Slovenské národné múzeum znovu otvorilo svoje priestory uzatvorené pre pandémiu. Vstup do interiérov je však zatiaľ možný len v skupine maximálne 5 ľudí a s respiračnou ochranou tváre.
Pod Slovenské národné múzeum (SNM) patrí 18 objektov v rámci celého Slovenska, ktoré sú už takmer všetky sprístupnené návštevníkom. SNM ich otváralo postupne, a to v období od 6. do 12. mája so záväzkom dodržať všetky bezpečnostné opatrenia v záujme ochrany zdravia návštevníkov aj zamestnancov inštitúcie.
Prehliadky sa riadia internými pokynmi múzeí
Skupinové prehliadky, lektoráty ani hromadné podujatia v múzeách nie sú v súčasnosti povolené. Spôsob prehliadky sa riadi internými pokynmi každého zo špecializovaných múzeí SNM.
Návštevníci si povinne dezinfikujú ruky prostriedkom umiestneným pri vstupe do múzea a absolvujú meranie telesnej teploty. Pri pohybe v priestoroch múzea sa odporúča ochranná vzdialenosť medzi osobami minimálne 2 metre. Na výpočet maximálneho počtu návštevníkov, ktorí sa môžu zdržiavať naraz v jednotlivých múzejných objektoch, bude použitý koeficient 25 m2/osoba.
Občerstvenie v múzeách je dočasne možné len v exteriéri bufetov a terás, v súlade s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia.
Sprístupnenie múzeí SNM sa realizovalo v súlade s príkazom Natálie Milanovej, ministerky kultúry. Jej cieľom je koordinovať obmedzenia a postupne uvoľniť opatrenia vytvorené v čase pandémie v organizáciách, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
„Veľmi nás teší, že po týždňoch karantény naše múzeá znovu privítajú prvých návštevníkov. Spoločne s krízovým štábom, riaditeľmi špecializovaných múzeí a ostatnými zamestnancami SNM sme v krátkom časovom období pripravili všetko potrebné pre ich bezpečnú prevádzku. Veríme, že život, ktorý sa sem vráti, pomôže preklenúť zložité obdobie, ktoré poznačilo kultúrne inštitúcie, ako aj celú spoločnosť,“ uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.
Historické múzeum pripravilo pre malých aj veľkých milovníkov histórie legendy o panovníkoch Uhorska. Prvý diel je o panovníkoch z rodu Arpádovcov. Zdroj: SNM
Sprístupnené expozície Slovenského národného múzea v máji 2020
Múzeá SNM v Bratislave: Archeologické múzeum; Historické múzeum; Hudobné múzeum; Prírodovedné múzeum; Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku; Múzeum kultúry karpatských Nemcov; Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku; Múzeum židovskej kultúry.
Ďalšie otvorené múzeá SNM na Slovensku: Múzeum Červený Kameň v Častej; Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre; Múzeum Bojnice v Bojniciach; Múzeum Slovenských národných rád v Myjave; Múzeá v Martine; Spišské múzeum v Levoči; Múzeum rusínskej kultúry v Prešove; Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku; Múzeum Betliar v Betliari; Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a Pamätník L. van Beethovena v kaštieli v Dolnej Krupej.
Spoločne s otvorením expozícií a výstav budú v máji 2020 sprístupnené aj priestory vonkajších areálov múzeí SNM (parky, záhrady, atď.), avšak s výnimkou historického parku kaštieľa v Dolnej Krupej, ktorý bude otvorený začiatkom júna 2020.
Výstava Divadelné storočie: stopy a postoje
Pri príležitosti celoslovenského projektu Rok slovenského divadla SNM – Historické múzeum otvorilo koncom februára reprezentatívnu výstavu pod názvom Divadelné storočie: stopy a postoje. Po jej opätovnom otvorení si môžete výstavu pozrieť na 2. poschodí Bratislavského hradu v predĺženom termíne do 30. júna 2021.
Výstava detailne mapuje sto rokov profesionálneho divadla na Slovensku a prepája ho so súvislosťami, ktoré predchádzali jeho vzniku. Odhaľuje jeho hlavné smery, udalosti a osobnosti od začiatkov až po súčasnosť a zvýrazňuje tie kultúrno-spoločenské udalosti, ktoré najviac vplývali na jeho rozvoj.
Aj výstavu na Bratislavskom hrade si teraz môžete pozrieť v pohodlí domova alebo v škole. Návšteve sa to však nevyrovná. Zdroj: SNM
Múzeum doma a v škole
SNM – Historické múzeum sprístupnilo počas pandémie koronavírusu postupne svoje aktuálne výstavy a zbierkové predmety širokej verejnosti prostredníctvom internetu online. Súčasným heslom múzea je #muzeumkvamdomov, pod ktorým zverejňuje videoprednášky pre mladých i starších poslucháčov. Pod týmto hashtagom nájdete na sociálnych sieťach múzeá i predstavené zbierkové predmety.
Múzejní pedagógovia Slovenského národného múzea pripravili programové materiály, ktoré zábavnou formou umožnia získať nové poznatky aj predškolákom či žiakom. Materiály zároveň poslúžia pedagógom ako pomôcka pri vyučovaní. Sú k dispozícii na stiahnutie TU.
Pracovníci múzea veria, že sprístupnením materiálov a zverejnením prednášok uľahčia, vzhľadom na aktuálne obmedzené podmienky vyučovania, prácu učiteľom a rodičom. Slovenské národné múzeum ponúka materiály na stiahnutie vo vybraných múzeách:
- SNM – Historické múzeum v Bratislave,
- SNM – Múzeum Slovenských národných rád,
- SNM – Múzeá v Martine,
- SNM – Spišské múzeum,
- SNM – Múzeum rusínskej kultúry.
Marta Bartošovičová
Zdroj: Slovenské národné múzeum