V 23. ročníku Krištáľového krídla bolo ocenených 13 osobností. Laureátom v kategórii Medicína a veda sa stal kardiológ prof. Róbert Hatala a v kategórii Inovácie a startupy hardvérový architekt Radoslav Danilák. Mimoriadnu cenu získali intervenčný rádiológ Ivan Vulev a divadelný a filmový scénograf prof. Jozef Ciller.
Porotcovia nemali ľahkú úlohu, keďže z 320 doručených návrhov vyberali najskôr 28 nominantov a z nich 13 laureátov Krištáľového krídla. Autorka a producentka Krištáľového krídla Ing. Mária Vaškovičová s potešením vyzdvihuje skutočnosť, že medzi nominovanými je čoraz viac mladých ľudí. Krištáľové krídlo nie je len ocenením celoživotného diela, ale v prvom rade konkrétneho počinu za daný rok, bez ohľadu na vek. Finálové nominácie odsúhlasila Veľká porota, ktorej predsedom je Ing. Gabriel Csollár. Uviedol, že z rekordného počtu 60 nominácií na udelenie Mimoriadnej ceny vybrali dve osobnosti.
Galavečer pri príležitosti oceňovania úspešných slovenských osobností z oblasti hospodárskeho, spoločenského a kultúrneho života sa uskutočnil v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave 9. februára 2020. Priamy prenos vysielala RTVS na Jednotke. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Úvod galavečera patril jedinečnému vystúpeniu umeleckého súboru Lúčnica. Prestížne podujatie moderovali Jarmila Hargašová Lajčáková a Jakub Ťapák.
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2019
Ako prvá v tomto ročníku si ocenenie Krištáľové krídlo prevzala PaedDr. Eva Klikáčová, laureátka v kategórii Filantropia. Je odborníčkou na školskú legislatívu a spoluautorkou 18 vzdelávacích programov kontinuálneho vzdelávania. Vo svojej praxi sa už 36 rokov venuje učiteľom, školám a žiakom. Prednáša a spoluorganizuje celoslovenské konferencie s medzinárodnou účasťou v oblasti školstva. Zaslúžila sa o anketu Zlatý Amos a jej zviditeľnenie aj v zahraničí. Anketa oceňuje najobľúbenejších žiakov, učiteľov a školy. Dobrý vzťah učiteľa a žiaka, príjemná a tvorivá atmosféra – to je najdôležitejšie, čo vo veľkej miere prispieva k zdravému vývoju dieťaťa.
V kategórii Medicína a veda bol ocenený prof. MUDr. Róbert Hatala, CSc. V roku 1995 založil prvé špecializované pracovisko na komplexnú liečbu srdcových arytmií a kardiostimulácie na Slovensku. Arytmia je príčinou drvivej väčšiny náhlych úmrtí, cievnych mozgových príhod a súčasťou ďalších srdcových ochorení. Odstránením arytmie prof. Hatala spolu s kolektívom prinavrátil zdravie viac ako 6 000 pacientom. Je vyslancom Slovenskej republiky na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Jeho vysoko odborné prednášky si vypočuli tisícky lekárov. Vychoval viacerých renomovaných arytmológov u nás i v zahraničí. Ako polyglot reprezentuje Slovensko na vysokej odbornej úrovni.
Laureát Krištáľového krídla prof. Róbert Hatala
„V medicíne, snáď viac ako v iných oblastiach, je skutočný úspech v živote človeka vlastne len vedľajší produkt. Vedľajší produkt obetovania sa, upísania sa činnosti, ktorej rozmer nás mnohonásobne presahuje. Myslím si, že medicína je takouto činnosťou. Vyžaduje si vedomosti, vytrvalosť, celoživotné štúdium a samozrejme empatiu. Súčasne učí veľkej pokore a môže poskytnúť úžasnú satisfakciu. Chcel by som poďakovať všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí zdieľajú so mnou túto filozofiu. Bol by som veľmi rád, keby sa tie veľké humanistické ideály Európy – vzdelanie, múdrosť, ľudskosť – dostali na Slovensku na najvyšší piedestál hodnôt v živote a udomácnili sa tam. Som presvedčený, že len tak sa nám podarí urobiť z nášho Slovenska skvelú krajinu, ku ktorej patrí aj výborná medicína a výborné zdravotníctvo,“ povedal, okrem iného, prof. Róbert Hatala po udelení ocenenia.
V kategórii Inovácie a startupy získal ocenenie Ing. Radoslav Danilák, PhD., pôvodne vysokoškolský profesor, v súčasnosti úspešný sériový podnikateľ v Silicon Valley a jeden z najuznávanejších svetových hardvérových architektov s vyše 25-ročnou praxou. Na svojom konte má dva multimiliónové exity. Navrhol procesor pre PlayStation 2, SSD controller pre flashové disky, ktorý umožnil vznik MacBook Air, či čip pre svojho času najvýkonnejší superpočítač sveta Tianhe-1A. Založil spoločnosť Tachyum zameranú na vývoj prelomového širokospektrálneho aplikovateľného procesora Prodigy pre datacentrá, ktorý rieši otázku ekologickej udržateľnosti technologického pokroku. Pracuje na rozvoji slovenskej pobočky. Je poradcom v Rade vlády SR pre vedu, techniku a inovácie a reprezentuje Slovensko ako expert na EuroHPC (European High Performance Computing Commission) pri Európskej komisii.
Laureát Krištáľového krídla Radoslav Danilák
„Som veľmi poctený touto cenou. Tým som sa chcel poďakovať rodine a takisto Slovensku, kde som vyrastal, kde som študoval a mal som príležitosť ukázať vo svete, že Slováci môžu byť na čele revolúcie v technologickej oblasti. Tým, že na Slovensko som sa vrátil a vlastne založil som firmu, ktorá je medzi Spojenými štátmi a Slovenskom, mám príležitosť vrátiť Slovensku, čo mi dalo do života,“ povedal Ing. Danilák bezprostredne po prevzatí si Krištáľového krídla.
Laureáti Krištáľového krídla Ľubomír Vančo (vľavo) a Branislav Cvik
V kategórii Hospodárstvo získali ocenenie Ing. Branislav Cvik a Ing. Ľubomír Vančo, ktorí dosiahli jeden z najväčších úspechov v histórii slovenského pivovarníctva, akým je „Zlatá európska pivná hviezda“. Na svojom konte majú viac ako 30 ocenení, prevažne z medzinárodných súťaží v ČR. Ich pivo je vyrábané zo slovenských produktov a bez stabilizátorov. Značka Urpiner bola ešte pred 11 rokmi v troskách, keď ju vytiahli z konkurzu. Dnes predstavuje úspešný príbeh zachráneného posledného pivného mohykána u nás. V súčasnosti revitalizujú slovenské chmeliarstvo a po 20-tich rokoch stavajú nové chmeľnice. Banskobystrický pivovar je dobrým príkladom, že aj slovenská firma bez zahraničného kapitálu dokáže vyrábať vynikajúci produkt, investovať do technológií a podporovať zamestnanosť na Slovensku.
V kategórii Šport sa stala laureátkou Krištáľového krídla lyžiarka Petra Vlhová. Vo februári 2019 zvíťazila v obrovskom slalome a je prvou slovenskou majsterkou sveta v tejto disciplíne.
V kategórii Umenie bol ocenený akad. soch. Oto Bachorík, výtvarný umelec, sochár, reštaurátor a pedagóg. Vyznáva klasické sochárske materiály a v spracovaní bronzu dosiahol jedinečné majstrovstvo. V roku 2019 sa vrátil do bratislavskej Danubiany s výstavou Monumenty.
V kategórii Publicistika a literatúra získal ocenenie Rudolf Dobiáš, slovenský básnik, prozaik, spisovateľ pre deti a mládež, rozhlasový autor a publicista. Bol nominovaný za zbierku noviel Tajní ľudia a iné príbehy, ako aj za doterajšie pôsobenie v oblasti literatúry na Slovensku.
V kategórii Hudba bol ocenený Mgr. Juraj Griglák, skladateľ, kontrabasista a basgitarista. Vydal štvrtý sólový album. V Slovenskej filharmónii absolvoval už 28. sezónu. Bol lektorom v Letnej jazzovej dielni 2019 v Bratislave.
V kategórii Populárna hudba sa stala laureátkou Sima Martausová, ktorá spája populárnu hudbu so spoločenskými témami. Album Len tak sa stíšim obsahuje prevažne akustické piesne, ktoré sú zhudobnením jej života a vzťahov.
V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie si Krištáľové krídlo prevzal Mgr. art. Juraj Kukura, ktorý predviedol pozoruhodný herecký výkon v divadelnej inscenácii Biblia. Rok 2019 bol 18. sezónou Divadla Aréna pod jeho vedením a 17. ročníkom Detskej Univerzity Komenského, ktorá vznikla z jeho iniciatívy.
Mimoriadna cena Krištáľového krídla
Laureát Krištáľového krídla Ivan Vulev
Mimoriadnu cenu od Veľkej poroty získal MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE, medzinárodne uznávaný odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie na Slovensku. Vykonal viac ako 10-tisíc operačných výkonov. Spolu so svojím tímom vybudoval Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré sa zameriava na najmodernejšiu mini invazívnu liečbu najsmrteľnejších ochorení. Nemocnica CINRE je najväčším pracoviskom na Slovensku. U poistencov získala v roku 2019 najvyššie hodnotenie zo všetkých ústavných zdravotných zariadení. Za krátku dobu sa stala medzinárodným centrom excelentnosti v miniinvazívnej liečbe, kde sa školili špecialisti z 15 krajín. Každý jeden pacient je pre neho výzvou a novým príbehom.
Mimoriadnu cenu si prevzal aj prof. Jozef Ciller, medzinárodne uznávaný divadelný a filmový scénograf, zakladateľ špecifickej akčnej scénografie a scénografického statického dynamizmu. Ide o umelca osobitého prejavu, bohatej imaginácie a širokospektrálnej aktivity. Konceptuálnym videním dramatickej skutočnosti a objavovaním nových scénografických možností prispel k obohateniu a uznaniu tejto disciplíny. Venuje sa divadlu, televízii, filmu, architektonickým a výstavným projektom i réžii. Bol výtvarníkom a šéfom výpravy v Slovenskom komornom divadle v Martine. Pracoval ako scénograf alebo pedagóg v 20-tich krajinách sveta. Je profesorom na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Marta Bartošovičová
Zdroj: Krištáľové krídlo a galavečer
Zdroj foto: Laureáti 23. ročníka Krištáľového krídla