Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bill Gates oznámil, že plánuje vypadnúť z rebríčka najbohatších ľudí sveta

VEDA NA DOSAH

Zakladateľ Microsoftu a štvrtý najbohatší muž sveta venuje na charitu ďalšiu časť svojho bohatstva – 20 miliárd dolárov.

Bill Gates na Mníchovskej konferencii bezečnosti v roku 2017. Foto: Kuhlmann/MSC. Zdroj: Wikimedia Commons

Bill Gates na Mníchovskej konferencii bezpečnosti v roku 2017. Foto: Kuhlmann/MSC. Zdroj: Wikimedia Commons

Spravodajský portál CNN informuje, že Bill Gates presúva 20 miliárd dolárov zo svojho bohatstva do Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, ktorá zvyšuje výdavky v súvislosti s globálnymi výzvami vrátane pandémie a vojny na Ukrajine.

Gatesovci, jedni z najväčších filantropov na svete, plánujú do roku 2026 zvýšiť výdavky nadácie o 50 percent v porovnaní s úrovňou, ktorú dosahovala pred pandémiou. To znamená, že namiesto šiestich miliárd dolárov ročne do nej teraz presmerujú deväť miliárd dolárov ročne.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa primárne zameriava na zlepšenie globálneho zdravia, rodovú rovnosť a vzdelávanie.

Nadáciu vedú spolu napriek tomu, že sa rozviedli

I keď Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu, a Melinda French Gatesová v máji 2021 oznámili, že sa rozvádzajú, dohodli sa, že nadáciu budú viesť spoločne ďalšie dva roky. Berú to však ako skúšku: ak by pre rozvod nedokázali spoločne fungovať ani v tomto smere, Melinda Gatesová môže zo svojej pozície rezignovať a dostať od exmanžela odstupné. Za nadáciu by potom zodpovedal iba on.

Ešte pred rozvodom sa zaviazali, že väčšinu svojho bohatstva darujú nadácii, ktorú spolu založili pred dvadsiatimi rokmi, a investujú aj do ďalších filantropických aktivít.

Podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg predstavuje celkový majetok Billa Gatesa približne 114 miliárd dolárov, pričom väčšina z neho je viazaná na akcie Microsoftu.

Bill a Melinda Gatesovci. Foto: Kjetil Ree. Zdroj: Wikimedia Commons

Bill a Melinda Gatesovci. Foto: Kjetil Ree. Zdroj: Wikimedia Commons

Bill Gates: Mám povinnosť vrátiť svoje zdroje spoločnosti

Bill Gates však nemá ambíciu držať sa na vrchných priečkach rebríčka navždy. „Budem zostupovať a nakoniec zo zoznamu najbohatších ľudí sveta vypadnem,“ napísal Gates 13. júla 2022 na twitteri. „Mám povinnosť vrátiť svoje zdroje spoločnosti spôsobom, ktorý bude mať najväčší vplyv na zlepšenie života. Dúfam, že k rovnakému rozhodnutiu pristúpia aj ďalší ľudia s veľkým bohatstvom a privilégiami.“

Gatesovci nie sú prví, ktorí sa rozhodli rozdať majetok a nechať si z neho len toľko, koľko skutočne potrebujú na život. Warren Buffett, zakladateľ spoločnosti Berkshire Hathaway (podľa aktuálneho rebríčka Forbes je piatym najbohatším človekom sveta) a blízky priateľ Billa Gatesa, v roku 2006 vyhlásil, že 99 percent svojho majetku venuje na filantropiu, napísal spravodajský portál Fortune. V roku 2021 dosiahol polovicu tohto cieľa, pričom najväčšia časť Buffettovho majetku putovala práve do Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov a zvyšnú časť prerozdeľuje do ďalších štyroch charitatívnych organizácií.

Miliardárov filantropov je ešte viac

Rebríčku najväčších filantropov spomedzi amerických miliardárov podľa magazínu Forbes kraľuje práve Warren Buffett (na filantropiu venoval už 46,1 miliardy dolárov). Za ním nasledujú Gatesovci (na dobročinné účely venovali 33,4 miliardy dolárov), nasleduje biznismen a filantrop George Soros (na charitu dal 18,1 miliardy dolárov), za ním biznismen Michael Bloomberg, zakladateľ Bloomberg L. P. Piatou v poradí je MacKenzie Scottová, majiteľka štvrtinového podielu Amazonu, ktorý získala po rozvode s Jeffom Bezosom, a za ňou nasleduje dvadsať ďalších veľkých donorov.

Zdroje: CNN, Fortune, Forbes
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky