Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Pokroky a významné osobnosti slovenskej vedy

Justína Mertušová
Andrea Fedorovičová
Zuzana Šulák Hergovitsová

Slovensko sa môže pýšiť nejedným prvenstvom a šikovnými výskumníkmi.

Technologická sieť na mape Slovenska. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Napriek malej rozlohe Slovenska sa môžeme pýšiť nejedným svetovým úspechom. Slovenské bystré mozgy nielen v minulosti zanechávali stopu v zahraničí, ale aj dnes obohacujú vedu a výskum. Zistite, koľko toho viete o známych aj menej známych odborníkoch a o prvenstvách našej krajiny.

Plagát podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023

Tento text je súčasťou série článkov na tému Po kroku k pokroku, ktorá je mottom 20. ročníka podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Týždeň vedy a techniky 2023 sa uskutoční od 6. do 12. novembra 2023 v mestách po celom Slovensku, do ktorých prinesie desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav.

Aktuálne informácie o podujatí, ktorého hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), nájdete na webovej stránke tyzdenvedy.sk. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Zdroje:
https://www.zsr.sk/showdoc.do?docid=1672&forceBrowserDetector=blind, https://www.suh.sk/o-nas/historia/, https://vedanadosah.cvtisr.sk/zdravie/medicina/nova-zberatelska-eurominca-pripomina-100-vyrocie-prvej-transfuzie-krvi-na-slovensku/, https://beliana.sav.sk/heslo/kneppo-ludovit, https://www.svf.stuba.sk/sk/fakulta/profil-fakulty/osobnosti-fakulty/karel-havelka.html?page_id=9041, https://www.svf.stuba.sk/sk/fakulta/profil-fakulty/osobnosti-fakulty/stefan-bella.html?page_id=9039, https://www.quark.sk/slovensky-schliemann/, https://www.quark.sk/zveladovatel-lesnictva/, https://www.lesy.sk/lesy/kontakty/oz/mapy/gemer/ludovit-greiner.html, https://fony.dnes24.sk/clanky/10377-eset-dokaze-predvidat-buduce-hrozby, https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=jA9S5iY90aU, https://www.eset.com/sk/o-nas/press-centrum/eset-tlacove-spravy/spolocnost-eset-oslavuje-30-rokov-spustila-zaroven-kampan-3-za-2/

V ktorom roku vzniklo práve na Slovensku jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe?

Ktorý slovenský odborník získal v Juhoslávii titul kráľovský technický radca?

Kto vykonal prvú transfúziu krvi na Slovensku?

Ktorý slovenský odborník bol priekopníkom v oblasti práce s betónovými konštrukciami?

V ktorom roku prešiel prvý parný vlak územím Slovenska?

Ktorý odborník bol autorom prvých slovenských vysokoškolských učebníc z teoretickej elektroniky?

Ktorý učenec mal prezývku slovenský Schliemann? Okrem archeológie sa venoval aj geológii, mineralógii, paleontológii a botanike.

Ako znie meno jedného zo zakladateľov moderného slovenského lesníctva, ktorý v roku 1837 meraním dokázal, že najvyšším končiarom Tatier je Gerlachovský štít?

Čo znamená skratka legendárneho antivírusového softvéru NOD, ktorý vytvorili zakladatelia spoločnosti ESET?

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky