Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VEDA V JANUÁRI: Podujatia, na ktorých by ste nemali chýbať

Tamara Leontievová

Nový rok úspešne odštartoval a my v redakcii VND veríme, že bude ešte lepší, úspešnejší a vedeckejší, ako ten predošlý. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších podujatí v januári, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. 

Medzigeneračná komunikácia: Rôzne generácie môžu slovné spojenie "vytočiť telefónne číslo" chápať celkom rozdielne. Foto: Pixabay.com

Prajeme vám, aby bol váš rok presne taký, aký chcete, a samozrejme, plný tých najlepších vedeckých zážitkov:

NEPREHLIADNITE: UZÁVIERKA ŽIADOSTÍ DO PROGRAMU HLAVIČKA

Foto: Pixabay.comV rámci štipendijného programu Hlavička Nadácia SPP poskytuje štipendiá na zahraničné študijné pobyty, letné školy, stáže, výskumné pobyty v rámci sveta, realizované do konca novembra 2020. V tomto ročníku Nadácia SPP vyčlenila celkovo 30 000 € na podporu vysokoškolských študentov či doktorandov, ktorí chcú vyniknúť v odbore, ktorý študujú.

Čo: UZÁVIERKA ŽIADOSTÍ O ŠTIPENDIÁ
Kedy: 6. januára 2020 (PONDELOK)
Viac informácií 

SPACE::TALK #08 – SPACE::PROJECTs

Foto: Pixabay.comNa pravidelnom stretnutí záujemcov o vesmírny výskum a kozmické inžinierstvo tento raz vystúpia štyria spíkri, ktorí sa budú venovať témam ako urýchľovanie častíc v rázových vlnách supernovy, účinky kozmického žiarenia na ľudský organizmus pri ceste na Mars, vplyv kozmického počasia na zdravie ľudí a dopravnú nehodovosť či javom nazývaným ELVES a tomu, ako ich zachytiť. Viac informácií nájdete TU.

Čo: PREDNÁŠKA
Kde: SPACE :: LAB, Bulharská 4, Košice 
Kedy: 9. január 2020 (ŠTVRTOK) o 18.00 
Vstupné: voľné, nutná registrácia
FB event 
Viac informácií 

METÓDY VYPOČÚVANIA A ZÍSKAVANIA INFORMÁCIÍ 

Foto: Autor podujatiaOproti vám sedí podozrivý. Hovorí pravdu alebo klame? Je svedok alebo zločinec? Ako sa mu dostať pod kožu? Chcete vedieť, ako investigatívci čítajú mysle a ako sa dostávajú k pravde? Ak ste fanúšikmi forenznej psychológie, nezmeškajte prednáškové turné kriminálneho psychológa Ondreja Kubíka, v rámci ktorého sa uskutočnia prednášky v Prešove, Poprade, Trenčíne, Martine, Bratislave, Trnave a v Košiciach.

Čo: PREDNÁŠKY 
Kedy, kde: 

MEDZIGENERAČNÁ KOMUNIKÁCIA

Foto: Pixabay.comKomunikácia v školskom prostredí prináša strety rôznych generácií. Je dôležité rozumieť tejto komunikácii medzi kolegami, ale aj v interakcii učiteľ – žiak. Do akej miery táto komunikácia súvisí s hodnotami jednotlivých generácií, či historickými míľnikmi? Príďte sa zamyslieť a porozprávať o tom, čo si pod slovným spojením „vytočiť telefónne číslo“ predstavuje učiteľ pred dôchodkom a čo jeho žiak na prvom stupni.

Čo: PREDNÁŠKA
Kde: EduPoint Bratislava, Rovniankova 15, Indícia n.o.
Kedy: 14. januára 2020 (UTOROK) od 14.30
Vstupné: voľné, nutná registrácia
FB event
Viac informácií

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ TRNAVSKEJ UNIVERZITY

Foto: TUTrnavská univerzita otvára svoje brány nielen pre uchádzačov o štúdium, ale pre všetkých záujemcov. Deň otvorených dverí sa koná na všetkých fakultách TU, presný program univerzita spresní v najbližších dňoch.

Čo: Deň otvorených dverí
Kde: Trnavská Univerzita v Trnave
Kedy: 29. januára 2020 (STREDA)
FB event 

Pripravila: tl

Foto: Pixabay

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky