Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST SAV: Ľudia si hľadajú väčší životný priestor

Monika Tináková

V aktuálnom podcaste SAV sa Lucia Molnár Satinská rozpráva s Pavlom Šuškom z Geografického ústavu SAV.

Vizuál Vedeckého podcastu SAV, Zdroj: Katarína Gáliková, Csaba Molnár

Jeho kniha Suburbanizácia: Ako sa mení zázemie Bratislavy výrazne zarezonovala v spoločnosti.

Hovorí totiž o fakte, že za uplynulých 20 rokov sa do Bratislavy prisťahovalo obyvateľstvo vo veľkosti Žiliny a Banskej Bystrice dokopy. Hosťom aktuálneho Vedeckého podcastu SAV je Pavel Šuška z Geografického ústavu SAV.

„Keď sa rozprávame o tom, aké možnosti má samospráva pri ovplyvňovaní výstavby, tak sa nedajú vynechať reprezentanti danej obce – starostovia, starostky, ktorých názor, skúsenosť je kľúčová pre pochopenie toho, čo sa tam deje. Podobne je to aj v prípade, keď sa bavíme o tom, ako tieto procesy vplývajú na život starousadlíkov, ktorí boli celý život identifikovaní s nejakou dedinkou niekde ďaleko od všetkého a teraz v priebehu 10 rokov na ich staré kolená v nej pribudli tisícky obyvateľov. Radikálne sa zmenilo všetko to, čo oni poznali. Ich skúsenosť nie je možné pochopiť bez toho, aby sme sa ich nespýtali,“ popísal svoju prácu v teréne humánny geograf Pavel Šuška.

Kým kedysi bol rast miest podmienený dostupnosťou železničnej trate, dnes sú to predovšetkým cesty preplnené autami s obyvateľmi, ktorí denne dochádzajú do satelitov.

„Pokiaľ ide o Slovensko, na začiatku 90. rokov u nás únik do miest nemal veľký rozmer. Dnes, v priebehu posledných dvoch dekád, dominuje hlavne v okolí veľkých miest niečo podobné, ako sme mohli vidieť v Amerike, a to je sťahovanie strednej triedy obyvateľstva za mesto. Títo ľudia si hľadajú väčší životný priestor a napĺňajú si svoje predstavy kvalitným bývaním,“ povedal Pavel Šuška.

V podcaste o sebe prezradil, že bol šťastným dieťaťom, ktoré vyrastalo na klasickom socialistickom sídlisku plnom detí, a preto mal neustály sociálny kontakt s rovesníkmi. Konštatoval, že v súčasnosti už toto pre deti samozrejmosťou nie je. Sám dnes žije v centre hlavného mesta a tento „čulý“ životný štýl mu vyhovuje.

Vedecké podcasty SAV sú dostupné aj na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, napríklad Spotify či Apple podcasts.

Pavel Šuška študoval na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne je predsedom vedeckej rady a samostatným vedeckým pracovníkom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied. Pôsobí v oddelení humánnej a regionálnej geografie. Venuje sa skúmaniu premien mestského prostredia a otázkam postsocialistického vývoja urbánneho aktivizmu. Odhaľuje najnovšie procesy a zmeny súvisiace s mestským bývaním.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky