Emma Záhradníková je maturantkou zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Vybrala si Grafický dizajn a momentálne sa pripravuje na prijímačky na vysokú školu s rovnakým zameraním.
Vyrastala v umeleckej rodine a od malička ju zaujímali technológie a dizajn. Podľa toho si osvojila aj záľuby a koníčky, ktoré sú s tým spojené. „Venujem sa dizajnu, dejinám umenia, 3D grafike a fotografovaniu. Popri škole a štúdiu spolupracujem na mnohých projektoch s rôznymi firmami a organizáciami,“ prezradila Emma.
Krátko po súťaži Junior Internet, v ktorej sa so svojou prácou zaradila medzi víťazov, ju oslovila globálna agentúra z Kanady, ktorá sa zaoberá marketingom mobilných aplikácií. Chceli by s ňou spolupracovať a ponúkli jej pozíciu externého grafika. „Som veľmi rada, že sa mi aj vďaka tejto súťaži podarilo získať skúsenosti v oblasti dizajnu mobilných aplikácií a posunúť sa tak na vyššiu úroveň,“ povedala. Mladú šikovnú študentku sme požiadali o rozhovor.
Emma, tvoj projekt súvisí s hudbou. Popíš nám ho bližšie. S čím si išla do súťaže?
Do súťaže JuniorDESIGN som sa prihlásila s projektom s názvom SlowDown. Je to mobilná hudobná aplikácia, teda platforma na počúvanie hudby. Projekt začínal ako školská polročná klauzúrna práca. Toto zadanie ma natoľko nadchlo, že som sa mu začala venovať čoraz intenzívnejšie a stal sa z neho osobný, neskôr realizovaný projekt.
Aby sme si to vedeli bližšie predstaviť, ako funguje táto aplikácia a prečo v nej dominuje modrá farba?
Aplikácia SlowDown odkazuje na dnešnú uponáhľanú dobu, plnú stresových situácií. Hlavnú myšlienku nesie motto „SlowDown and listen to music“. V preklade „Spomaľ a pusti si hudbu.“ Vyniká svojím originálnym dizajnom, ale aj farebnosťou. Zvolila som modrú farbu, ktorá je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami, podporujúcimi uvoľnenie a vyrovnanosť. Je to offline platforma, to znamená, že prehráva pesničky z mobilu, čiže nie je závislá od internetového pripojenia. Je teda na užívateľovi, aký druh hudby si zvolí na prehrávanie v aplikácií.
Offline platformu určite ocení nejeden užívateľ. Tvoj zámer bol však aj iný, a tým je reagovať na uponáhľaný svet, v ktorom žijeme. Podarilo sa ti to?
Už v takomto mladom veku pociťujem vonkajšie vplyvy a nároky na seba a svoje okolie. Dnešná uponáhľaná doba prináša mnohým, nie len mladým ľuďom, stres a napätie. Núti nás žiť rýchlo a tým pádom nezdravo. Táto aplikácia na to reaguje a navádza k tomu, aby sa ľudia naučili oddychovať pri hudbe a aspoň trochu spomalili.
A reagujú takto „tvoji“ užívatelia? Darí sa im spomaliť, viac sa upokojiť a doslova oddychovať?
Tento projekt bol prezentovaný už niekoľkokrát na rôznych podujatiach a mala som možnosti všimnúť si, ako ľudia reagujú. Spätná väzba bola pozitívna a motivujúca. Dokonca za mnou prišlo niekoľko ľudí, že by si aplikáciu radi stiahli a používali.
Prečo si sa prihlásila do súťaže? Verila si od začiatku, že vyhráš?
Prihlásila som ho do súťaže zo zvedavosti. Chcela som počuť názor od poroty a širšej verejnosti. Verila som tomuto projektu, aj keď konkurencia bola silná. V deň súťaže a prezentácií vládlo medzi nami súťažiacimi napätie. Prezentácia pred komisiou a veľkou sálou plnou ľudí bola naozaj náročná.
Tvoje úsilie však bolo odmenené a pocit spokojnosti je určite odmenou. Prečo je podľa teba dôležité vnímať veci okolo seba aj esteticky, dizajnovo?
Grafický dizajn je všade okolo nás a má na dnešnú spoločnosť veľký vplyv. Úloha grafického dizajnéra je reagovať na vonkajšie podnety a vizuálne ich spracovať tak, aby podali myšlienku ďalej a donútili diváka zamyslieť sa. SlowDown bol jeden z mojich postrehov a reakcií na dnešnú dobu.
Čo sa bude s projektom diať v najbližšej dobe? Máš veľké plány?
Aplikácia je momentálne stále v procese vývoja. Dostala novú podobu rozhrania UI a taktiež sa testuje aj UX. Na jednej z mojich prezentácií padla otázka, či plánujem do budúcna pracovať s aplikáciou aj na online báze. Bohužiaľ, moja odpoveď nebola kladná, nakoľko sme na aplikáciu spolu s programátorom Matejom sami a online databázy mobilných aplikácií sú už náročnejšie na čas aj skúsenosti. Nepovažujeme to za vylúčené, no v blízkej budúcnosti by sme sa chceli zamerať na detaily z offline oblasti a funkčnosť.
Držíme palce, aby sa to podarilo a ďakujeme za rozhovor.
Emma Záhradníková
Spracovala: Monika Hucáková pre Vedu na dosah
Foto: AMAVET, archív E. Záhradníkovej
Uverejnila: ZH