Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Pokroky a významné osobnosti slovenskej vedy

Justína Mertušová
Andrea Fedorovičová
Zuzana Šulák Hergovitsová

Slovensko sa môže pýšiť nejedným prvenstvom a šikovnými výskumníkmi.

Technologická sieť na mape Slovenska. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Napriek malej rozlohe Slovenska sa môžeme pýšiť nejedným svetovým úspechom. Slovenské bystré mozgy nielen v minulosti zanechávali stopu v zahraničí, ale aj dnes obohacujú vedu a výskum. Zistite, koľko toho viete o známych aj menej známych odborníkoch a o prvenstvách našej krajiny.

Plagát podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023

Tento text je súčasťou série článkov na tému Po kroku k pokroku, ktorá je mottom 20. ročníka podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Týždeň vedy a techniky 2023 sa uskutoční od 6. do 12. novembra 2023 v mestách po celom Slovensku, do ktorých prinesie desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav.

Aktuálne informácie o podujatí, ktorého hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), nájdete na webovej stránke tyzdenvedy.sk. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Zdroje:
https://www.zsr.sk/showdoc.do?docid=1672&forceBrowserDetector=blind, https://www.suh.sk/o-nas/historia/, https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/medicina/nova-zberatelska-eurominca-pripomina-100-vyrocie-prvej-transfuzie-krvi-na-slovensku/, https://beliana.sav.sk/heslo/kneppo-ludovit, https://www.svf.stuba.sk/sk/fakulta/profil-fakulty/osobnosti-fakulty/karel-havelka.html?page_id=9041, https://www.svf.stuba.sk/sk/fakulta/profil-fakulty/osobnosti-fakulty/stefan-bella.html?page_id=9039, https://www.quark.sk/slovensky-schliemann/, https://www.quark.sk/zveladovatel-lesnictva/, https://www.lesy.sk/lesy/kontakty/oz/mapy/gemer/ludovit-greiner.html, https://fony.dnes24.sk/clanky/10377-eset-dokaze-predvidat-buduce-hrozby, https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=jA9S5iY90aU, https://www.eset.com/sk/o-nas/press-centrum/eset-tlacove-spravy/spolocnost-eset-oslavuje-30-rokov-spustila-zaroven-kampan-3-za-2/

V ktorom roku vzniklo práve na Slovensku jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe?

Ktorý slovenský odborník získal v Juhoslávii titul kráľovský technický radca?

Kto vykonal prvú transfúziu krvi na Slovensku?

Ktorý slovenský odborník bol priekopníkom v oblasti práce s betónovými konštrukciami?

V ktorom roku prešiel prvý parný vlak územím Slovenska?

Ktorý odborník bol autorom prvých slovenských vysokoškolských učebníc z teoretickej elektroniky?

Ktorý učenec mal prezývku slovenský Schliemann? Okrem archeológie sa venoval aj geológii, mineralógii, paleontológii a botanike.

Ako znie meno jedného zo zakladateľov moderného slovenského lesníctva, ktorý v roku 1837 meraním dokázal, že najvyšším končiarom Tatier je Gerlachovský štít?

Čo znamená skratka legendárneho antivírusového softvéru NOD, ktorý vytvorili zakladatelia spoločnosti ESET?

Operačný program MSSR

Investícia do Vašej budúcnosti
Tento projekt je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja

Táto webová stránka vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja
(kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.