a TEDx bývajú vďačným doplnkovým materiálom na univerzitných prednáškach a seminároch s potenciálom provokovať a stimulovať kritické myslenie. Samotné podujatia vytvárajú atmosféru zvedavosti, výmeny myšlienok a intelektuálnej stimulácie. Prinášajú zážitky, na ktoré účastníci dlho spomínajú. Verím, že presne toto je esenciou modernej univerzity: mali by sme byť zdrojom intelektuálnych zážitkov,“ dodal Marek Števček, rektor Univerzity Komenského, ktorý na TEDxUniverzitaKomenského vystúpil v roku 2019 s témou Čo potrebujete vedieť o občianskom zákonníku a ani by vám nenapadlo sa opýtať.

O histórii TEDxUniverzitaKomenského

TEDxUniverzitaKomenského vznikol vďaka študentom z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, ktorí v roku 2018 usporiadali prvý ročník. V roku 2019 nadviazali na úspešnosť tohto projektu a vytvorili nezabudnuteľné podujatie naplnené inšpiratívnymi príbehmi. Tento ročník prebralo organizáciu Oddelenie pre vonkajšie vzťahy RUK, ktoré sa rozhodlo podujatiu po pandémii vdýchnuť nový život. Viac informácií na webe a Facebooku.

Zdroj: TS Univerzita Komenského
(GL, JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky