Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zánik a začiatok vesmíru a civilizácií na AFO50

VEDA NA DOSAH

Keď niečo náhle končí, niečo nové začína. Ústredná programová sekcia AFO50 nazvaná ZÁNIK A ZAČIATOK reflektuje vznik vesmíru, zrodenie moderného človeka aj žiarivý vzostup a strmý pád celých kultúr. V rámci bloku na festival zavíta egyptológ Miroslav Bárta, experimentálny archeológ Pavel PAVEL aj spolutvorca seriálu Vikingovia, Einar Selvik.

Dobyvatelia stratenej hrobky

Egyptská aj mayská civilizácia dosiahli absolútneho vrcholu. Aká k nemu bola cesta? Foto: wikipedia.org/flickr.comA prečo na samotnom vrchole prišiel kolaps? Čo boli príčiny pádu týchto kultúr? Jedným z hostí sekcie Zánik a začiatok, na jubilejnom AFO50, bude český egyptológ Miroslav Bárta, ktorý sa priamo podieľal na nedávnom medzinárodnom úspechu českých archeológov. V Egypte pomohol nájsť hrobku doteraz neznáme kráľovnej Chentkaus III. Na festival zavíta aj experimentálny archeológ Pavol Pavla, ktorý so svojim tímom názorne preukázal, ako presne sa legendárne kamenné sochy ocitli na Veľkonočnom ostrove. Osobne uvedie projekciu, vo svojej dobe ostro diskutovaného historického snímku, Mela Gibsona – Apocalypto o deštruktívnom konci mayskej civilizácie.

Foto: wikipedia.org/flickr.comProgramová sekcia Zánik a začiatok v sebe obsahuje všetko, o čo sa AFO dlhodobo snaží. Poskytnúť interdisciplinárne a nevtieravý pohľad z neobvyklých uhlov na zdanlivo bežná témy. Onen „zánik“ nám dáva priestor pozrieť sa nielen na pády kultúr a náboženstiev, ale tiež na nové začiatky, ktoré pád niečoho starého vždy prináša. Staré, teda zanikajúce a nové, teda vznikajúce v tomto historickom kontexte nemusí nutne znamenať horšie a lepšie,“ približuje hlavnú myšlienku sekcie programový riaditeľ festivalu Jakub Ráliš.

Na festival vtrhnú Vikingovia

Foto: wikipedia.org/flickr.comSvoj priestor v rámci sekcie dostanú aj obávaní škandinávski moreplavci Vikingovia, resp. ich kultúra, ktorá sa v priebehu storočí 8. – 11. rozšírila po celej Európe, okrem iného aj vďaka osobitému a progresívnemu fungovaniu spoločnosti a príbuzenstva. Práve na tému severskej kultúry, mytológie a hudby prehovorí Einar Selvik – skladateľ hudby pre aktuálny historický seriál Vikingovia a člen hudobnej formácie Wardruna, ktorej skladby vychádzajú z prastarých severských run.

Zdroj: AFO

Foto: wikipedia.org/flickr.com

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky