Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecká šou a ďalšie podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa detí

VEDA NA DOSAH

Skok do vedy; zdroj: www.fpv.ukf.sk

Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatkom detí v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku ho oslavujeme 1. júna, a to už od roku 1952. MDD je príležitosťou na organizovanie rozmanitých akcií či stretnutí, ktoré deťom prinesú veľa radosti a zážitkov. Tohoročné oslavy MDD v rámci celého Slovenska sa začali už od 28. mája a pokračujú minimálne do 5. júna 2016. Ponuka je pestrá, každý si príde na svoje. Z nepreberného množstva podujatí sme vybrali aspoň niektoré, ktoré sa dotýkajú vedy.

Unikátna výstava IQLANDIA v Trenčíne

V centre Max Trenčín v čase od 29. mája do 12. júna 2016 môžu vzhliadnuť malí i veľkí unikátnu výstavu IQLANDIA, kde je vystavených celkom 34 zaujímavých prvkov (rôznych exponátov a panelov optických klamov). Vystavené exponáty slúžia i ako zábavná pomôcka pri výučbe niekoľkých predmetov ako fyzika, chémia a ďalšie predmety. Je tu možnosť aj súťažiť medzi jednotlivými školami alebo triedami, kde vybraní zástupcovia súťažia v preukázaní svojich vedomostí.

Víťazná trieda získa dary od IQLANDIA – vstupenky do IQLANDIA Liberec alebo Science centra Liberec a od obchodného centra Max Trenčín je pre silového víťaza pripravený Let balónom.

Vystavené exponáty na výstave IQLANDIA: Odtlačok tela • Čierna diera • Pytagorova veta • Planetárny stôl • Simulátor videnia • Vzduchové delo • Silák • Harfa • Hyperboloid • Viskozita • Labyrint • Fakírove stoličky – 6 ks • Postreh • Rýchlosť reakcie • Frekvencia • Obrys štátov • Obrys stavieb • Hádanky • Prevrátené písmo • Skleníkový efekt • Klúčovacie plátno – exkluzívne pre OC Max Trenčín • Vyhrab dinosaura • Vymeň koleso • Optické klamy – základný panel • Optické klamy – 10 veľkých panelov.

SCIENCE SHOW v Trenčíne 4. 6. 2016

V rámci výstavy IQLANDIA je v OC MAX Trenčíne pripravená Science show (vedecká šou), ktorú v sobotu 4. júna 2016 predvedú vyškolení pracovníci IQLANDIA Liberec. Prvá show v rozsahu 45 minút, plná zaujímavých pokusov s ohňom, tekutým dusíkom a ďalšími zaujímavými prvkami začne o 14.00 hod. a druhá show o 16.00 hod. Deťom ponúknu zdarma cukrovú vatu a čokoládové perníčky.

Organizátor výstavy je ELSET, s. r. o., Liberec.

Zdroj: http://www.ocmax.sk/trencin/clanok/3292-vystava-iqlandia

 

Deň detí s astronómiou v Prešove 4. 6. 2016

Vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove v sobotu 4. júna 2016 od 14.00 do 18.00 hod. bude pripravený pestrý program pre deti. Za vstupné 1,50 EUR čaká na záujemcov nezabudnuteľný zážitok zo stretnutia s astronómiou, tvorivé dielne a krst knihy Žofkoviny.

 Zdroj:  http://www.astropresov.sk/

 

Vedecký deň detí – SKOK DO VEDY v Nitre 3. 6. 2016

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí vysokoškolskí pedagógovia Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre v spolupráci s občianskym združením VIAC AKO UČENIE pripravili VEDET – Vedecký deň detí s názvom Skok do vedy. Je určený deťom z materských škôl a žiakom prvých ročníkov základných škôl v Nitre.

Cieľom podujatia je umožniť deťom urobiť svoj prvý skok do vedy a aspoň na chvíľu sa stať vedcom v oblasti fyziky, matematiky, chémie, biológie, geografie či ekológie. Vyskúšajú si tiež, aké je to byť záchranárom.

Odborníci z rôznych katedier Fakulty prírodných vied UKF pripravili pre deti zaujímavé ukážky z jednotlivých oblastí, ktoré sú prispôsobené ich veku. Budú pripravené viaceré stanovištia, na ktorých sa deti dozvedia o svete mikroorganizmov, budú môcť pracovať s mikroskopom, kresliť pomocou spirografu, zabavia sa s matematickými hračkami, pohrajú sa s bublinami a so zvukom, budú môcť programovať a stavať rôzne priestorové objekty.

Podujatie sa uskutoční v piatok 3. júna 2016 od 9.00 do 13.00 hod. v priestoroch Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Tr. A. Hlinku 1. Od 11.00 hod. sú brány UKF otvorené aj pre širokú verejnosť.

Vzhľadom na kapacitu priestorov je nutné sa na akciu prihlásiť. Je predpoklad, že každá skupina zotrvá v priestoroch univerzity cca 1 hodinu. Neohlásené skupiny sa nebudú môcť zúčastniť. 

Termín prihlasovania: do 1. 6. 2016 o 14.00 hod. na linke

Zdroj: https://www.fpv.ukf.sk/sk/687-vedet-vedecky-den-deti-skok-do-vedy

 

Celé Slovensko číta deťom – čitateľské maratóny

Staromestská knižnica v Bratislave sa i tohto roku zapojí do celoslovenských projektov na podporu čítania. V rámci Týždňa čítania deťom „Celé Slovensko číta deťom“ budeme čítať: 

  • 1. júna 2016 o 14.00 hod., pobočka na Západnom rade 5, číta spisovateľ, moderátor a muzikant Pišta Vandal  Nevedkove dobrodružstvá
  • 2. júna 2016 o 9.30 hod., pobočka na Záhrebskej 8, číta spisovateľka Zuzana Štelbaská zo svojej knihy Mami, kúp mi psa!
  • 3. júna 2016 o 9.00 hod., Centrum pre deti a mládež na Blumentálskej 10/a, číta herečka Andrea Sabová Hlbokomorské rozprávky.

V rámci 9. ročníka celoslovenského čitateľského maratónu Čítajme si 2016 budeme čítať 2. júna: o 9.00 hod. v Základnej škole Dubová 1, o 10.00 v Centre pre deti a mládež na Blumentálskej 10/a, o 11.00 v Základnej škole Dr. M. Hodžu na Podjavorinskej ul. 

Čitateľský maratón je určený najmä žiakom základných škôl. V roku 2015 čítalo na Slovensku 38 388 detí. 

Štefan Bučko číta deťom

Zdroj: http://aktuality.ibratislava.sk/celoslovenske-citatelske-maratony/

 

Dňa 1. júna 2016 bude bezplatná ročná registrácia nových čitateľov vo veku do 15 rokov!

Viac informácií na www.starlib.sk.

 

Deň detí s netradičnou knižnou hrdinkou – Zapojte sa do čítania na podporu onkologických pacientov

Obľúbená autorka detských kníh Gabriela Futová a organizácia Dobrý anjel prinášajú úprimný príbeh o princeznej, ktorá nie je tradičnou hrdinkou s veľkou hrivou. Je tu nová kniha o princeznej, kniha O Bezvláske. Chorým deťom dodáva sebavedomie a zdravé učí tolerancii.

Kniha je vhodná pre deti prvého stupňa. Na Deň detí si knihu O Bezvláske budú čítať a kresliť netradičných hrdinov deti po celom Slovensku. Autorka, momentálne kvôli onkologickej liečbe tiež Bezvláska, pôjde medzi ostatné Bezvlásky na detské onkológie.

Zdravé deti si knihu budú čítať v materských centrách. Zapojte sa aj vy s vašimi čitateľmi. Na www.dobryanjel.sk/bezvlaska sú k dispozícii na stiahnutie: elektronická kniha, plagát k akcii a listy omaľovánky. Akciu a zapojenie viacerých subjektov aj knižníc bude promovať aj Dobrý anjel s partnermi.

Na webe bude možné knihu aj kúpiť. Má 40 strán s ilustráciami Mira Regitka, cena aj s omaľovánkou je 3,80 EUR. Úlohou tejto knihy nie je zarábať, ale šíriť osvetu. Deťom v nemocnici bude rozdávaná zadarmo.

Zdroj: http://www.infolib.sk/sk/aktuality/den-deti-netradicnou-kniznou-hrdinkou.html

 

Deň detí v ZOO Bojnice – 1. 6. 2016, vstup zdarma

Zoologická záhrada Bojnice pripravila pre všetky deti špeciálny program na oslavu ich dňa. Počas Medzinárodného dňa detí – 1. 6. 2016 (streda) – budú mať všetci návštevníci do 15 rokov vstup zdarma!

Zdroj: www.zoobojnice.sk/kampan/medzinarodny-den-deti

 

Ďalšie podujatia k MDD na Slovensku sú sumarizované na webovej stránke sdeťmi.com

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračná foto: www.fpv.ukf.sk

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky