Projekt Slovenskej akadémie vied Roadshow mladých vedcov po školách úspešne odštartoval na jeseň uplynulého roka. Mladí vedeckí pracovníci už odučili desiatky hodín na stredných školách v rôznych kútoch Slovenska. Najbližší plánovaný výjazd je naplánovaný na začiatok februára na školách v Nitrianskom kraji a v ďalšom mesiaci vycestujú vedci do Košického a Prešovského kraja.
„Myslím si, že toto je jedna z ciest, ako priviesť mladých ľudí k vedeckej práci, ktorá by raz mohla byť pre nich nielen zaujímavá, ale že môže byť aj plnohodnotnou kariérou,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.
Jedno z riešení pre odliv mozgov do zahraničia
Akadémia spustila projekt Roadshow mladých vedcov po školách v októbri uplynulého roka. Aj týmto spôsobom sa chce viac približovať k verejnosti, zdôrazňovať potrebu vedeckého bádania pre spoločnosť a učiť žiakov kritickému mysleniu. Mladí vedci zároveň motivujú školákov, aby si pre svoje ďalšie vzdelávanie vyberali oblasti, ktoré ich bavia a sami sú príkladom, že kvalitná veda sa dá robiť aj doma na Slovensku. Predpokladajú, že aj takýmto spôsobom si môžu hľadať svojich budúcich kolegov a zabraňovať tak odlivu mozgov do zahraničia.
„Projekt Mladí vedci na školách je zameraný na generáciu študentov stredných škôl, ktorí sa ešte len rozhodujú o svojej životnej dráhe. Cieľom je predstaviť Slovenskú akadémiu vied ako entitu, ktorá obsahuje špičkových odborníkov s ojedinelým, veľmi širokým záberom špecializácií. Počas jednej vyučovacej hodiny preberá úlohu učiteľa mladý vedecký pracovník niektorého z ústavov SAV. Tento projekt považujem za veľmi dôležitý nástroj zameraný na zvrátenie nepriaznivého trendu odlivu mladých talentovaných ľudí na zahraničné univerzity. Pre mladých študentov sa aj touto cestou otvárajú dvere k špičkovému výskumu na SAV, k osobnému vzdelávaniu a otváraniu širokých obzorov,“ povedal Martin Venhart, člen Predsedníctva SAV, ktorý sa do projektu aktívne zapája.
Vedec nahrádza učiteľa
Odborníci z rôznych oblastí prírodných či spoločenských vied nahrádzajú v rámci projektu na vyučovacej hodine učiteľa, avšak do vzdelávacieho procesu prinášajú prvky interaktivity a vyzdvihujú skúsenosti z praxe. Vyučovanie korešponduje s učebnými osnovami a prispôsobuje sa aktuálnemu dianiu a trendom.
„Projekt mladých vedcov na školách je vynikajúca možnosť ako majú jednotlivé ústavy SAV prezentovať a primárne popularizovať svoju činnosť. Týmto spôsobom môžu prilákať viacero študentov stredných škôl, aby sa rozhodli pre štúdium vedecky zameraných odborov. A to nielen geograficky zameraných odborov akým je aj geoinformatika, o ktorej som prednášal, ale aj iných prírodných, resp. technických odboroch,“ povedal Tomáš Goga z Geografického ústavu SAV, ktorý sa v novembri do projektu zapojil.
Informácie poskytla: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah
Foto: Vlado Šimíček, SAV
Uverejnila: VČ