Vstúpte do letnej herne v galérii a presvedčte sa, že kreslenie je zábava a tvorivosť je v každom z nás! V Kunsthalle LAB na Námestí SNP 12 v Bratislave sa výkladový galerijný priestor dočasne mení na kreatívny ateliér. Je určený najmä pre rodiny s deťmi a je v ňom dovolené kresliť aj na stenu.
Špeciálny prázdninový ateliér je otvorený v Kunsthalle LAB od 27. júla do 13. septembra 2020 (denne okrem utorka). Ponúka možnosť aktívne si oddýchnuť a stráviť spoločný čas s tými, ktorí si chcú vyskúšať tvorivé experimenty s kresbou.
Návštevníci a okoloidúci chodci si v priestore Kunsthalle LAB už zvykli na rôzne experimentálne podoby súčasného umenia. Tento komunikatívny bezbariérový priestor, v ktorom vďaka skleneným stenám mizne hranica medzi interiérom a exteriérom, sa jeho tvorcovia rozhodli dočasne premeniť a ponúknuť ho verejnosti ako komunitné miesto, kde si môžu oddýchnuť prostredníctvom tvorivých aktivít venovaných kresbe.
Tohtoročná situácia spôsobená koronavírusom priniesla aj do života galerijných inštitúcií na Slovensku zmeny dlhodobých výstavných plánov. Kunsthalle Bratislava na nečakanú situáciu reaguje posilnením vzdelávacej funkcie inštitúcie priamo vo výstavnom priestore.
O kresbe, ako ju nepoznáte
Kresba spája svet umenia a každodenného života, svet detí i dospelých. Je univerzálnym jazykom, ktorému rozumie každý. Využívame ju v rôznych oblastiach života a dá sa ňou vyjadriť oveľa viac, ako tušíme. Deti vedia, že kresliť sa dá nielen ceruzkou alebo farbičkami na papier, ale bez rozpakov rady kreslia aj na stenu. V tejto herni je to dovolené!
Ateliér Kunsthalle LAB je voľne inšpirovaný publikáciou Nakresli si ovečku. O kresbe, ako ju nepoznáte, ktorú pripravili Daniela Čarná a Lucia Kotvanová, galerijné pedagogičky KHB, a vydalo ju Kunsthalle Bratislava (KHB) v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART, s. r. o. v novembri minulého roka. Jej názov odkazuje na Malého princa a jeho prosbu: „Nakresli mi ovečku!“ Poukazuje na neobmedzené hranice našej fantázie a jedinečnosť vnímania. Obsahuje 35 príbehov kresby v umení aj mimo neho. Zasiahnuť do jej deja môže každý, kto tvorivosť vníma ako dôležitú súčasť svojho života.
„Na workshopoch sa často stretávame s postojmi k dielam typu: to by som dokázal aj ja! Ale keď účastníkov vyzveme k spolupráci a tvoreniu, zdráhajú sa, že nevedia pekne kresliť. Práve to sú pre mňa bariéry, ktoré by sme chceli knižkou narušiť. Kresliť vie každý a neexistuje len jeden správny spôsob. Kresba má tisíc podôb a niektoré z nich sme sa rozhodli ukázať v knižke ako inšpiráciu k vlastnej tvorivosti,“ vysvetlila v čase vydania knihy Lucia Kotvanová.
Hravé vzdelávanie a rozvoj tvorivosti
„Vysunutím ateliéru, ktorý je počas roka situovaný vnútri budovy, teda do viditeľného priestoru Kunsthalle LAB chceme umožniť prístup aj tým návštevníkom, ktorí za umením bežne nechodia, a predstaviť galériu ako komunitné a živé centrum hravého vzdelávania a rozvoja tvorivosti, ktorá nie je len doménou umelcov. Sprístupnením herne zároveň reagujeme na aktuálnu situáciu po neplánovanom útlme počas pandémie, keď mnohí z nás ostávajú prázdninovať doma. Preto sme sa rozhodli vytvoriť aktívnu zónu tvorivého oddychu v centre Bratislavy a pozvať rodiny, ale aj každého návštevníka k opakovanej participácii na projekte, v ktorom môže každý zanechať vlastnú kresbu ako stopu svojej prítomnosti,” hovorí Daniela Čarná.
„Sme zvedaví, aké zistenia tento experiment prinesie. Turizmus sa viac-menej zastavil a iba málo ľudí cestuje. Veľmi obmedzená je naďalej aj medzinárodná prevádzka umenia. Rozhodli sme sa preto na chvíľu zmeniť funkciu galérie a upriamiť pozornosť na jej vzdelávací a komunitný potenciál,“ uvádza Nina Vrbanová, riaditeľka Kunsthalle Bratislava.
Kunsthalle Bratislava (KHB) je nezbierkotvorná galéria, ktorá prezentuje výstavy domácich a zahraničných vizuálnych umelcov. Sídli v priestoroch Domu umenia v centre Bratislavy a jej poslaním je mapovať a sprístupňovať aktuálne vizuálne umenie domácemu i zahraničnému publiku. Vznikla na základe rozhodnutia Ministerstva kultúry SR (k 1. januáru 2014) ako výsledok dlhoročnej iniciatívy výtvarníkov a teoretikov, ale aj širšej kultúrnej verejnosti za vytvorenie reprezentatívneho výstavného priestoru v hlavnom meste. Pôvodne bola založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení (SCVU) a organizačne spadala do štruktúry Národného osvetového centra (NOC). Od júla 2016 je úsekom Slovenskej národnej galérie (SNG) s osobitným štatútom.
Kunsthalle kladie dôraz aj na vzdelávaciu funkciu, a to prostredníctvom mediátorov, ktorí komunikujú s návštevníkmi výstav, programov pre deti a školy pod názvom Kunsthalle KIDS. Pre dospelých pripravujú workshopy, akým je Experiment Umenie, prednášky i diskusie.
(MB)
Zdroj a foto: Kunsthalle Bratislava
https://kunsthallebratislava.sk/
https://kunsthallebratislava.sk/event/nakresli-si-ovecku-o-kresbe-ako-ju-nepoznate