Identifikácia kľúčových parametrov udržateľnej výkonnosti priemyselných podnikov v podmienkach multikultúrneho prostredia. Výmena poznatkov v rámci alternatívnych ekonomických systémov za účelom rozvoja udržateľného regiónu. Automobilová Junior Akadémia (2016 – 2017). Vplyv koexistencie rôznych generácií zamestnancov na udržateľnú výkonnosť organizácií. To je len malá ukážka vedecko-výskumnej činnosti Ing. Jaroslava Holečka, PhD., ktorému Vedecká rada Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne udelila na svojom slávnostnom zasadnutí v stredu 25. apríla 2018 čestný titul doctor honoris causa Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Jeho vedecko-výskumná činnosť je spojená predovšetkým s intenzívnou spoluprácou s Materiálovotechnologickou fakultou Slovenskej technickej univerzity, kde participoval na príprave a realizácii viacerých vedecko-výskumných projektov. Dosiahnuté výsledky z riešenia uvedených projektov, ako aj poznatky zo svojej bohatej praktickej činnosti prezentuje na medzinárodných vedeckých konferenciách na Slovensku, Maďarsku Portugalsku, Nemecku, Rakúsku či Taliansku a publikuje vo vedeckej a odbornej literatúre.
Čestný titul doctor honoris causa Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne nie je len ocenením prínosu Ing. Jaroslava Holečka, PhD. v oblasti vedy a výskumu. Je ocenením aj medzinárodne uznávanej osobnosti predovšetkým v oblasti priemyselného inžinierstva, špecificky so zameraním na manažment ľudských zdrojov, vzdelávanie a riadenie výkonnosti zamestnancov a interkultúrny manažment a v neposlednej rade aj ocenením vzájomných vzťahov medzi kandidátom a Alma mater.
Ing. Jaroslav Holeček, PhD. pôsobil vo funkcii prezidenta Zväzu automobilového priemyslu a ako zástupca zamestnávateľských zväzov inicioval transformáciu odborného vzdelávania a prípravy absolventov pre potreby trhu práce. Akademický titul získal v roku 1978 v odbore Elektrotechnika a elektrotechnológia na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Doktorandské štúdium v odbore priemyselné inžinierstvo ukončil v roku 2014 na Ústave priemyselného inžinierstva a manažmentu na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Z profesijného životopisu Ing. Jaroslava Holečka, PhD. môžeme spomenúť, že od roku 1979 prešiel rôznymi pracovnými skúsenosťami: od špecialistu na oddelení investícií až po riadiacu pozíciu riaditeľa Stredného odborného učilišťa strojárskeho v Trnave, ktorým bol v rokoch 1984 až 1992.
Od roku 1992 pôsobí v koncerne Volkswagen, najskôr v Bratislave na pozíciách odborného referenta a supervízora personálneho útvaru až po člena predstavenstva pre personálnu oblasť. Od roku 2001 bol členom predstavenstva pre rovnakú oblasť v portugalskom závode Volkswagenu v Setúbale, v roku 2005 sa opäť vrátil do Volkswagen Slovakia a. s. a od roku 2008 bol poverený riadiť personálnu oblasť v ruskej Kaluge. Od roku 2011 je uvoľneným manažérom Volkswagen Slovakia a. s. pre projekt spolupráce s univerzitami a vedeckým pracovníkom v Ústave priemyselného inžinierstva a manažmentu na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity so sídlom v Trnave.
Od roku 2012 do roku 2015 zastával funkciu prezidenta Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky. A v rokoch 2015 až 2017 bol jeho výkonným viceprezidentom.
Počas svojej viac ako 30 ročnej praxe sa stal odborníkom v oblasti riadenia ľudských zdrojov, vzdelávania, priemyselného manažérstva a automobilového priemyslu. Od roku 2012 je ako zástupca zamestnávateľských zväzov iniciátorom transformácie odborného vzdelávania a nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave absolventov na povolanie pre potreby trhu práce. Je viceprezidentom Republikovej únie zamestnávateľov, členom Akreditačnej komisie, poradného orgánu Vlády Slovenskej republiky a predsedom výboru pre vzdelávanie pri Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore.
S univerzitným životom zostal spätý prostredníctvom členstva vo viacerých vedeckých radách a správnych radách slovenských univerzít.
Informácie poskytla: Ing. Lucia Pušicová, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová)
Foto:
Uverejnila: VČ