Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V sobotu sa v Bratislave uskutoční TEDxBratislava 2023: Z tmy do svetla

VEDA NA DOSAH

Rečníkmi podujatia budú ľudia z oblastí umenia, vedy, inovácií či pomoci druhým v rôznych životných situáciách.

Téma tohtoročného TEDxBratislava je: Z tmy do svetla

Téma tohtoročného podujatia TEDxBratislava je Z tmy do svetla.

V sobotu 27. mája sa v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave uskutoční trinásty ročník podujatia TEDx Bratislava. Počas tohtoročnej konferencie TEDxBratislava: Z tmy do svetla prevedú rečníci návštevníkov cez niekoľko oblastí ako umenie, veda, inovácie, pomoc ľuďom v rôznych životných situáciách, prekonávanie hraníc a zaznejú aj príspevky otvárajúce tému spoločenských stereotypov a predsudkov.

Pred zrakmi divákov a diváčok sa predstavia fotograf Marek Pupák, ktorý svojou tvorbou navádza na vnímanie života okolo nás, výtvarník Erik Šille, ktorý bude hovoriť o originalite, tvorivosti, inšpirácii a potrebe vyjadriť sa, a autorka kníh pre deti Iryna Zelyk, ktorá priblíži pojem emocionálna záhrada a poukáže na dôležitosť starostlivosti o ňu.

Oblasť vedy zastúpia zoológ Adrián Purkart zameriavajúci sa na štúdium hmyzu a jeho života v krajine ovplyvnenej človekom, Lucia Morvai, projektová manažérka stojaca pri zrode systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku, a podnikateľ Hugo Repáň, ktorý je dôkazom toho, že vek či nedostatok financií nie sú prekážkou, ak veríte vo vlastný projekt, predstaví svoj recyklačný projekt EcoButt.

O digitálnych inováciách a téme Budúcnosti nepráce prezradí viac Filip Dřímalka, ktorý svoje znalosti pretavuje do strategického poradenstva pre rôzne firmy a podniky. O inováciách v oblasti dizajnu a dizajnérskom predvídaní a plánovaní povie viac strategická dizajnérka Lucia Ciranová.

O pomoci ľuďom a prekonávaní hraníc bude hovoriť Denisa Šulcová, ktorú priviedli jej odhodlanie a prístup až k titulu prvej slovenskej horskej vodkyne, a podnikateľ Lukáš Priškin, ktorý dokazuje, že aj v dnešnej dobe sa nájdu ľudia, ktorí nevidia hendikep či iné nevýhody ako prekážku. Inštruktori sebaobrany Jasmína a Pavel Houdekovci propagujúci prevenciu násilia cestou emancipačnej sebaobrany priblížia pojem takzvaného zamrznutia.

Veľmi dôležitou témou súčasnosti je i duševné zdravie. Túto oblasť na aktuálnom ročníku TEDxBratislava zastúpi psychologička a poradkyňa pre pozostalých Lucia Záhorcová, ktorá sa vo svojom príspevku bude venovať dôležitosti procesu odpustenia.

V rámci sprievodných aktivít budú môcť účastníci nazrieť do života a fungovania iných komunít a získať nové vedomosti a zručnosti. Neodmysliteľnou súčasťou podujatí TEDxBratislava je aj networking a stretávanie ľudí, ktorí sa zaujímajú o podobné témy.

Účastníci sa počas dňa budú môcť tiež zapojiť do moderovaných diskusií s rečníkmi. Vstupenky na podujatie sú dostupné na stránke tedxbratislava.sk vo výške 69 eur. Súčasťou vstupenky je celodenné občerstvenie a bezplatný vstup na všetky sprievodné aktivity. Podujatie bude prebiehať v slovenskom a českom jazyku. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Bratislava.

O TEDxBatislava

Konferenciu TEDxBratislava organizuje skupina dobrovoľníkov združená okolo najväčšieho a zároveň najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku TEDxBratislava. Popri hlavnej konferencii pripravujú počas roka aj menšie formáty Salon a Women so zámerom otvárať nevšedné témy a prinášať myšlienky hodné šírenia.

Zdroj: TS TEDxBratislava

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky