
Výsledky Interaktívnej Konferencie Mladých vedcov 2016 sú vyhlásené! Občianske združenie PREVEDA, ktoré je hlavným organizátorom tejto inovatívne realizovanej konferencie zameranej na vybrané odbory prírodných, lekárskych a chemických vied, odovzdalo v aktuálnom ročníku 28 ocenení.
Slávnostné udelenie ocenení v Bratislava bolo umocnené zaujímavým sprievodným programom, v ktorom sa spájalo hudobné a vedecké umenie. Vyhlasovanie výsledkov bolo sprevádzané prednáškami hostí na tému s príznačným podtitulom „Budúcnosť už klope na dvere“, kde pozvanie prijali Mgr. Daniel Nagaj, PhD. s prednáškou „Čo nám príroda (ne)dovolí vypočítať?“, doc. Mgr. Mário Ziman, PhD. s prednáškou „Podivné pravdepodobnosti“, obaja z Fyzikálneho ústavu SAV a podpredsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), Dr. Michaela Musilová s prednáškou „Bádať ako astrobiológ – to je žiť život v extrémoch“.
Víťazi ceny PREVEDA a „Špeciálnej ceny“
Celkovou víťazkou konferencie, ktorú poskytuje Globálna chemická spoločnosť BASF vo forme finančnej podpory na rozvoj vedeckých cieľov absolútneho víťaza, sa stala a cenu PREVEDY získala vynikajúca doktorandka Chemického ústavu SAV, Ing. Dominika Pihíková s prácou pod názvom „Ultrasenzitivne lektinové biosenzory pre včasnú detekciu rakoviny prostaty“. Dominika sa vo svojej štúdii zameriava na biosenzory s využitím pri glykoprofilácii onkologických biomarkerov. Snaží sa vyvinúť nové metódy a postupy pre študovanie glykozylačných zmien u pacientov s diagnostikovanou rakovinou prostaty, ktoré by mohli mať význam v klinickej praxi.
„Špeciálnu cenu“, ktorá bola tento rok odovzdávaná pri príležitosti 10-tich rokov pôsobenia OZ Preveda, boli ocenené tri autorské tímy, ktorých príspevky vznikli na základe úspešnej tímovej spolupráce a spoločne prezentujú zaujímavý a vysoko kvalitný výskum. Ocenená bola práca autora Mgr. Petra Bališa PhD. z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV pod názvom „Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu“. Ďalšou ocenenou bola Mgr. Lenka Slušná z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, s prácou „Optická charakterizácia polymérov založených na benzo [1,2-b;4,5-b´]ditiofén derivátoch na prípravu fotovoltických článkov.“ Špeciálnu cenu pre tímových hráčov získala aj Mgr. Martina Zamorová, z Chemického ústavu SAV, s prácou „Štúdium glykozylačných zmien biomarkerov kolorektálneho karcinómu pomocou glykoproteínovej microarray využívajúcej lektíny“, kde vynikajúci odborný tím jej kolegov z Chemického ústavu SAV výborne dotvárali odborníci zo Srbska.
![]() |
![]() |
8. ročník konferencie za nami
Vedecké prednášky, vysoká kvalita prihlásených odborných prác účastníkov konferencie, diskusná interakcia, ako aj priateľská atmosféra spoločne poukázali na vysokú odbornosť, kvalitu študovaných problematík, ako aj záujem o túto originálnu formu prezentácie vedeckých štúdií a ich predkladateľov.
„Spolupráca Občianskeho združenia Preveda s partnermi projektu, ako aj generálnym partnerom spoločnosťou BASF, je výborná ukážka ako efektívne a priamo podporiť vedecké snaženie mladej vedeckej obce. Vytvorenie vhodných podmienok pre výskum a experimentálnu prácu je základný pilier pre následnú prezentáciu dosiahnutých špičkových výsledkov. Účastníci konferencie sa každoročne prezentujú vysoko hodnotnými odbornými štúdiami a odvádzajú kus úctyhodnej a kvalitnej práce, za čo im patrí obrovský obdiv a uznanie. Veríme, že tento moderný spôsob vzdelávania ponúkol opäť množstvo skvelých originálnych prác a zaujímavých diskusií. Jednotlivé príspevky sa kumulujú v stále narastajúcej databáze abstraktov v elektronickom zborníku (www.abstracts.preveda.sk), ktorý ponúka nespočetné množstvo aktuálnych a užitočných vedeckých informácií…“ dodal Ing. M. Ferko z Občianskeho združenia PREVEDA.
Prostredie interaktívnej konferencie
Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj: súvisiaca tlačová správa
Foto: Archív OZ Preveda