Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Súťaž Junior Internet vyhral projekt TripyTipy

Monika Tináková

Súťaž Junior Internet vyhral projekt TripyTipy

Autori portálu TripyTipy, Zdroj: TripyTipy

Autormi sú Petra Šenkárová, Marcela Belančinová, Zuzana Michalíková a Matej Jedlička.

V roku 2018 sa ešte ako spolužiaci na bilingválnej obchodnej akadémii pustili do zaujímavého projektu.

Petra Šenkárová, Marcela Beliančinová, Zuzana Michalíková a Matej Jedlička pretavili svoju cestovateľskú vášeň do projektu TripyTipy.

Založili cestovateľský portál, na ktorom spočiatku jednotlivo prinášali články z vlastných potuliek po podtatranskej krajine okolia Žiliny, odkiaľ pochádzajú. Neskôr pridali potulky aj spoločné.

So svojím projektom sa stali víťazmi v celoslovenskej súťaži Junior Internet, ktorú organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Keďže čitateľov portálu, ktorí zároveň radi cestujú, je nepochybne dosť, túto mladú partiu sme oslovili na rozhovor. Ten nám sprostredkoval Matej Jedlička.

Súťaž Junior Internet vyhral projekt TripyTipy1

Zdroj: TripyTipy

Slovensko má nepochybne množstvo krásnych miest, o ktorých ani sami Slováci nevedia. O čom je váš projekt?

Slovensko z trochu inej stránky. Chceli sme poukázať na nevšednejšie miesta, ktoré nie sú ľuďom veľmi známe. Napríklad málokto tuší, že vôbec existuje Košický hrad. A tiež sme chceli robiť niečo, čo nás všetkých štyroch spája a v čom sme sa našli, a to je cestovateľská vášeň.

Na začiatku sa náš portál zameriaval výhradne na články o cestovaní, segmentované na webe podľa krajov, no neskôr sme sa vďaka iniciatíve, ktorú prejavila Mia spolu s Peťou, posunuli o niečo ďalej. Nadviazali sme aj na menšiu spoluprácu s inými cestovateľmi a začali sme s nimi robiť rozhovory. Časom pribudli recenzie na cestovateľské knihy a aj rady a tipy, ktoré napomôžu nejednému cestovateľovi.

Prišli sme tiež s vlastnou hrou, ba dokonca s jedinečnou možnosťou zvanou TripPlánovač. Ten ako súčasť našej stránky umožňuje čitateľovi požiadať o vypracovanie plánu na výlet, ktorý mu bude šitý na mieru. V konečnom dôsledku ponúkame široké spektrum všetkého, čo si len viete predstaviť v spojitosti s potulkami po krajine.

Vás štyroch spája spoločný cieľ. Vidieť, že robíte to, čo vás baví. Komu takto pomáhate?

Portál TripyTipy.sk je určený pre širokú verejnosť bez obmedzenia veku či zamestnania. Je pre tých, ktorých spája cestovateľská vášeň, chcú získať užitočné rady spojené s návštevami rôznych miest v rámci Slovenska.

Je tiež pre ľudí, ktorých zaujímajú nevšedné miesta nachádzajúce sa v našej krajine, a hľadajú inšpiráciu alebo si jednoducho obľúbili spôsob, akým sa pozeráme na rôzne miesta a ako opisujeme naše cesty.

Tu musím podotknúť, že nejdeme podľa jednej šablóny. Tvorba každého jedného z nás je jedinečná a každý podáva informácie zo svojho uhla pohľadu. Každý vo svojich článkoch vyzdvihne „to svoje“.

Pre čitateľa je veľmi praktické napríklad zadanie e-mailu na našej stránke, vďaka čomu potom pravidelne dostáva upozornenia o novinkách na našom portáli a okrem toho získa možnosť stiahnuť si našu vlastnú cestovateľskú hru.

A ľudia na to reagujú? Využívajú to? Zaujímajú sa o vás, o cestovanie po našej krásnej krajine?

Jednoznačne sme pre našich čitateľov prínosom. Osoh prinášame aj ostatným ľuďom, ktorým môžeme sprostredkovať zážitok z cesty pomocou internetu, dať im užitočné rady a možnosť dozvedieť sa aj niečo, čo predtým nevedeli.

Chceli by sme písaním prispieť k aspoň malému zlepšeniu pohľadu Slovákov na našu malebnú krajinu. Ľudia v dnešnej dobe radšej cestujú do zahraničia a obdivujú veci, ktoré majú susedia bez toho, aby venovali pozornosť krásam, ktoré máme „na vlastnom dvore“. Povedal by som, že mnohým ľuďom u nás chýba akási národná hrdosť alebo radosť z toho, čo tu u nás máme.

Súťaž Junior Internet vyhral projekt TripyTipy2

Zdroj: TripyTipy

A potom ani nevieme, na čo všetko môžeme byť hrdí.

Presne tak. Neviem presne odhadnúť, či je to zapríčinené nezáujmom o poznávanie zaujímavostí krajiny, nevedomosťou alebo len tým, že sa človek nemá odkiaľ k takýmto vedomostiam dostať. Ale viem, že ľuďom, resp. spoločnosti celkovo, vždy prospeje, keď tu je nejaký úspech, ktorým sa môžu pochváliť, nejaká krása, ktorú môžu ukázať, alebo čin, ktorý ich vie inšpirovať. Mňa osobne by bavila táto práca rovnako bez ohľadu na to, či by sme mali desať čitateľov alebo by ich boli tisíce.

Váš projekt je veľmi originálny. Nič podobné v našom online priestore nie je? Zaplnili ste pomyselnú medzeru?

Podobný projekt som na Slovensku nenašiel. Alebo som sa k nemu nedopátral. Články sa totiž snažíme písať zaujímavou a pútavou formou, ktorá je otvorená bežnému čitateľovi a nie je určená len pre odbornú verejnosť, a to aj za účelom, aby ľudia nejaké súvislosti pochopili a možno si ich aj zapamätali.

Čo všetko sa dá ešte do budúcna s portálom spraviť? Plánujete nejaké inovácie v tomto zmysle?

S plánmi do budúcna sme v súčasnej dobe ešte opatrní. Obzvlášť preto, že už sme všetci na vysokej škole. Ja osobne dokonca pracujem na plný úväzok, a tak je potom trochu menej času na venovanie sa projektu. Robíme však všetko, čo sa dá, aby sme pokračovali v pravidelnom pridávaní článkov, prostredníctvom ktorých ľuďom pomôžeme, niečomu ich priučíme a, verím, aj zabavíme a prinesieme im pôžitok z čítania.

Určite chceme pokračovať v nadväzovaní spolupráce s inými cestovateľmi a rôznymi spoločnosťami, radi by sme sústredili pozornosť na náš TripPlánovač. Taktiež by sme chceli robiť jednoducho to, čo robíme doteraz, teda to, čo nás baví, čím je prinášanie nových a nových článkov z najkrajších a neraz aj neobjavených kútov Slovenska širokej verejnosti a hlavne našim stálym čitateľom.

Aký je tvoj osobný vzťah k rodnej krajine?

Mám veľmi rád Slovensko a ako chlapec, ktorý strávil značnú časť svojho detstva u starých rodičov na dedine, som si ho zamiloval. Teraz sa aj prostredníctvom mojich článkov snažím o to, aby sa naň ľudia pozreli rovnakými očami, ako vidím našu krajinu ja.

Link na portál: https://tripytipy.sk/o-nas/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky